Економија

Светска банка: Раст на македонската економија од 1,5% во 2017-та

МРТ - тукушто објавено

Во извештајот „Миграција и мобилност“, Светска банка појаснува дека причини за надолната корекција била политичката нестабилност во првата половина од годината, а како главни двигатели на растот ги смета потрошувачката, придвижена од зголеменото ...

18 поврзани вести »

Близу 18 отсто од работниците земаат дел од платата во коверт

+инфо - тукушто објавено

Истражувањето на Finance Think покажува дека работниците со минимална плата се најпогодени со ваков вид на изплата на платите. Годинава 17,8 отсто од работниците во земјава кои имаат договор за вработување, добиле плата во коверт, дел од платата за ...

8 поврзани вести »

Успешна полувековна приказна и покрај сите премрежиња...

Н.Македонија - тукушто објавено

Годините на транзицијата претставуваа тешко бреме за компанијата, а владината програма за санација и преструктурирање на железарницата, која во услови на дисолуција на Југословенската Федерација беше соочена со сериозни економски проблеми, своите ...

6 поврзани вести »

Следниот месец дислокација на далноводот за автопатот Демир Капија – Смоквица

А1 On - пред: 2 часа

Следниот месец треба да се реализира изместувањето на делот од 400 киловолтниот интерконективен далекувод во близина на Неготино, што е неопходно да се направи за да може да се пушти во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица.

10 поврзани вести »

Колку пари му се потребни на едно просечно македонско семејство за да го преживее месецот?

Факултети - пред: 5 часа

За да го помине месецот август, на едно четиричлено семејство му биле потребни 32.316 денари. Од овој семеен буџет најмногу пари се трошеле за храна - 13.422 денари, а комуналните трошоци изнесувале 8.253 денари, додека за опрема за куќата и за ...

27 поврзани вести »

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Фактор - пред: 5 часа

Ако се отвори пазарот за балансна електрична енергија „Когел Стил“ со своите 30 мегавати на час може да стане значаен играч и понудувач на пазарот за струја. Џокери се и тоа што компанијата истовремено со струја може да испорачува и топлина и пареа.

Просечната нето плата во август е 22.912 денари

Бизнис Инфо - тукушто објавено

Фото: Pixabay Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во август 2017 година, во однос на август 2016 година, изнесува 102.8.

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор - пред: 24 мин

Фактор ексклузивно дознава дека ФЕНИ ќе добие нови сопственици. Кунико и Енекод со задоволство соопштуваат дека постигнале договор за преземање на ФЕНИ со целосна продажба на сопственичкиот удел.

PayPal ги надмина пазарните очекувања

Денар - пред: 28 мин

Платежната услуга „Paypal“ успеа во третиот фискален квартал повторно да забележи значителен раст на својот бизнис и повторно ги надмина целите за целата година, пренесува „Ројтерс“. Во однос на истиот период минатата година профитот отскокнува со ...

Статистика: 91,2% од фирмите во Македонија користат Интернет, а само 54,2% се на социјалните мрежи

еМагазин - тукушто објавено

Според податоците на Државниот завод за статистика, од јануари 2017 година, широкопојасен пристап на интернет (преку фиксна или мобилна конекција) имале 91,2% од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.

Alphabet ќе гради футуристички град во Торонто

Бизнис Инфо - пред: 48 мин

Фото: Pixabay Alphabet Sidewalk Labs, иновативниот дел од Alphabet, ќе гради футуристички град во Торонто, Канада, пишува Mashable . Огромниот проект, што е заедничко дело на градот и Sidewalk Labs, ќе чини милијарда долари.

Иста плата за иста работа и за работниците дојдени од странство?

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Кавга меѓу источните Европејци и Брисел: ЕК подготви нови предлог-насоки за работниците кои фирмите ги праќаат на работа во друга земја од ЕУ. По две години, тие ќе мора да добиваат иста плата како и домашните работници Она што на крајот на летото ...

„Нисан“ повлече 1,2 милиони автомобили во Јапонија

Макфакс - пред: 2 часа

Јапонската автомобилска компанија „Нисан“ го запре целокупото производство наменето за домашниот пазар. Компанијата ја тресе скандал во кој неквалификувани работници направиле финална контрола пред испорака на возилата.

Skopje City Mall – препознатливо обележје на модерно Скопје

Денар - пред: 1 час

Skopje City Mall е првиот современ трговски центар во Македонија со потполно нов концепт кој во изминатите години успеа да ги обедини шопингот, забавата и дружењето. Како најголем центар од ваков карактер во регионот, Skopje City Mall за овие 5 ...

Nestle забележа пад на продажбата

Денар - пред: 1 час

Швајцарскиот производител на храна и пијалоци „Nestle“ соопшти дека во првите девет месеци од оваа година забележал пад на продажбата за 0,4 проценти, на вредност од 65,3 милијарди франци.

Allianz продава дел од своето портфолио на традиционално животно осигурување

Банкарство.мк - пред: 2 часа

Најголемата европска осигурителна компанија Allianz преку својата сродна фирма Allianz Taiwan Life објави продажба на дел од своето портфолио со традиционално животно осигурување на кинеската осигурителна компанијан China Life.

Siemens планира да oтпушти неколку илјади вработени

Денар - пред: 2 часа

Германскиот концерн „Siemens“ ја започнува веројатно најголемата кратенка на вработени од пред најмалку две години и може да затвори неколку објекти, како дел од планот за реорганизација, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаени извори.

Јункер: Во ЕУ нема конзензус за изградбата на „Северен Поток 2“

А1 On - пред: 4 часа

Меѓу земјите членки на ЕУ не постои консензус околку тоа дали Брисел треба да дозволи преговори со Москва за изградба на гасоводот „Северен поток 2“, од Русија преку Балтичкото Море до Германија, изјави вечерва претседателот на Европската комисија, ...

Милионска зделка: Владата купува телевизори, видео и аудио опрема

еМагазин - пред: 1 час

Службатa за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија распиша оглас за набавка и испорака на ТВ, видео и аудио опрема. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е1.470.000 денари.

Алфабет инвестира милијарда долари во “Lyft”

Денар - пред: 3 часа

Компанијата Алфабет, која е сопственик на Гугл (Google), ќе инвестира една милијарда долари во сервис за транспорт “Lyft”, со што ќе го зголеми раздоропт со “Uber”. Алфабет преку својата компанија “CapitalG” ќе инвестира пари во “Lyft” , чија ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт