Британската премиерка прва пристигнува на средба со Трамп

Алсат-М - тукушто објавено

Новиот портпарол на Белата куќа Шон Спајсер објави дека претседателот на САД Доналд Трамп следната недела ќе биде домаќин на средба со британската премиерка Тереза Меј. Тоа ќе биде негова прва средба со странски лидер во Белата куќа.

525 поврзани вести »

Слободан Јаќоски, основач на „Википедија“ на македонски јазик: Цитирањето на „Википедија“ како единствен извор не е академски оправдано

Факултети - тукушто објавено

По срамежливите почетоци во 2005 година, денес македонската „Википедија“ има околу 88.000 статии, со околу 85.000 прегледи дневно, што ја вбројува во топ 20 најпосетени веб-страници на македонски јазик.

6 поврзани вести »

Дали едно интервју за косовски медиум може да го „испере“ Груевски пред Албанците?

Фактор - пред: 2 часа

Неделата која ни претстои ќе биде пресудна дали мандатот кој Груевски го доби ќе биде искористен и со постигнување на договор со ДУИ ќе се формира влада или пак преговорите ќе пропаднат со што ќе не очекува нова неизвесност на политичката сцена.

30 поврзани вести »

Одбројани ли му се деновите на Груевски или ќе формира Влада во цајтнот!?

Позитив.мк - пред: 2 часа

Роковите течат, а се уште нема конкретни чекори од лидерите на партиите. Мандатарот не се откажува од преговори со ДУИ, додека пак, од ДУИ се уште молчат. За Груевски најголем проблем се условите на Ахмети, официјализирање на албанскиот во службен ...

51 поврзани вести »

Македонија

АМСМ: Исклучително внимателно возење и прилагодена брзина во зимски услови

Локално - пред: 56 мин

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на Македонија пат.

76 поврзани вести »

-19 Берово, -12 Кр. Паланка, -11 Маврово, -9 Пожаране, -8 Куманово, -7 Виница, -6 Крушево, Скопје…

Локално - пред: 56 мин

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 8 часот). 3 Претор, 4 Прилеп, 7 Штип, 10 Дебар, 11 Струмица, Кр. Паланка, 17 Тополчани, 18 Д. Капија, 19 Скопје, 20 Скопје Петровец, 29 Берово, 30 Битола, 34 Тетово, 35 Крушево, 44 Ѓуриште, 52 Пожаране, 54 Лазарополе, ...

89 поврзани вести »

Што по раскинувањето на договорот за взаемно признавање на дипломите со Турција?

Алсат-М - пред: 12 часа

Турските студентите во Македонија се во шок по одлуката на официјална Анкара да го раскине договорот со земјава за признавање на македонските дипломи од сите образовни нивоа. Фатих Дурмаз, кој е трета година на Медицинскиот факултет во Скопје за ...

29 поврзани вести »

Економија

Осум начини за финансирање на вашиот стартап

Иновативност - пред: 14 часа

Иако постојат многу бариери поврзани со самиот процес на започнување на стартап компанија, ниту еден не е толку критична колку првaтa: пронаоѓање на потребните средства за старт! Водењето на свој бизнис е одличен начин за да искусите флексибилна ...

Јовевски: Новите закони за подобрување на работничките права направија позитивни поместувања во трудовото право

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Низа на закони и решенија се донесоа за подобрување на правата на работникот – минимална плата , исплата на регрес за годишен одмор, закон за мобинг, колективни договори… Колку овие закони го подобрија статусот на македонскиот работник? Свој ...

Кожухаров: Мерките за вработување се издржани и базирани на економски параметри

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Иако навидум мерките за вработување наликуваат на социјални мерки, морам да потанецирам дека се базирани на економски параметри и се издржани, истакна универзитетскиот професор Сашо Кожухаров. „Овие мерки не се базирани на тафтологија.

7 поврзани вести »

Балкан

Декласифицирани илјадници документи на ЦИА за Македонија и екс Југославија

Фактор - пред: 39 мин

По барање на „MuckRock“, невладината организација за пристап до информации која ја тужеше Централната разузнавачка агенција на САД, од ЦИА дозволија пристап до сите декласифицирани документи кои сега може да се пребаруваат и преку интернет, Меѓу нив ...

16 поврзани вести »

Турските власти уапсија уште 132 лица

Локално - тукушто објавено

Тоа е во врска со истрагата против организацијата на проповедникот Фетхуллах Гулен Во саботата властите во Турција уапсиле уште 132 лица во врска со истрагата против организацијата на проповедникот Фетхуллах Гулен, пренесува Anadolu Agency.

13 поврзани вести »

Ердоган ги повика поддржувачите да работат “ден и ноќ” за референдумот

Нова ТВ - пред: 15 часа

Турција организира референдум за уставните измени, усвоени во Парлементот, со кои се зголемува моќта на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Тој денес го повика сите негови поддржувачи работат “ден и ноќ” за да биде успешно народното изјаснување.

38 поврзани вести »

Свет

ДИГНАА ГЛАС И ТРАНСПАРЕНТИ: Стотици илјадни жени излегоа на маршеви низ десетици земји во светот (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - пред: 9 часа

Собири имаше во речиси сите поголеми градови во САД, а најмасовно беше во Вашингтон, каде се појавија и голем број музички и филмски ѕвезди. Така, ненајавено се појави и поп-иконата Мадона, која одржа говор во кој порача дека доброто ќе победи, по ...

97 поврзани вести »

До средба на другарите Трамп и Путин ќе поминат месеци

Фактор - пред: 1 час

Официјален Кремљ ги негираше написите на американските медиуми дека Доналд Трамп е подготвен веднаш да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. За нивната средба најверојатно подготовките ќе траат со месеци, а не со недели, како што се ...

43 поврзани вести »

За САД Доналд Трамп е „излез од ќор-сокак“, изјави лидерот на „Алтернатива за Германија“

Стандард - пред: 10 часа

Десничарските популисти во Европа се чувствуваат посилни по победата на републиканецот Доналд Трамп во претседателските избори во САД, коментира германскиот телевизиски канал ZDF. Според лидерот на „Алтернатива за Германија“, Фрауке Петри, новиот ...

4 поврзани вести »

Скопје

Нерасчистени улици и тротоари, жителите во Полог револтирани

Алсат-М - пред: 12 часа

Учениците од Полошкиот регион од понеделник ќе се соочат со уште еден проблем, нерасчистените улици со снег. Во некои од општините не се исчистени ниту тротоарите, ниту главните улици. За да стигнат на училиште, децата од Врапчиште треба одат по ...

74 поврзани вести »

Наскоро нови измени со билетот за ЈСП

+инфо - пред: 13 часа

Сега повеќе не може да се купи електронска картичка од 150 денари и наместо пет, од 1 февруари ќе има само 2 возење. ЈСП и приватните автобуски превозници одлучија да ја сопрат продажбата на електронски картички во нивните автобуси бидејќи граѓаните ...

8 поврзани вести »

Бездомниците бараат помош – повеќе храна и помош од институциите

ТВ21 - пред: 13 часа

Центарот за бездомници во Момин Поток е често посетувано место. Таму веќе неколку дена престојува и 21 годишниот Екрем Муминовиќ. Задоволен е што има покрив над главата, но вели дека секој тој и другите луѓе се хранат со конзервирани јадења.

12 поврзани вести »

Црна Хроника

Почина затвореник во „Идризово“

+инфо - пред: 13 часа

Тој претходно се пожалил на болки во градите, но иако бил однесен во амбулантата во затворот, тој починал Денеска околу 16 часот во затворот „Идризово“ почина 59-годишниот М.С . Тој претходно се пожалил на болки во градите, но иако бил однесен во ...

5 поврзани вести »

Додека вадела предмети од гепек, ја удрило возило

+инфо - пред: 17 часа

Таа била повредена од возило „пежо 206“ кое Жена од Скопје вчера околу 15.30 часот била повредена на улицата Воин Драшковски. Таа вадела предмети од гепекот на своето возило. Во еден момент во неа удрило „пежо 206“ со скопски таблички управувано од ...

21 поврзани вести »

Пожар во Скопје, изгоре куќа

МКД - пред: 21 часа

Вчера вечер околу 20,00 часот во Скопје на ул.„8-ми Март" од засега непознати причини, настанал пожар во напуштена куќа. Со пожарот била опожарена кровната конструкција од куќата и просториите во истата, но немало зафатено други објекти во близина.

19 поврзани вести »

Република

УМС:Загадувањето во Куманово е 7 пати над дозволеното

Kumanovo News - пред: 14 часа

„Никаде го нема Зоран Дамјановски да каже зошто тој и СДСМ 27 години не презеле ништо во Куманово за да се справат со овој проблем. Агонијата на Кумановчани продолжува. Загадувањето во Куманово е 7 пати над максимално дозволената граница.

7 поврзани вести »

Реакција: Не се прави чорба од пастрмка оти е забрана

OhridNews - пред: 16 часа

Координативното тело за организација на Богојавление - Водици, реагира на критиките на претседателот на здружението на рекреативни риболовци „Св. Апостол Петар“ Радован Димитриески, кој отворено ги прозва организаторите на манифестацијата Ден на ...

18 поврзани вести »

За Водици во Кавадарци, поп му посака трет мандат на градоначалник од ДПМНЕ(ВИДЕО)

Слободна - пред: 20 часа

На самиот ден на празникот Водици, кога се спремаше церемонијата за фрлање на крстот во водите на реката Луда Мара во Кавадарци, се случи невидено фијаско. Имено, откако беше фрлен и фатен крстот, еден од поповите задолжени за држење на говор, јавно ...

87 поврзани вести »

Култура

Стриндберг, Франсис Бекон, Лесинг, Бајрон…

Локално - пред: 56 мин

На денешен ден 22 јануари 1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети Васиљевич, наречен Иван Велики, кој ја направил Русија многу моќна. По неговото доаѓање на власт, кон Русија припоил повеќе кнежества, вклучувајќи ги Твер, Ростов и ...

5 поврзани вести »

Министерството за култура ги подржува само истомислениците

Телма - пред: 15 часа

Се подржуваат само истомислениците на власта, а останатите се десеткуваат на циничен начин. Вака се жалат издавачи, писатели и театарџии, чии предложени проекти за оваа година не се најдоа во годишните програми на Министерството за култура, за ...

32 поврзани вести »

Како Алхемија на животот во Драмски театар влегува Франкенштајн

МКД - пред: 13 часа

Премиерната изведба на претставата „Франкенштајн #Алхемија на животот“ како авторска претстава во режија, но и со сценска адаптација, музичка подлога и кореографија на познатата бугарска и светска режисерка, Лилиа Абаџиева, и со сценографија, ...

9 поврзани вести »

Наука / Технологија

Nokia ќе претстави 18.4 инчен таблет?

GSM.mk - пред: 1 час

Иако самата компанија нема потврдено, според новите шпекулации Nokia ќе претстави 18.4 инчен таблет. Да ги погледнеме спецификациите на ѕверот... Таблетот, или уште може да го наречеме 18.4 инчен мини телевизор, има екран со 2560 x 1440 резолуција и ...

66 поврзани вести »

МОЗГАЛКА: Кој број недостасува? (ФОТО)

Телеграф - пред: 12 часа

Доколку сте брз математичар и логичар ќе се најдете во само 5 % од луѓето кои за само пет минути успеаа да го најдат решението Повик до сите брзи математичари. Решете ја оваа математичка загатка, која од вас бара да откриете само еден број, кој ...

Шведска има решение за побрза интервенција на пожарникарите и брзата помош

Кајгана - пред: 17 часа

Студентите од KTH Royal Institute of Technology во Стокхолм пронајдоа паметно решение со кое возилата на полицијата, пожарникарите и брзата помош полесно ќе им ставаат до знаење на другите учесници во сообраќајот дека се наоѓаат во нивна непосредна ...

6 поврзани вести »

Сцена

Барак и Мишел и се враќаат на политиката

Нова ТВ - пред: 15 часа

Видовме како Барак Обама вчера замина од Белата куќа но очигледно дека екс претседателот на САД нема намера да се откаже од политиката. Денес на Твитер тој го најави своето враќање во политиката со негов стил од неговиот личен профил (@BarackObama)) ...

132 поврзани вести »

СЕ СОБЛЕЧЕ И ПОТЕНЦИЈАЛНАТА СНАА НА ЦЕЦА: Убавата Ана во секси издание (ФОТО)

Телеграф - пред: 16 часа

Премногу е згодна, сè ѝ стои Девојката на Вељко Ражнатовиќ, моделот Ана Цакиќ, се почесто го привлекува вниманието со нејзиниот атарктивен изглед. Сега таа се одлучи да ги почести фановите со неколку фотографии каде прилично е разголена.

84 поврзани вести »

Пол Мекартни во правна битка за правата на песните на „Битлси“

Позитив.мк - пред: 11 часа

Британскиот музичар Пол Мекартни поднесе тужба против музичкиот издавач „Сони/АТВ“ за да ги врати правата на некои од најпознатите песни на некогашниот состав „Битлси“, чиј член беше и тој.

5 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт