Храна

Кашичка од бел грав

Мама365 - тукушто објавено

Едноставно и вкусно, бело пире од грав богато со растителни влакна и протеини. Потребни состојки: – 50 грама грав – вода – една лажичка маслиново масло Начин на подготовка: Зрната грав сварете ги на вообичаениот начин.

13 поврзани вести »

Професионалците советуваат: Како до идеална фризура според обликот на твоето лице?

Фемина - пред: 7 часа

Комерцијален текст Секоја фризура не е за секоја жена! Она што добро изгледа и стои на кружното лице на Камерон Дијаз и Дру Баримор нема да изгледа така фабулозно на срцевидното лице на Рис Витерспун или Роус Мекгован.

9 поврзани вести »

Пилешко со јаболка и суви сливи

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Со додавање на јаболка и сливи месото добива сосема поинаков вкус. Наместо сливи, можете да пробате и со смокви или кајсии. Состојки: 1 кг пилешко бело месо 1 главица кромид 2 јаболка 8 суви сливи Начин на подготовка: Исечете го белото месо на ситни ...

Кромидот може да биде многу корисен – Олеснете си со него

Gotvi.mk - пред: 8 часа

Многу пати до сега експертите советуваат дека треба да се откажете од хемикалиите и да се свртите кон користење на природни состојки за чистење и отстранување на дамки. Тука главна улога може да одигра кромидот.

5 поврзани вести »

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата

Либертас - пред: 9 часа

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри ...

5 поврзани вести »

Жан Митрев препорачува: Рецепт – чудо за лекување од рак, штити од инфаркт

Република - пред: 9 часа

Рецепта за лекување на целиот организам! Ги прочистува крвните садови, го лекува срцето, буквално го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, ја подобрува работата на мозокот, претпазува од инфаркт, и се смета дека помага при лекување на рак.

Вкусен појадок за енергичен ден

Мама365 - тукушто објавено

Богат со витамини и растителни влакна, овој појадок со овесни снегулки ќе ви обезбеди доволно енергија во текот на целиот ...

Спас за една минута: Мешавина од доктор Шулц која спречува срцев удар

Press24 - пред: 2 часа

Славниот лекар Ричард Шулц го откри рецептот што тој го нарекува супер – тоник затоа што помага во лекувањето на голем број болести. Тинктурите се едни од најдобрите природни лекови, пред се поради тоа што го извлекуваат и го чуваат во себе она што ...

Дали знаете каде треба да се фрли кујнското масло по употреба

Press24 - пред: 1 час

Можеби знаете но секогаш е добро да се пренесе таква порака. Во поголемиот број случаи, искористеното масло го фрламе во кујнскиот мијалник. Тоа е најголемата грешка која ја правиме. Најдоброто што може да го направиме е исцеденото масло да го ...

тарт со мандарини

Мои рецепти - пред: 3 часа

За тесто-брашното и путерот замесете ги додека добиете трошки потоа додадете ја водата и замесете тесто. Тестото ставете го во ладилник 1 час,потоа во тавче обликувајте ја кората и повторно вратете го во ладилник уште 30 минути,печете на 200 степени ...

Руска маста од 3 состојки: За десет дена од болеста остануваат само спомени

Press24 - пред: 2 часа

Рецептот за магичната руска маст се појави на социјалните мрежи и моментално стана вистински хит. Ремек дело на алтернативната медицина, се подготвува максимално едноставно, а според оние кои ја користат, е неверојатно ефикасна.

Цепкани пиперки

Мои рецепти - пред: 4 часа

1. Пиперките ги печиме, лупиме и ги оставаме да се исцедат. 2. Магдоносот го сецкаме, лукот го чистиме и сецкаме. 3. Во големо тенџере на оган ги ставаме киселината, маслото, шеќерот и солта да зовријат. 4. Пиперките ги сецкаме или цепкаме со раце.

Погачици со сирење од само три состојки

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Погачици за родендени или како грицки за викенд. Уживајте во финиот вкус… Состојки: 300 гр фета сирење 250 гр маргарин 300-350 гр брашно 1 јајце за премачкување сол ако сирењето не е солено Начин на подготовка: Изгмечете го сирењето, додајте ...

Неколку симптоми кои укажуваат на рак на дебелото црево

Exclusive.mk - пред: 3 часа

Најдобриот и најефикасниот начин за третман на рак на дебелото црево е нејзиното рано откривање, толку рано, уште пред да предизвика појава на било какви симптоми. Најчести симптоми на ова заболување се: Промена на начинот на дефекација, односно ...

Кифлички

Мои рецепти - пред: 6 часа

Рецепти за кифлички и месенко никогаш доста.:) Навидум сите слични, но сепак различни. Еве уште еден во таа низа. :) Од сите наведени состојки се замесува средно меко тесто. Убаво се изработува и се остава на топло да го дуплира волуменот.

Пилешки медаљони со зеленчук и њоки

Gotvi.mk - пред: 5 часа

На своите најблиски подгответе им вкусно јадење – пилешки медаљони и њоки. Состојки: 1 фант за гулаш и паприкаш 500 гр пилешко филе насечкано на медаљони 200 гр морков 150 гр кромид 250 гр праз 2-3 чешниња лук 60 мл бело вино 50 мл масло 500 гр њоки ...

Кекси од темна чоколада и портокал

Мои рецепти - пред: 7 часа

Инспирирана од прекрасните рецепти на база на чоколадо и портокал овде на странава ги испеков овие миризливи зимски кекси кои се прават и јадат пребрзо.. - Портокалот добро се мие, јас го ставив 10 минути во вода во која додадов 1 лажица сода ...

Вкусен и необичен: Леопард колач кој освојува! (ВИДЕО)

Gotvi.mk - пред: 6 часа

Уживајте во божанствениот мирис и вкус на овој десерт… Состојки: 500-600 гр брашно 100 мл млеко 200 мл јогурт 100 гр чоколадо кора од лимон 50 гр путер 2 јајца 50 гр мелени ореви 1 лажица шеќер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ ...

Свинско каре со јаболка и жалфија

Мои рецепти - пред: 8 часа

Денес имавме многу вкусен ручек, можеби за некого невообичаен. Пробајте нема да згрешите. Измиеното свинско каре го сечиме на парчиња, го наросуваме со свежо мелен бибер, сол, малку масло и го оставаме во фрижидер да одстои барем еден час.

Carpe Diem креира нова димензија во вкусот на здравата исхрана

Сè за храна - пред: 8 часа

Модерниот начин на живеење, полека, но со сигурно темпо, веќе ги отфрла класичните традиции во секојдневната исхрана. Сè повеќе луѓе го заштедуваат времето поминато во приготвување на храна во домашни услови, а истото го посветуваат на сè почесто ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт