TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонскиот Бадник и Божиќ

Курир - 06.01.2011

Во македонскиот Бадник и Божиќ со векови има мистика, традицијата, паганизам, културен култ... Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската ...

Бадник - ден наспроти раѓањето на синот Божји

Inpress - 06.01.2011

Скопје, 6. јануари 2011 (ИНПРЕС) Денеска е Бадник, ден наспроти Божиќ, еден од најголемите христијански празници. Денот наспроти раѓањето на синот божји се празнува со низа обичаи.

Поликлиники

Дневник - 06.01.2011

За христијанските празници Бадник и Божик 24 часа ќе работат поликлиниките: Ѓорче Петров, Бит Пазар, Јане Сандански, Драчево, Ченто, Чаир, Шуто Орозари и детското одделение во поликлиниката ...

Пред Божиќ зад Божиќ дома да си

Вечер - 05.01.2011

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божиќ, кој почнува да се слави со Бадник. Рано наутро на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините, тие ги симболизираат ...

Православните христијани во пресрет на Бадник слават со традиционален оган

Сител - 05.01.2011

Со традиционален бадников оган, христијаните се подготвуваат за најголемиот празник, Раѓањето Христово - Божиќ. Вековната традиција се продолжува насекаде низ земјава.

Бадник во Свети Ѓорѓи во Мала Речица првпат по 10 години

Сител - 05.01.2011

Бадник утре прв пат по 10 години ќе се одбележува во манастирската црква Свети Ѓорѓи што есеноска започна да се обновува по опожарувањето во 2001 година.

Вечерва се палат Бадниковите огнови

Канал5 - 05.01.2011

Скопје има голема традиција на палењето Бадникарски огнови. Уште пред војната во градот имало голема свеченост кога требало да се запали огнот.