Економија

Светот го доби првиот билионер, но никој не знае кој е тој?!

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Thinkstock ) Мистериозниот човек, познат како Сатоши Накамото , за кого се верува дека е пронаоѓач на биткоинот, би можел да стане најбогатиот човек на светот. Ако веќе не е. Речиси е извесно дека тој се наоѓа на листата со најбогати луѓе на ...

29 поврзани вести »

Следната година ќе започне изградбата на пругата Бељаковце – Крива Паланка

Build - пред: 27 мин

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска изјави дека изградбата на пругата од Бељаковце до Крива Паланка, со должина од 34 километри, ќе започне во 2018 година. Проектната документација за втората фаза од пругата кон Бугарија е ...

32 поврзани вести »

Заев: Наша намера е да ја спречиме изградбата на рудниците(видео)

AKO - пред: 2 часа

Ќе направиме се за да го одржиме даденото ветување за рудниците, рече премиерот Заев одговарајќи на прашање до каде е процедурата за Казандол околу утврдување на законитоста на издадените дозволи за концесија: ,,Започнати се сите постапки.

41 поврзани вести »

25-те најсекси стјуардеси на светот (ГАЛЕРИЈА)

Скопје24 - пред: 5 часа

Исправете го седиштето, врзете го појасот и уживајте! Mexicana Air Hooters Air Ryan Air 5 Virgin Atlantic Xiamen Airlines Air Asia 3 Virgin Australia Ryan Air 7 Air Asia 3 Southwest Airlines Thai Air Ryan Air 6 Singapore Air Virgin Airlines Malaysia ...

12 поврзани вести »

На околу 65.000 земјоделци државата ќе им ги враќа парите од уплатениот персоналец

Сител - пред: 11 часа

Парите од персоналецот кој ќе го платат догодина, земјодлеците ќе ги добијат назад во 2019. Со измените кои ќе стартуваат од први јануари откупувачите во име на земјоделците ќе го плаќаат данокот, но поврат на парите ќе добијат сите производители со ...

22 поврзани вести »

Корисниците на ВИП останаа без телефони и интернет на два часа

Сител - пред: 11 часа

Половина Македонија без мобилни телефони и интернет. Попладнево падна мрежата на Оне Вип.Корисниците на неговите услуги повеќе од два часа не можеа да разговараа на телефон, да пратат СМС порака, да користат интернет, ниту пак да платат сметка.

23 поврзани вести »

Државниот завод за ревизија ефикасен, ама недоволно познат

Мета - пред: 11 часа

Државниот завод за ревизија (ДЗР) во периодот јули-септември 2017 година, објавувал една или ниедна вест во секој месец, а така било и во претходниот квартал. Сепак, ефикасно си ја сработил работата во минатата година, а годинава предвидел поголем ...

8 поврзани вести »

Со нов модел за социјална помош, минимална плата и достоинствен приход до сеопфатна социјална заштита

Академик - пред: 12 часа

Денеска во организација на Институтот за економско истражување и политики „Фајнанс тинк“ – Скопје се одржа Тркалезна маса „Иновации за сеопфатна социјална заштита: социјална помош, минимална плата, достоинствен приход“.

6 поврзани вести »

Анѓушев: Евтината тарифа за струјата останува

+инфо - пред: 14 часа

Тоа мора да биде прифатено од идните снабдувачи или оператори, и доколку е регулирано тоа е минимумот што граѓаните ќе го добијат, рече вицепремиерот. Евтината тарифа ќе остане за граѓаните на РМ и таа е сетирана во нивните броила кои што ги имаат ...

50 поврзани вести »

Слаб интерес на охриѓани за јавните дебати

ТВМ - пред: 15 часа

Големата општинска сала на општина Охрид каде што денес требаше да се одржи јавната расправа по однос нацрт буџетот и развојните програми за 2018, остана празна. Присутен беше првиот човек на градот Јован Стојаноски како и раководителите на ...

19 поврзани вести »

Текстилните работници не им веруваат на институциите

24 Вести - пред: 13 часа

Пријавиле неправилност, па останале без работа. Тоа е случајот со неколку текстилни работнички, кои се осмелиле да зборуваат за кршење на законот за работни односи. Поради тоа тие не им веруваат на институциите, повеќе доверба имаат во невладините ...

Фатмир Битиќи за Алсат-М: Со раст од 0.2% за трет квартал, Македонија е на прагот на рецесија

Курир - пред: 15 часа

Економскиот аналитичар, Фатмир Битиќи, во вечерашното негово гостување во емисијата “Економски Магазин“ на телевизија Алсат-М, во однос на најновиот податок за третиот квартал за растот на Бруто Домашниот Производ од 0.2%, рече дека во квартал кој ...

19 поврзани вести »

Проблеми со кавадаречки Фени

24 Вести - пред: 13 часа

Се отвораат ли нови димензии за Фени, поради кои ќе треба да се вклучат и други институции за да го испитаат случајот. Вакво прашање во јавноста се наметна по дебатата во емисијата Отворено за случајот што веќе неколку месеци ја бранува јавноста.

5 поврзани вести »

Потрошувачки кредити на Еуростандард банка

Банкарство.мк - пред: 13 часа

Потрошувачки кредити од Еуростандард Банка. 1. Автомобилски потрошувачки кредит 2. Шопинг потрошувачки кредит ( за техничка опрема ) 3. Туристички потрошувачки кредит 4. Инстант потрошувачки кредити 5. Експрес потрошувачки кредит 6.

4 поврзани вести »

Граѓаните со поддршка на ЕУ ќе ги оценуваат мерките за вработување

Макфакс - пред: 13 часа

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените (ЕСЕ) и Здружението за унапредување на родовата еднаквост „Акција Здруженска“, склучија договори за доделување грантови со четири граѓански организации од Струмица, Битола, Свети Николе ...

Старите девизни заштеди од СФРЈ во Србија ќе се исплаќаат од 31 август 2019 година

+инфо - пред: 13 часа

Станува збор за девизни депозити од околу 310 милиони евра, депонирани до 27 април 1992 година, а во тој износ е пресметана и камата до 2016 година. ИсСрпското Собрание денеска ги усвои измените на Законот за регулирање на јавниот долг на Србија по ...

4 поврзани вести »

Пад на турската лира по недоволното зголемување на каматите

А1 On - пред: 14 часа

Откако Централната банка на Турција зголеми дел од каматните стапки, турската лира денеска забележа пад. Малото зголемувањето на каматните стапки предизвика разочарување на пазарот, кој очекуваше значително зголемувања на каматата.

Бектеши го презема претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година

А1 On - пред: 14 часа

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска учествуваше на Петнаесетиот состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница, кој се одржа во Приштина, Република Косово. На состанокот Министерскиот совет, министерот Бектеши го презеде ...

27 поврзани вести »

Тевдовски учествуваше на министерската конференција во Париз

А1 On - пред: 17 часа

Министерот за финансии Драган Тевдовски присуствуваше на министерска конференција во Париз на тема: „Доброто деловно јавно управување -сервис за граѓаните и бизнисите“. Тој се обрати на панел дискусијата -„Како јавното управување може да направи ...

6 поврзани вести »

ОКТА ги додели стипендиите на десетте постдипломци на УКИМ

Црнобело - пред: 17 часа

Компанијата ОКТА им ги додели стипендиите на десетте студенти од УКИМ за постдипломски студии, на вчерашната церемонија организирана по повод 39тата годишнина на компанијата. Стипендирањето на вториот циклус студии е дел од општествено одговорната ...

4 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт