Хроника

Македонец во Мелбурн потрошил стотици илјади долари од добротворни цели за долна облека, накит, цигари и алкохол

МКД - пред: 2 часа

Македонецот Борис Трајков, пензионер во Мелбурн што потрошил стотици илјади долари од Здружение за добротворни цели за алкохол, долна облека и цигари, доби наредба од австралискиот суд да врати повеќе од 1 милион долари, јави Еј-би-си њуз .

5 поврзани вести »

Од тешки изгореници почина тригодишно дете

Фокус - пред: 5 часа

Тригодишно дете од струшкото село Ново Село починало, поради тешки изгореници, кои ги добило во пожар кој избувнал во семејниот дом. Според информациите од МВР во текот на вчерашниот ден, околу 11 часот, во семејниот дом на 32-годишниот Г.И.

25 поврзани вести »

Претрес во домовите на тројца скопјани, најдена марихунана

МКД - пред: 5 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје - Единица за недозволена трговија – Одделение за недозволена трговија со дрога, врз основа на судска наредба, изврши претрес во дом и други простории на три лица од Скопје.

9 поврзани вести »

Обид за убиство и напад со нож во пошта во Тетово...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Обид за убиство и напад со нож во пошта во Тетово Тетовец скршил шалтерско стакло во објект на Македонски пошти во Тетово, се заканувал и со нож нападнал вработен, а потоа влегол во таки и на таксистот му нанел две убодни рани со ножот.

10 поврзани вести »

Сообраќајка утрово во Македонија - сообраќајот пренасочен

Press24 - пред: 8 часа

Патот Валандово - Струмица е во прекин поради сообраќајна несреќа што се случила утрово во 07:40 часот на влез на селото Раброво, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по суви ...

17 поврзани вести »

Осумнаесетгодишник ограбен на кејот на Вардар...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Осумнаесетгодишник ограбен на кејот на Вардар Три непознати лица ограбиле 18-годишник вчеравечер на кејот на реката Вардар во Скопје. Тие најпрво почнале разговор со него, а потоа едно од лицата го удрило од зад грб во пределот на главата, по што ...

4 поврзани вести »

Дрвокрадец од Косово со трактор нелегално ја преминал граница

МКД - пред: 3 часа

Вчера околу 15 часот во близина на објектот на Полициска станица за Граничен надзор бил затекнат Т.К. (54) од Косово, заедно со уште неколку лица со трактор кои преку реката Лепенец нелегално ја преминале државната граница. Лицата кои биле со Т.К.

Потресно сведоштво на полицаецот од Свети Николе: Активисти на СДСМ ми ја каменуваа куќата, ме тепаа и ми ја демолираа колата (ВИДЕО)

Република - пред: 6 часа

Министерството за внатрешни работи вчера информираше дека полициски службеник, кој не бил работно ангажиран, ноќта по завршување на изборниот ден го нарушил јавниот ред и мир и нападнал лица кои ја славеле победата на кандидатот на СДСМ за Свети ...

20 поврзани вести »

Загина тракторист во Прилепско, брат му тешко повреден

Макфакс - пред: 5 часа

Триесет и петгодишен маж од од село Дреновци, Прилепско, загина, а неговиот брат се здобил со тешки телесни повреди откако им се превртел тракторот со кој се движеле по планински терен. Од МВР велат дека вчера околу 7:30 часот во атар на селото ...

38 поврзани вести »

Изгоре автомобил пред ресторан во Скопје

Press24 - пред: 3 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 28-годишниот Д.Т. од Скопје и 36-годишниот А.Т. исто од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “предизвикување општа опасност“.

13 поврзани вести »

Шестнаесетгодишно момче од Џепчиште убиено во Копенхаген

Newsroom - пред: 2 часа

Еден 16-годишник е пронајден мртов по неколкуте напади во населбата Рагнхилдгаде во Копенхаген вечерта, пренесува порталот Тетова1 од данските медиуми. Информацијата беше потврдена и од данската полиција, која изјави дека добила огнено оружје во ...

Каменувано полициско возило во Скопје, повреден еден полицаец

Сител - пред: 5 часа

Синоќа околу 20,55 часот во СВР-Скопје, полициски службеници со службено возило „Дефендер“ се движеле по автопат кон Скопје под мостот Маџари од страна на непознато лице било фрлено со камен при што било оштетено ветробранското стакло.

6 поврзани вести »

Драма во Скопје- го удрил со тупаница па сакал да го прегази со автомобилот

Press24 - пред: 4 часа

Скопјанец претепан пред Основен суд Скопје-1. МВР извести дека вчера околу 18 часот и 35 минути Н.Б. пријавил дека на булевар „Гоце Делчев“ пред Основен суд Скопје-1, физички бил нападнат од непознато лице при што бил удрен со тупаница во пределот ...

Се распрашувал во врска со кражба, па пукале во него...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Се распрашувал во врска со кражба, па пукале во него Е.И. (27) забележал дека била извршена кражба во куќата на неговиот татко С.И. (54) во село Дебреште-Прилеп, при што било видливо дека крадец пребарувал по собите и одземал златен прстен, 21.500 ...

7 поврзани вести »

Старица претепана во спиење - хорор кражба во Крива Паланка

Press24 - пред: 5 часа

Вчера, околу 4 часот по полноќ во полиција било пријавено дека во село Конопница-Крива Паланка, во куќа сопственост на 77-годишниот С.А., две непознати лица насилно ја отвориле влезната врата и влегле во собата во која спиела неговата сопруга ...

6 поврзани вести »

Тешко повреден дрвосечач од гостиварско Ново Село

Канал5 - пред: 7 часа

А.Т. (30) од гостиварско Ново Село вчера бил пренесен на скопските клиники во тешка здравствена состојба, откако се повредил при сеча на дрва. СВР Тетово информира дека А.Т. бил згрижен во ургентното одделение во гостиварската општа болница со ...

10 поврзани вести »

Повредени 14 лица, 13 сообраќајки вчера во Скопје

+инфо - пред: 8 часа

Од МВР информираат дека во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Четиринаесет лица се полесно повредени во осум од вкупно 13 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на ...

34 поврзани вести »

На Шапка никој не ѝ крои капа

Слободен Печат - пред: 6 часа

Попова Шапка е во катастрофална состојба, хотелите, сопственост на „ЕЛЕМ турс“, се руинирани, патиштата не се одржуваат, а на Центарот нема соодветна канализациска мрежа. Пишува Зоран Димовски , Тетово Шестоседот, чија изградба е при крај, да ...

Уценувал 11 годишно девојче со компромитирачка фотографија

Канал5 - пред: 23 часа

Момче со закани дека ќе објави компромитирачка фотографија на социјални мрежи ја барало љубовта на 11 годишно девојче од Пробиштип. Една фотографија со компромитирачка содржина од мобилниот на 11 годишната керка испаничи пробиштипско семејство.

14 поврзани вести »

Мажот ја полеал нивната куќа со бензин и ја запалил

МКД - 16.10.2017

Вчера Ј.Ј. пријавила дека нејзиниот сопруг Н.М. ја полеал нивната куќа со бензин и ја запалил. Според пријавата во полицијата во 14.29 часот Н.М. ја полеал со бензин семејната куќа на ул.„Брсјачка буна“ и истата ја запалил.

12 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт