Македонија

Никола Митревски - Кољо демантира дека им помагал на Грујевски и Бошковски

24 Вести - пред: 2 часа

Вечерва во редакцијата на Телевизија 24 со реакција се јави, Никола Митревски - Кољо. Во писмениот допис вели – „Во мое лично име, сакам да демантирам дека требало на некого да помогнеме и да пречекаме или пак логистика да бидеме за било кој.

350 поврзани вести »

ДУИ: Немало средба Ахмети – Тачи

А1 On - пред: 1 час

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва демантира дека имало средба меѓу лидерот на партијата Али Ахмети и претседателот на ДПА Мендух Тачи. Во соопштението од ДУИ се демантираат вестите објавени во некои портали на албански јазик дека ...

96 поврзани вести »

Заев: Немаме правено комбинации за нова влада

Алсат-М - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев изјави дека во моментов не планира никаква реконструкција на Владата или евентуални промени на коалиционите партнери. Сепак, тој нагласи дека сите опции се отворени. Неговата изјава се однесува на информациите во јавноста, ...

33 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се рекламирала двојно повеќе од СДСМ

Точка - пред: 1 час

Само една телевизија отстапила од законските правила за балансирано известување во последните девет дена од кампањата за локалните избори во Македонија, утврди Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги на Македонија.

69 поврзани вести »

Лаборант во ИЈЗ меѓу новозаразените со морбили

Телма - пред: 4 часа

Лаборант во Институтот за јавно здравје е меѓу тројцата новозаразени со морбили. Станува збор за 44-годишна жена од Сопиште која била вакцинирана против мали сипаници, но најверојатно само со една доза од вакцината.

33 поврзани вести »

Македонски Брод - град рекордер по бројот на независни советници

Телма - пред: 2 часа

Македонски Брод е мала општина во Западна Македонија, со помалку од 7000 жители и 5200 избирачи со право на глас. Во првиот круг на овие локални избори, не беше избран градоначалник, а ниту една политичка партија нема мнозинство во општинскиот совет.

25 поврзани вести »

Трајковски: Во првиот изборен круг имаше голем број на притисоци, закани и уцени- граѓаните тоа сега ќе го казнат

Курир - пред: 39 мин

Трајковски изрази надеж дека граѓаните ќе ги увидат, како што рече, лагите на неговиот противкандидат кои биле презентирани пред граѓаните. -Реализиравме голем број на проекти, дел и со Град Скопје, дел и со Владата.

31 поврзани вести »

Инцидент на скопски Бит пазар, „Комитите“ тврдат не учествувале

24 Вести - пред: 6 часа

Разочарувањето од фудбалскиот резултат синоќа се претопи во хаос на скопски Бит пазар. Едно лице приведено и три лесно повредени е исходот од тепачката и каменувањето на автобуси кои се случиле непосредно по фудбалскиот меч Вардар Реал Сосиедад.

81 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Референдум за договорот со Бугарија

Алсат-М - пред: 3 часа

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ до Парламентот ќе поднесе предлог за организирање државен референдум на кој граѓаните би се изјасниле за Договорот за пријателство со Бугарија. Ваквата одлука, како што информираа од партијата, била донесена на ...

26 поврзани вести »

Македонија - Промени во законот за заштита од дискриминација

Глас на Америка - пред: 5 часа

По неколкугодишни критики од меѓународната заедница, во земјата се привршува со измени на актуелното решение кое не претставуваше соодветна рамка за целосна заштита на сите категории граѓани СКОПЈЕ — Во нацрт-текстот, една од клучните новини е што ...

13 поврзани вести »

Четворица од МНР суспендирани заради учество во насилствата во Собранието

Алсат-М - пред: 5 часа

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во Собранието. Од ова министерство не сакаат дури ниту да потврдат дали овие лица се веќе ...

12 поврзани вести »

МВР демантира дека полицајци го малтретирале Ивица Коневски

+инфо - пред: 7 часа

Екс градоначалникот претходно реагираше дека полицајците при вчерашното стопирање се изживувале што било продолжување на притисоците. Министерството за внатрешни работи (МВР) ги отфрли наводите од поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица ...

41 поврзани вести »

Кривичен суд ги отфрли жалбите во „Триста“ и приговирите во „Трезор“

24 Вести - пред: 5 часа

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски повеќе нема право на жалби на обвинението за „Триста“ кое му го поднесе СЈО. Обвинителниот акт е правосилен и тој ќе треба да седне на обвинителна клупа на 15 ноември за кога е закажано првото ...

64 поврзани вести »

Трајкоски: Општина Дебрца му ја предавам на Ногачески со позитивно салдо од 879.269 денари

Либертас - пред: 5 часа

„Општина Дебрца го направи својот избор и согласно тоа секогаш треба да се почитува волјата на жителите на Општина Дебрца“, стои во соопштението од досегашниот градоначалник на општина Дебрца, Игор Трајкоски.

15 поврзани вести »

ДИК ги отфрли сите приговори

24 Вести - пред: 6 часа

Ниту еден од вкупно 46 приговори кои првично беа поднесени до Државната изборна комисија за првиот круг од локалните избори не беше прифатен. Најголемата опозициската партија ВМРО ДПМНЕ која на почетокот стартуваше со 43 нивни приговори најпрвин ...

67 поврзани вести »

Поткуп на гласачи во Росоман, едно лице повикано на разговор во полиција

24 Вести - пред: 2 часа

Во полициската станица во Квадарци, на разговор попладнево е повикано лице поради сомнеж за изборен поткуп, дознава телевизија 24 од полициски извори. Според информациите, едно лице од Росоман поднело пријава, против лицето М.Д кое е исто така од ...

17 поврзани вести »

Владата го достави мислењето за нов Јавен обвинител

Телма - пред: 6 часа

Досиејата на 23-та кандидати за државен обвинител Владата ги испрати на мислење во Советот на јавните обвинители. Владата ги задржа кај себе апликациите за кандидатурите две недели, поради административни процедури објаснуваат од владината служба за ...

20 поврзани вести »

Антонио Апостолски: Адвокатските трошоци за Тарчуловски ми ги платија ОН, а не владата

+инфо - пред: 7 часа

Од 2005 година, до 2008 година, моите трошоци како бранител на Јохан Тарчуловски ми ги плаќаа Обединетите нации, тврди адвокатот Апостолски. Антонио Апостолски, адвокатот на Јохан Тарчуловски вели дека Обединетите нации кои се оснивачи на ...

15 поврзани вести »

ТМРО ги информира странските амбасади дека ДИК не одлучувала по нивните приговори

МКД - пред: 10 часа

ТМРО реагира дека Државната изборна комисија не одлучувала по нивните приговори и тие воопшто не биле ставени на официјалната страница на Комисијата. „ТМРО денеска испрати официјални известувања до Амбасадите на САД, на Руската федерација, ...

97 поврзани вести »

Костовски: Како Смилевски нуди соживот кога се отсели од Бутел 2 бегајќи баш од луѓе од друга нација и вера?

Курир - пред: 2 часа

-Деновиве мојот противкандидат на луѓе од други нации жители на Бутел зборувал дека сум мразел луѓе кои не се етнички Македонци. Прво – пораснав дружејќи се со Турци, Срби, Албанци, Роми, Бошњаци, Власи.

21 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт