Култура

Балет на Мраз – Оревокршачка

КадеВечер - пред: 30 мин

На 4-ти декември 2017 година (презакажан од 24 ноември) , на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „ Оревокршачка “ од Петар И. Чајковски.

10 поврзани вести »

До отворањето на 25 октомври Филхармонијата ќе има технички прием

Сакам да кажам - пред: 2 часа

„ Нов почеток“ е насловен концертот со кој на 25 октомври официјално и со одобрен технички прием ќе се отвори новата сала на Македонската филхармонија. В.д. директорот на Филхармонијата Виктор Илиески денес рече дека иако е познато оти салата беше ...

13 поврзани вести »

Пoчина Примабалерината И кореографка Јагода Сланева

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева почина денеска на 68 години, соопшти Македонската опера и балет (МОБ). Сланева работеше во Балетот на МОБ од 1968 до пензионирањето во 1993.

16 поврзани вести »

Објавена книгата „Теоријата на книжевноста во (интер)акција“ од Ѓорѓиева Димова

Макфакс - пред: 4 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави студијата Теоријата на книжевност во (интер)акција од Марија Ѓорѓиева Димова. Во книгата авторката актуелизира неколку клучни книжевно-теоретски и херменевтички теми и ...

7 поврзани вести »

“Golden oryx “ за Виктор Филиповски, за најдобар млад џез-музичар

Нова ТВ - пред: 4 часа

Вечерва на младиот џез-музичар Виктор Филиповски, тапанар во бендот Фиерс, ќе му биде доделена наградата “Golden oryx“ за најдобар џез-музичар за 2017 година. Доделувањето на наградата го организира Скопје џез- фестивал во соработка со Qatar Airways.

15 поврзани вести »

Девет теракотни релјефи од Виница ќе бидат претставени во Оксфорд

МКД - пред: 7 часа

Во Музејот „Ашмолиан“ на универзитетот во Оксфорд, Обединето Кралство, на 18 октомври 2017 година, ќе биде отворена светската изложба под наслов: „Империи на верата - Уметноста и појавата на светските религии“, на која ќе бидат претставени 9 ...

5 поврзани вести »

(На 28.11.1973 во кино унион го гледав филмот кабаре)

Окно - пред: 2 часа

На 28.11.1973 во кино унион го гледав филмот кабаре . го прераскажав и го оценив: „Не знам во што е магијата на филмот па доби осум оскари“. неколку месеци подоцна вресоци и шепоти . И последното танго во париз .

Нација на анимација – изложба на современа македонска анимација

Радио МОФ - пред: 2 часа

Група македонски уметници организираат изложба на современа македонска анимација која ќе се одржи во Кинотека од 20-25 октомври. Анимацијата е уметност која уште во раните детски денови, чекор по чекор, се развива според потребите и ги исполнуваше ...

Најдобрите свадбени фотографии направени во 2017 кои навистина ќе ве воодушеват

Ladybook - пред: 4 часа

Денот на свадбата е еден од најважните денови во животот на младите, заљубени луѓе, па затоа поголемиот дел од паровите се трудат својата свадба да ја организираат на најдобриот начин и да ја направат навистина посебна и неверојатна.

4 поврзани вести »

Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ на 27-ми и 28 октомври

Либертас - пред: 2 часа

Организацискиот одбор на 25-тиот Фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ соопшти дека во завршна фаза се подгототовките на фестивалот кој годинава ќе се реализира под мотото „Од сон до јаве“.

4 поврзани вести »

Новиот актер од „Игра на троновите“ разоткрива една од теориите на фановите

Факултети - пред: 4 часа

Фото: НВО Во финалето од седмата сезона на „Игра на троновите“, Серсеј на Џејми му го откри нејзиниот злобен план да ги победи Денерис и Џон - да ги измами сите да мислат дека Јурон Грејџој ја напуштил и си заминал во Железните Острови, а тој во ...

Изложба на Дејан Иванов Маргуш во Велес

Cooltura - пред: 6 часа

Изложба на уметникот Дејан Иванов Маргуш во среда (18.10.2017 година) во просториите на Ликовниот салон на Народниот Музеј Велес, со почеток во 19:30 часот. Отворање на самостојната изложба на Дејан Иванов Маргуш во среда (18.10.2017 година) во ...

6 поврзани вести »

Во Струмица изложба за Мери Метјус и Американското училиште за девојки во Битола

А1 On - пред: 4 часа

Заводот и музеј во Струмица вечерва во 18 часот ќе ја отвори изложбата „Мери Л. Метјус и Американското училиште за девојки во Битола 1888-1920“, што ја организира Пеги Хенсон, внука на Мери Метјус.

МСУ: Дебата за Нацрт на стратегијата за културен развој

Макфакс - пред: 4 часа

Министерството за култура, утре во 10 часот во Музејот на совремна уметност – Скопје, организира јавната дебата по нацрт-стратегијата во културата на РМ за периодот од 2018 до 2022 година.

„Љубовен базар“ на 19 октомври по 25-ти пат

Stylist - пред: 5 часа

По 25-ти пат, на 19 октомври (четврток) во кафе-бар „Љубов“ ќе се одржи традиционалниот „Љубовен базар“ . Со почеток во 17 часот, под мотото #SupportTheArtist, ќе се претстават 11 креативци, уметници, дизајнери на накит, украси за домот и модни ...

Промовирана „Раскази за спомените“ од Марина Малиш Саздовска...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Промовирана „Раскази за спомените“ од Марина Малиш Саздовска Книгата „Раскази за спомените“ од авторката Марина Малиш Саздовска беше промовирана деновиве. Книгата се состои од три дела и претставува сведоштво за детството на генерациите што живееле ...

Концерт на Данила Јефремов и Иван Калатај во Охрид

А1 On - пред: 8 часа

Руските уметници Данила Јефремо-кларинет и Иван Калатај-фортепијано вечер ќе одржат концерт во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Пред охридската публика, руските уметници ќе се претстават со делата на Стравински, Танеев, Гречанинов, ...

10 поврзани вести »

Светска премиера во Пекинг на композиција од Дарија Андовска

А1 On - пред: 6 часа

Во рамките на China CEEC Cultural Season- Music Dialog and Cooperation 2017, на 13 октомври, во Концертната Сала на Пекинг премиерно се изведоа 8 композиции од европски композитори претходно селектирани од страна кинеското Министерство за култура.

Романот „Мемоарите на една млечка“ oд Миневски објавен на бугарски јазик

Сител - пред: 7 часа

Романот „Мемоарите на една млечка“ од Блаже Миневски е објавен од издавачката куќа „Изида“ од Софија. Преводот од македонски на бугарски јазик е на писателот Мариан Петров, а уредник на изданието во едицијата современ европски роман е Тања Попова.

6 поврзани вести »

„Антолог“ го објави романот „Нема друга“ од Јела Жижек: Промоција на 28 октомври во МКЦ

Република - пред: 6 часа

Славој Жижек стана жртва на романсиерката по име Јела Кречич Жижек , инаку негова сопруга . Првиот роман на Кречич, „Нема друга“ , оригинално напишан на словенечки јазик , беше преведен на неколку јазици , меѓу кои и на англиски, нешто што самиот ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт