Кошарка

Ниту Гостивар не го запре Работнички

Екипа - тукушто објавено

Работнички останува единствениот непоразен тим во кошаркарскиот шампионат на Македонија откако избраниците на Марин Докузовски во фантастичен натпевар славеа на гостински терен над Гостивар со резултат 73-78.

4 поврзани вести »

Работнички и по седмиот натпревар останува без пораз

Сител - тукушто објавено

Кошаркарите на Работнички забележаа победа на гостувањето кај Гостивар со 78-76 во меч од седмото коло со што тимот од Градски парк ја продолжи серијата на победи во домашниот шампионат Американецот, ГИНИЈАРД со 18 поени беше најефикаен во ...

20 поврзани вести »

Трајковски нема да се штеди против Џикиќ, ќе одмора потоа...

SportMedia - пред: 1 час

Вечерва, од 19. часот, во „Јане Сандански" гостува Будуќност од Подгорица, тим кој во моментов е лидер на табелата во АБА-лигата, а од клупата е предводен од Александар Џикиќ, стручњак кој во македонскиот национален тим има работено со Трајковски, ...

6 поврзани вести »

Ирвинг и компанија го израмнија најдобриот старт во историјата на Бостон, фантастичен кам-бек на шампионот во Филаделфија (Видео)

Дерби - пред: 8 часа

Лидерот во источната конференција, Бостон Селтикс и бранителот на пехарот Голден Стејт Вориорс запишаа нови победи на натпреварите кои изминатава ноќ се одиграа во НБА лигата. Бостон ја продолжи фантастичната серија во Џорџија и ја доби Атланта со ...

34 поврзани вести »

Димитријевиќ редеше асистенции, Хувентуд дојде до третата сезонска победа

Дерби - пред: 4 часа

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ со Хувентуд ја забележа третата последователна победа пред своите гледачи во Ендеса лигата, па по Реал Бетис, МораБанк Андора во Бадалона падна и Сан Себастијан Гипузкоа со 76-67.

4 поврзани вести »

ФИБА попушти: Клубовите ќе добијат осигурување за репрезентативците

Нова ТВ - пред: 4 часа

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) донесе одлука за која верува дека е компромисна и дека ќе придонесе за надминување на спорот со клубовите што е присутен веќе подолго време. Членовите на нејзиниот Управен одбор (УО) се изјаснија позитивно по ...

32 поврзани вести »

Чековски го свитка зглобот, неизвесен за претквалификациите?

SportMedia - пред: 40 мин

Нови проблеми во составувањето на репрезентативниот состав има селекторот Јорданчо Давитков. Му ги донесе повредата на скочниот зглоб на Ѓорѓи Чековски заработена за време на првенствениот меч на неговиот Работнички на гостувањето во Гостивар.

Нов дабл-дабл на Младеновски, победа за Димитријевиќ

SportMedia - пред: 5 часа

Уште една одлична партија на Љубимир Младеновски во дресот на Илирија. Со дабл-дабл од 20 поени и 11 скока, македонскиот репрезентативец беше еден од најзаслужните за триумфот над Златорог каде тренер е Алеш Пипен (75-66).

4 поврзани вести »

Си бараше плата, а доби - експресен отказ!

Gol.mk - пред: 5 часа

Центарот Самардо Семјуелс премногу брзо ја заврши својата авантура во кошаркарскиот клуб Партизан. Јамајканецот влезе во конфликт со управата затоа што бараше плата и на социјалните мрежи напиша подолг коментар на таа тема, по што доби суспензија, а ...

Лејкерси веруваат во Лонзо Бол: Останува дел од стартната петорка!

Gol.mk - пред: 7 часа

Тренерот на Лос Анџелес Лејкерс, Лук Волтон, изјави дека и покрај критиките во последниот период на сметка на Лонзо Бол, тој и понатаму ќе биде дел од стартната петорка. „Тој е наш стартен плејмејкер. Така и ќе остане.

АБА: Ретко видена тројка на Маринковиќ

Сител - пред: 8 часа

Кошаркарите на Партизан загубија со 78-77 во Пионир од екипата на Олимпија во меч од АБА лигата а мечот го одбележи тројката на Маринковиќ од кош на кош и тоа во стилот на некогашната легенда на црно-белите Фарчиќ.

Чиста партија на репрезентативецот: Стојановски шутираше без грешка против Пинар Каршијака

Дерби - пред: 11 часа

Македонскиот репрезентативец, Војдан Стојановски одигра уште еден добар натпревар во дресот на Бујукчекмече, а што е најважно неговиот тим ја доби битката со Пинар Каршијака (77-70) од седмото коло во турскиот шампионат.

Блокотехна сигурна против Охрид, Куманово ја прекина црната серија

Дерби - 18.11.2017

Кошаркарите на Блокотехна ја запишаа шестата победа на седмиот првенствен натпревар и тоа на домашен терен против Охрид со 92-78. Првата петорка на домашниот тим беше одлична, сите постигнаа двоцифрен број на кошеви и тоа тоа го „избришаа“ одличниот ...

5 поврзани вести »

Премиерна победа на Струмица, Блокотехна го совлада Охрид

Sport 1 - 18.11.2017

Екипата на Струмица конечно го „скрши мразот“ во Првата кошаркарска лига откако дури во седмото коло ја оствари првата победа сезонава. Струмичани на гостински паркет славеа против Пелистер со 86-76 во дербито на дното на табелата.

4 поврзани вести »

Трета првенствена победа на Куманово...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Трета првенствена победа на Куманово Во рамките на 7-то коло од првата кошаркарска лига кошаркарите на Куманово вечерва на гостински терен го совладаа Кожув со 67:82 (36:47) со што ја постигнаа третата првенствена победа сезонава Кошаркарите на ...

Брутално забивање на ѕвездата на Фенербахче: Весели го стави на „постер“ Хантер (Видео)

Дерби - 18.11.2017

Новата осма рунда во најелитното кошаркарско натпреварување во Европа, Евролигата донесе супер моќна и брутална атракција во режија на центарот на Фенербахче, Јан Весели кој го стави на „постер“ Отело Хантер од ЦСКА Москва.

Стратегот на Спарс во акција-Попович урлаше и им порача на судиите: Сите тројца сте… (Видео)

Дерби - 18.11.2017

Еден од мечевите кој ја одбележи петочно-саботната програма во НБА лигата беше овој во Тексас каде Сан Антонио Спарс со голем пресврт дојде до триумф над Оклахома Сити Тандер со 104-101. „Мамузите“ имаа негатива од 23 поени, но водени од триото ...

Кој ќе дојде во понеделник?

SportMedia - 18.11.2017

Непознато е колку кошаркари ќе се појават в понеделник и дали ќе има некој натурализиран играч. Од списокот од 24 кандидати, на собирот не би требало да има повеќе од 15-мина играчи, а некои, можеби, и ќе го прескокнат првиот тренинг, бидејќи имаат ...

Рудеж: Кај Македонија нема средина, или игра феноменално или очајно лошо

Екипа - 18.11.2017

Словачкиот селектор Иван Рудеж го објави списокот од 13 кошаркари на чии услуги ќе смета во следните денови, во пресрет на дуелот со Македонија в четврток на стартот од претквалификациите за ЕП 2021.

ВИДЕО: Фенер покажа кој е шампион, совладана ЦСКА по продолжение среде Москва

Gol.mk - 17.11.2017

Во дерби натпреварот на 8. коло на Евролигата, во Москва кошаркарите на ЦСКА го пречекаа актуелниот шампион Фенербахче, а по дополнителните пет минути се радуваа Турците со 93-95. Почетокот на натпреварот им припадна на избраниците на Обрадовиќ, кои ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт