Gol.mk - 17.12.2017

Екипата на Лион забележа голема победа во француското дерби со Олимпик Марсеј (2-0) и ја продолжи битката со Монако за местото зад ПСЖ кое води директно во Лигата на шампионите. „Лавовите“ имаа помалку шанси од Олимпик Марсеј, но оние најзрелите - ...

Лион подобар од Марсеј во француското дерби

Нетпрес - 17.12.2017

Во дерби натпреварот од 18-то коло на францускиот фудбалски шампионат Лион со 2:0 пред своите навивачи го совлада Марсеј. Победата на „лавовите“ им ја донесоа Набил Фекир кој стрелаше прецизно во 6 минута и Маријано Дијаз кој погоди во 51 минута.

Лион го преслуша Марсеј и го престигна на табелата во Лига 1 (ВИДЕО)

Sport 1 - 17.12.2017

Поранешниот француски шампион Лион го победи Марсеј во дербито на колото во француската Лига 1, со триумфот вечерва со 2-0 по што Лион сега повторно се израмни со Монако на бодовното конто на второто место на табелата.

Лион го доби дербито против Олимпик Марсеј

Екипа - 17.12.2017

Лион го совлада Олимпик Марсеј со 2-0 на домашен терен и се израмни бодовно со второпласираниот Монако на табелата во францускиот шампионат. Сега двата тима имаат по 38 бода, девет помалку од лидерот Пари Сен Жермен.

Монако одигра шампионски на гостувањето кај Сент Етјен

Курир - 16.12.2017

Актуелниот франнцуски првак Монако забележа убедлива победа над Сент Етјен, со што потсети на шампионската форма од минатата сезона. „Кнезевите“ славеа триумф со 4-0 во воведниот меч од 18. коло на француската Лига 1.