Тенис - Надал победник во Токио

Алсат-М - 10.10.2010

Рафаел Надал е победник на тенискиот турнир одржан во Токио со награден фонд од 1,1 милиони долари. Шпанецот во финалето беше подобар од Французинот Монфис со резултат од 2-0 во сетови, ( 6-1,7-5 ).

Надал триумфираше во Токио

Алфа - 10.10.2010

Светскиот рекет број еден Рафаел Надал ја освои седмата титула сезонава а вкупно 43-та во кариерата откако со 6:1 и 7:5 во финалето на турнирот во Токио го победи французинот Гаел Монфилс.

Надал зарботил повеќе од Ѓоковиќ и Федерер заедно

eReporter - 10.10.2010

Рафаел Надал со години беше најголема закана за Роже Федерер во светот на тенисот, но очигледно дека доаѓа ерата во која Шпанецот апсолутно доминира.

Надал го освои Токио

Курир - 10.10.2010

Со победата над Гаел Монфилс од 2:0 во сетови во финалето на турнирот во Токио, Шпанецот стигна до својата седма титула оваа година.

Надал експресно го совлада Монфилс

Макфакс - 10.10.2010

Најдобриот светски тенисер, Рафаел Надал е победник на АТП турнирот во Токио. Во финалето, за помалку од 90 минути, Шпанецот го победи Гаел Монфилс од Франција со 2:0 (6:1, 7:5).

Inpress - 10.10.2010

Токио, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Шпанецот Рафаел Надал, првиот рекет на светот, триумфално го заврши настапот на АТП турнирот во Токио.

Монфилс против Надал во финалето во Токио

А1 - 09.10.2010

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал и Гаел Монфилс ќе играат во финалето на 1,1 милион долари вредниот АТП турнир во Токио. Во полуфиналето, Надал се изнамачи со Виктор Троицки од Србија.

Монфис го елиминира Родик во Токио

Утрински - 09.10.2010

Французинот Гаел Монфис го победи Енди Родик со 7-6 (5), 4-6, 7-6 (6) во возбудливиот четврт-финален дуел на Јапонија опен во Токио одигран вчера.

Надал во финале по големата борба со Троицки

Курир - 09.10.2010

Првиот светски тенисер успеа да спаси две меч топки и да го совлада Виктор Троицки со 7-6, 4-6, 7-6 за финале на турнирот во Токио.

Макфакс - 09.10.2010

Троицки против Надал, Монфис го изненади Родик

Макфакс - 08.10.2010

Виктор Троицки се пласира во полуфиналето на Отвореното првенство на Јапонија во тенис по победата над Шпанецот Гилермо Гарсија Лопез од 6:2, 3:6, 6:4.

Надал и Родик според возниот ред

А1 - 07.10.2010

Првиот и вториот носител на Отвореното првенство на Јапонија Рафаел Надал и Енди Родик без загубен сет се пласираа во четвртинафиналето.

Надал: Не отпишувајте го Федерер

Утрински - 07.10.2010

Светскиот рекет број еден Рафаел Надал инсистира дека неговиот голем ривал Роже Федерер не е потрошена сила и вчера му даде поддршка за да го зголеми својот рекорден збир од 16 гренд-слем титули.

Кајгана - 07.10.2010

Макфакс - 07.10.2010

Надал верува во Федерер

Курир - 06.10.2010

Светскиот рекет број еден, Рафаел Надал инсистира на тоа дека неговиот најголем ривал Роџер Федерер не е на залезот од кариерата и дека може да освои уште неколку Гренд Слем титули.

Грег Коуч: Надал е измамник, сите го знаат тоа!