Балкан

Албанија; Пратеник осомничен за шверц на дрога

Алсат-М - пред: 1 час

Шверц на дрога извршен во рамките на структурирана криминална група, како и кривично дело – корупција на високи државни функционери, се двата предмета од Кривичниот законик на Албанија за кои се товари поранешниот министер за внатрешни работи Сајмир ...

28 поврзани вести »

Воена парада по повод ослободувањето на Белград

Алфа - пред: 52 мин

На белградскиот аеродром Батајница денеска по повод денот на ослободувањето на Белградм беше одржана воена парада „Слобода 2017“, на која беа прикажани дел од оперативните способности на српската војскa.

Јункер го штипна Пленковиќ: „Тој сака да се гушка и бакнува“

МКД - пред: 1 час

Додека Пленковиќ разговараше со новинарите, Јункер му се приближи од зад грб, го допре, на што хрватскиот премиер се заврте. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на паузата на состанокот на лидерите на земјите-членки на Европската унија во Брисел ...

5 поврзани вести »

В недела локални избори во Косово

Алсат-М - пред: 4 часа

На полноќ стартува предизборниот молк за локалните избори во Косово. Претседателката на косовската Централна изборна комисија информираше дека оваа институција е подготвена за слободни и демократски избори според европски стандарди.

13 поврзани вести »

Бакир Изетбеговиќ ја претвора БиХ во вазал на Турција

Макфакс - пред: 3 часа

Изјавата на лидерот на СДА и бошњачки член на Претседателството на БиХ, Бакир Изебеговиќ, дека неговиот татко Алија, на “смртната постела” ја оставил БиХ во “аманет” на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, покажува дека бошњачките политички ...

8 поврзани вести »

Турските муфтии добија право да склучуваат граѓански бракови

А1 On - пред: 2 часа

Турскиот Парламент усвои закон со кој ќе им се дозволи на религиозните претставници назначени од државата да извршуваат церемонии за склучување граѓански брак. Опозициските партии го гледаат овој чекор како удар врз секуларизмот и правата на жените ...

Хашкиот трибунал воведува видеокомуникација за притворениците

Balkan Insight - пред: 2 часа

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ) во Хаг, воведува пилот-проект кој ќе им овозможи на притворениците користење на видеоповици. Секретаријатот на ММКТ, наследник на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), во ...

Протест на „Жени во црно“, кои побараа отштета за убиените Бошњаци од Сјеверин

Balkan Insight - пред: 3 часа

Организацијата, „Жени во црно“, ја одбележа 25-годишнината од смртта на 16 Бошњаци од Сјеверин, Србија, кои беа киднапирани и убиени од српските сили во БиХ. Активисти на организацијата, „Жени во црно“, во петокот, во Белград, одржаа протест и до ...

Во Италија годинава запленети 32 тона албанска марихуана

Сител - пред: 5 часа

Италијанската полиција од почетокот на годинава заплени над 32 тона мархуана шверцувана од Албанија и уапси 47 лица под обвинение за шверц на дрога. Полициската статистика покажува дека споредено со истиот период лани, запленети се 10 тони мархуана ...

23 поврзани вести »

„Погласно од оружјето”, филм за пејачите на патриотски песни во војната во Хрватска

Balkan Insight - пред: 7 часа

Новиот документарен филм за големиот број хрватски патриотски песни, снимени за време на конфликтот во 90-тите години, зборува за музичарите кои волонтерски ја подржувале Татковинската војна во Хрватска.

Во Грција уапсен Сириец осомничен за поврзаност со ИД

+инфо - пред: 7 часа

Сириецот (32) бил уапсен вчера во Александруполис, во близина на турската граница, во североисточниот дел на Грција, каде што побарал азил. Во Грција е уапсен бегалец од Сирија, осомничен за врски со групата Исламската држава, откако неговата ...

5 поврзани вести »

Кога оваа Белграѓанка се вози со јавен превоз, сите патници бегаат, а кога ќе видите што држи во раце ќе сфатите и зошто

Сител - пред: 6 часа

Јавниот превоз е идеално време за конечно да се фатите за книга која подоцна нема да ја прочитате поради секојдневните обврски. Меѓутоа, треба да се води сметка и околу изборот, а поготово сега кога секој има мобилен телефон и фотографии се прават ...

Судот го замрзнал имотот на сопственикот на „Агрокор“

Newsroom - пред: 6 часа

Суд во Загреб, на барање на хрватското Јавно обвинителство, одобрил замрзнување на имотот на сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ. Хрватскиот портал „Идекс.хр“, тврди дека има документ кој покажува дека на имотот „Кулмерови двори“, во ...

25 поврзани вести »

И едуцираните лица се жртви на трговијата со луѓе...

Н.Македонија - пред: 6 часа

И едуцираните лица се жртви на трговијата со луѓе Во Бугарија, помеѓу 10-15 отсто од малолетните лица се жртви на трговијата со луѓе. Децата се исклучително ранливи во својата возраст и прво го напуштаат образовниот процес, поради што социјалните ...

Бизнисмените бараат увоз на работна сила...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Работодавците во Бугарија се противат на зголемување на платите и бараат недостигот од работници, поради големата миграција во ЕУ, да се компензира со имиграција од соседните земји Четирите големи организации на работодавци во Бугарија побараа ...

САД очекуваат фер и демократски локални избори во Косово

А1 On - пред: 7 часа

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави изјави дека очекува локланите избори во Косово, што ќе се одржат в недела, да минат во фер и демократска атмосфера. – Знам дека Централната изборна комисија со помош на ОБСЕ на денот на изборите ќе ...

4 поврзани вести »

Воените злосторници како угледни граѓани

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Хашки осуденици ќе бидат предавачи на Воената академија во Белград. Веста, која ја потврди српскиот министер за одбрана, ги шокираше борците за човекови права во земјата. Што ќе им пренесат злосторниците на студентите? Српскиот министер за одбрана ...

4 поврзани вести »

Главчев: Бугарија, Грција и Романија – јадро на балканската група

А1 On - пред: 8 часа

Благодарение на средбите на премиерите на Бугарија, Грција и Романија, се формира една балканска група во рамките на Европската унија, изјави денеска спикерот на бугарското Националното собрание Димитар Главчев по средбата со неговиот грчки колега ...

Во Турција издаден налог за апсење 110 лица обвинети за поврзаност со Ѓулен

А1 On - пред: 10 часа

Турските власти издадоа налог за апсење 110 лица од компанија поврзана со движењето на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен. Полициската операција за апсење на осомничените поранешни раководители и партнери на издавачката куќа „Кајнак холдинг“ беше ...

6 поврзани вести »

Возач на БМВ рекол дека нема ништо да пријави, цариникот видел дека просторот меѓу седиштата е чуден па повикал засилување

Сител - пред: 9 часа

Царински службеници во четвртокот околу 17:30 часот на царинскиот пункт Мердаре во соработа со полицијата заплениле 11 килогрмаи марихуана. Дрогата е пронајдена во автомобил БМВ со чешки регистерски таблички, со кој патувал 49-годишен Албанец, ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт