TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК ги објави целосните резултати од изборите 2011

Р.С.Европа - 06.06.2011

Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска Државната избирна комисија, владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК: ВМРО - ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358,169

Канал5 - 06.06.2011

Одзив од 63,35%, гласале 1.119.889 гласачи, од кои важечки се 1.088.843 гласови. Рано утрово ДИК ги соопшти освоените гласови според 97,9 отсто од избирачките места.

ДИК: Oбработени сите гласачки места, ВМРО-ДПМНЕ победи

Курир - 06.06.2011

На вчерашните парламентарни избори најмногу гласови освои коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Според добиените резултати од сите 2.976 избирачки места, што ги објави денеска ...

Победници се ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

Deutsche Welle - 06.06.2011

ДИК денеска (06.06) треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

Славје на победниците, задоволство и кај опозицијата

Deutsche Welle - 06.06.2011

Двете досегашни владејачки партии го слават освојувањето нов, четиригодишен мандат од граѓаните, на избори со голем одзив, во мирна и демократска атмосфера. Задоволна и опозициската СДСМ.

Груевски: Победија реформите

Кирилица - 06.06.2011

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ со 55 или повеќе пратеници. Изборниот ден помина во фер и демократска атмосфера, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 426.804 гласови, СДСМ 358.169

Точка - 06.06.2011

Владеачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 426.804 гласови или 39,36 отсто, а опозициската коалиција предводена од СДСМ 358.169 гласови, што е 33,03 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ со 426.804, а СДСМ со 358.169 гласови

+инфо - 06.06.2011

Државната изборна комисија утринава излезе со информација за изборните резултати од 97,9 отсто пребројани гласови. Според податоците на ДИК, коалицијата предводена од ВМРО–ДПМНЕ вчера освои 426.804 ...

Скандинавски печат: „Десницата прогласи изборна победа во Македонија“

Сител - 06.06.2011

Десничарската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници.

ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите

Р.С.Европа - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ победија на предвремените парламентарни избори. Опозицискиот СДСМ е задоволен, затоа што оствари многу подобар резултат, отколку на изборите во 2008 година.

ДИК: Од обработени 86 отсто избирачки места одѕивот 63,3 отсо

Сител - 06.06.2011

Одѕивот на гласачите на вчера одржаните предвремени парламентарни избори изнесува 63,30 отсто или 916.877 гласачи од обработени 85,86 отсто од вкупниот број избирачки места во земјата и во ...

ДИК ќе го соопшти изборниот резултат

Кајгана - 06.06.2011

Државната изборна комисија(ДИК) денеска треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови, пред СДСМ и ДУИ

Алсат-М - 06.06.2011

Победник на вчерашните парламентарни избори е ВМРО-ДПМНЕ кај македонскиот политички блок и ДУИ во албанскиот. Според официјалните податоци на ДИК, партијата на Груевски освои вкупно 438.135 гласови ...

ДИК: Фер, демократски и законски избори

Deutsche Welle - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ, според нецелосно обработените податоци на Државната изборна комисија, освои најмногу гласови на предвремените парламентарни избори во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ слави победа

Утрински - 06.06.2011

Партијата на премиерот Никола Груевски синоќа по трет пат прогласи победа на парламентарните избори и веднаш по прес-конференцијата во Домот на АРМ организираше прослава на плоштадот во Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ ги доби трите мандати во дијаспората

Утрински - 06.06.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги освои сите три пратенички места од дијаспората, победувајќи во Австралија, Европа и во Америка и Канада.

Ливчето се сликало, списокот се читал наглас...

Утрински - 06.06.2011

Прекршување на молкот, фотографирање на гласачкото ливче, сомневања за „бугарски воз“, семејно гласање, повредени набљудувачи, поплаки од гласачи...

Лекции од гласањето во Грција

Утрински - 06.06.2011

Од нашиот дописник Атина - Првото гласање на македонската дијаспора во Атина помина безболно, но отвори голема дебата за идното организирање избори за дијаспората.

Скандинавска атмосфера во главниот град

Утрински - 06.06.2011

Со насмеани лица скопјани вчера си заминуваа од гласачките места додека се одбројуваше времето до затворање на кутиите. Неочекувано мирна атмосфера владееше на повеќе гласачки места во главниот град ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прогласија победа

Deutsche Welle - 05.06.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вечерва прогласи победа на вонредните парламентарни избори во Македонија. Од партијата тврдат дека освоиле 55 пратенички места, наспроти 39 на опозициската СДСМ.

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 352 336 гласови, СДСМ 290 080 гласови

Канал5 - 06.06.2011

Мирни избори, одзив од 63,30%,гласале 916 877 гласачи.Претседателот на ДИК ги објави резултатите за сите партии што учествуваа на изборите.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ 53 пратеници, СДСМ 43, ДУИ 14

Телма - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

Ѓорчев: Груевски останува премиер

Утрински - 06.06.2011

По тишината што завладеа во штабот на ВМРО-ДПМНЕ откако беа затворени гласачките места во 19 часот и шпекулациите дека раководството се крие бидејќи не е задоволно од резултатот, синоќа во 22,45 ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ во водство пред другите политички партии

Нетпрес - 06.06.2011

Според последните обработени податоци соопштени на последната прес конференција на ДИК од 85, 86 отсто од вкупниот број избирачки места, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 352.336 или 39, 50 отсто, СДСМ 290.080 ...

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ ќе има 53, СДСМ 43 пратенички места

Нетпрес - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација “МОСТ“, партијата ВМРО- ДПМНЕ добила 5 пратенички места во новиот македонски парламент, како и три пратенички места од дијаспората, а СДСМ ќе испрати 43 ...

Самка се жали дека го тепале

Утрински - 06.06.2011

Претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски, тврди дека вчера по полноќ бил нападнат од толпа од четириесетина луѓе, предводени од Амди Бајрам, неговиот син, ...