Ракомет

Манасков го водеше Веспрем до нов триумф во Унгарија

Gol.mk - пред: 10 часа

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков имаше нов одличен ден во дресот на унгарски Веспрем во домашниот шампионат. Веспрем ја оправда фаворитската улога и со сигурни 21-39 славеше над екипата на Дабас како гостин, а Манасков кој доби солидна ...

6 поврзани вести »

Растур-систем во Загреб ППД: Си замина тренерот, по него и најдобриот играч

Спортклуб - пред: 15 часа

Најголемиот ривал на Вардар во СЕХА лигата, Загреб ППД преживува исклучително бурни денови. За само еден ден екипата ја напушти тренерот Касим Каменица, а сега и најдобриот играч Стипе Мандалиниќ.

13 поврзани вести »

Кликовац отпадна, новиот црногорски селектор ја повика само Радичевиќ за СП

Gol.mk - пред: 18 часа

Црногорската женска ракометна репрезентација на претстојното Светско првенство во Германија ќе биде предводена од само една ракометарка на Вардар, откако во конечниот список на новиот селектор, Пер Јохансон се најде само крилото Јованка Радичевиќ.

6 поврзани вести »

Аце Коцевски се огласи за состојбата со ракометниот клуб Борец

+инфо - пред: 19 часа

На наредната седница, според него, на Советот на Општина Велес ќе се донесат клучни одлуки кои ќе ја одблокираат работата на клубот во правен контекст По јавното соопштение на Градскиот ракометен клуб „Борец“ од Велес во кое играчите си ги бараат ...

6 поврзани вести »

Лазаров фаворит за најдобар десен бек на годината, номинирани и четири вардарци

Gol.mk - пред: 19 часа

Најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров повторно е номиниран за најдобар десен бек во светот за 2017 година во традиционалниот избор на специјализираниот ракометен веб медиум „Planet-handball“.

5 поврзани вести »

Вардар доминира во ЛШ - Борозан во идеалниот тим, Цвијиќ со најубав гол на колото

24 Вести - 20.11.2017

И во најновиот избор за најдобри по одиграното коло во Лигата на шампионите, ЕХФ магазин не го изостави семејството Вардар. Најдобриот поединец во мечот на колото меѓу Вардар и Рајн Некар, Вуко Борозан е најдобар лев бек во изборот за Идеален тим на ...

13 поврзани вести »

Прва машка лига: Бутел и Струга продолжуваат со победничкиот ритам

24 Ракомет - пред: 26 мин

И после 9. коло во Првата машка лига нема измени на врвот каде што продолжува големата битка меѓу составите на Бутел Скопје и Струга. Двете екипи продолжуваат да се следат во чекор и се со разлика од само три бода што е знак дека никој не смее да си ...

Законот е за сите: Карабатиќ доби суспензија од францускиот ракомет до декември!

Gol.mk - пред: 10 часа

Најдобриот светски ракометар Никола Карабатиќ нема да смее да игра ракомет во првенството и во Купот на Франција поради суспензија која ја доби од дисциплинецот од федерацијата на Франција.

И Спартак помина на редот, Струга му „дише во врат“ на Бутел

24 Ракомет - пред: 12 часа

Ракометарите на Струга забележаа нова лесна победа во Првата Лига, откако славеа на домашен терен над Спартак со убедливи 38:28, во наптревар од 9 коло. Момците на Наум Танески уште по првиот дел ги решија сите дилеми.

Борко остана на клупа, Барса му даде 43 гола на Гранољерс

Gol.mk - пред: 12 часа

Екипата на Барселона маршира со победите во АСОБАЛ-лигата и дојде до 11 триумф оваа година. Како гостин, шпанскиот гигант со 19-43 (12-21) славеше над Гранољерс и се зацементира на врвот. Работатата околу победникот беше јасна уште по првиот дел, ...

Гисласон го лути Лино Червар

Екипа - пред: 15 часа

Тренерот на Кил, Алфред Гисласон, го советува повредениот Домагој Дувњак да го откаже настапот на хрватската репрезентација на претстојното Европско првенство во Хрватска, во јануари. Тоа сигурно нема да му се допадна на хрватскиот селектор, Лино ...

Пресврт: Мандалиниќ 3,5 години во Берлин, договорот почнува веднаш

24 Ракомет - пред: 13 часа

Левиот бек на екипата на ППД Загреб, Стипе Мандалиниќ веќе е член на Фуксе Берлин и нема да го чека јануари за да дојде до негов трансфер во Бундес-лигата. Веќе е најден заеднички јазик меѓу тимовите, па во следните три и пол години, Мандалиниќ ќе ...

ЕХФ ја одбрани наградата: Видеото за фајнл-фор во ЛШ најдобро „скоцкано“ и годинава (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 13 часа

Во конкуренција на 120 различни видео записи, видеото од фајнл-фор натпреварувањето во Лигата на шампионите во Келн беше убедливо најдобро и втора година по ред ја понесе наградата. Исто како и во 2016 година и сега, маркетинг службата на ЕХФ ...

И тоа е можно во Македонија: Цел натпревар го одиграа со 7 играчи!

24 Ракомет - пред: 14 часа

Ракометарите на Металург Јуниор се вратија на победничките патеки, откако го совладаа составот на Партизан Гевгелија со 41:25 во 9 коло од Првата Лига. Она што е интересно од овој натпревар, е тоа што гостите цел натпревар го одиграа со само 7 ...

Раул до 9 декември мора да го пријави поширокиот список за ЕП во Хрватска

Gol.mk - пред: 17 часа

Европската ракометна федерација објави дека до 9 декември сите 16 учесници на Европското првентво во Хрватска мора да ги објават официјалните широки списоци за големиот собор во јануари. Така, Раул има уште нешто повеќе од две недели да ги разреши ...

Почнува продажбата на билети за дуелот со Кристијанштад

Вардар - пред: 18 часа

Од утре (среда) почнува продажбата на билети за последниот меч годинава на Вардар во групната фаза од лигата на шампионите против Кристијанштад од Шведска. Натпреварот со Кристијанштад е закажан за 2 декември 2017 година во СЦ „Јане Сандански" со ...

Нема попуст за никој во Неготино, Вардар го победи и Младост

24 Ракомет - пред: 17 часа

Ракометарите на Вардар Неготино ја забележаа шестата победа во деветтиот натпревар од Првата Лига. Избраниците на Драган Сукара славеа и над несудениот суперлигаш Младост од Богданци со 27:22.

Стојан Петрушевски за 24Ракомет: Во Вардар јуниор има играчи со потенцијал за првиот тим

24 Ракомет - пред: 18 часа

Екипата на Вардар јуниор се наоѓа на последната позиција во Супер машката лига после 10. кола со само три бода, а младите момци предводени од Стојан Петрушевски и Аце Станковски покажуваат квалитет според кој заслужуваат да се барем една до две ...

Историја за Пробиштип: Прва победа на Рудар! (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 18 часа

Ракометарите на Рудар Пробиштип ја забележаа првата историска победа во Првата лига, откако славеа на гостувањето кај Делчево Вардар со минимални 21:22. Во првиот дел двете екипи имаа свои моменти, иако темпото го диктираа гостите од Пробиштип, ...

Дали е македонска, дали е Бундес лига: Постигнати 80 голови на еден натпревар!

24 Ракомет - пред: 19 часа

Ракометарите на Риниа и Тиквеш како да играа без одбрана на натпреварот од 9 коло во Првата лига. Мечот одигран во Чаир заврши според очекувањата, со победа на домашниот тим, а резултат беше 48:32! Илу вкупно двете екипи постигнале 80 голови за 60 ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт