Република

Нивото на водата во Охридското Езеро е под просекот за месец октомври

ТВМ - пред: 7 часа

Нивото на водата во Охридското Езеро е под просекот за месец октомври. Просекот за овој период е 11 сантиметри повеќе од минималното ниво и според Управата за хидрометеоролошки работи денешната кота на нивото на езерото изнесува 693.20 , што е за ...

4 поврзани вести »

Села во село Ливада бара гласови за втор мандат

ТВ21 - пред: 6 часа

Кандидатот за градоначалник на Струга, истовремено претседател на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вчера се сретна со жителите на село Ливада, Струга. Тој го побара гласот на жителите на ова село, за да управува со општина Струга и во следните ...

АНАЛИЗА: Како се собирал и трошел Буџетот на општина Чаир?

А1 On - пред: 11 часа

До последен момент неизвесност и битка за секој гласач во општина Чаир – стратешки значајна за етничките албанци, но во исто време и општина која располага со Буџет поголем од 20 милиони евра, пишува новата економска анализа на Portalb.mk .

7 поврзани вести »

Тешка сообраќајка - прегазена жена се бори за живот на скопските клиники

Press24 - пред: 11 часа

Во тешка сообраќајна несреќа, која се случила вчера во Куманово, на улицата „114“, со тешки телесни повреди се здобила 74-годишната С.Ј. од Куманово. Патничко возило од марката „Голф“ управувано од52-годишниот Б.Ѓ.

9 поврзани вести »

Гореше возилото на М.К.

Sky - пред: 11 часа

На 23.10.2017 околу 02.30 часот на ул. „Благојче Силјановски“ во Битола, од страна на непознат сторител, од засега непознати причини, бил предизвикан пожар на паркирано патничко возило „Рено Клио“ со битолски регистарски ознаки, сопственост на М.К.Ш.

7 поврзани вести »

Груевски: Нудиме концепт на нови инвестиции и работни места

А1 On - 22.10.2017

Нудиме концепт во кој ќе нема неасфалтирани и неосветлени улици, а ќе има нови инвестиции и работни места, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вечерашниот митинг во Љубанци. – Во општина Бутел кога во 2006-та година дојдовме на власт ...

Ајварот речиси луксуз - пиперките со рекордни цени

Алфа - пред: 5 часа

Ајварот речиси стана луксуз. Сезоната за оваа зимница е при крај, а најголем дел од домаќинствата годинава се одлучија да ја прескокнат традиционалната подготовка поради рекордните цени на пиперките. Изгор скапа пиперката „ајварка“ на пазарите.

Димитриевски: Стоп за вандализмот, заедно да го градиме Куманово

А1 On - пред: 7 часа

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски реагира на вандалското уништување и кршење на урбана опрема во последните денови во општината. За осуда е, вели Димитриевски за А1он, последниот вандалски чин, кршење на кошевите во средното ...

Во среда ќе се игра претставата „Аналфабет“, влезот за студенти бесплатен

OhridNews - пред: 9 часа

Во среда, 25-ти октомври, на репертоарот на охридскиот театар повторно е претставата „Аналфабет" - комедија според Бранислав Нушиќ, во режија на Ѓорѓи Ризески. Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П.

Снимен документарен филм „Соколана нашата гордост“ од Марјан Стошевски

Kumanovo News - пред: 11 часа

Документарниот филм е во три продолженија и трае околу 4 часа, во кои се опфатени почетокот, изградбата на објектот, како и значењето на салата за развој на спорото во Куманово. Филмот има за цел да зачува од заборав едно време и спортски настани ...

Влез во 20 век: Како ќе изгледа Кривогаштани ако Шефтероски ги исполни сите ветувања

Newsroom - пред: 12 часа

Новиот градоначалник на оваа пелагониска општина ќе се обиде да ги реши основните проблеми на жителите, иако има многу малку пари за тоа Како се раководи општина што има буџет колку што чини една куќа во Скопје? Рубинчо Шефтероски е еден од ...

Известување од Фк Лабуништа до граѓаните и политичките субјекти

Спектра ТВ - пред: 12 часа

До граѓаните и политичките субјекти. -Со оглед на престојните локални избори и разните шпекулациии од страна на граѓаните ги информираме дека фудбалскиот клуб е деполитизирана организација и истата ќе продолжи само на таков начин да работи.

Етно вечер за незаборав во Центарот за култура во Охрид

OhridNews - пред: 16 часа

Викендов во НУЦК „Григор Прличев“ се одржи етно вечер насловена „НЕЗАБОРАВ“. Љубителите на старата македонска чалгиска музика имаа можност да го проследат настапот на ФА Бисери, Ансамбл Билјана јуниор, а како специјален гостин свој настап имаше ...

Фото: Прекрасно есенско уживање со џез бендот на Владимир Четкар во „Билјанини извори“

OhridNews - пред: 1 ден

Гостите во познатиот ресторан „Билјанини извори“ денеска уживаа во Есенскиот џез на Владимир Четкар и неговиот бенд. Во рамки на настапот беше промовиран видео спотот за новиот сингл на Четкар „Travel The World“.

Охриѓани сеуште не добиле обештетување за штетите од земјотресите

24 Вести - 22.10.2017

И по три месеци нема одговор кога Охриѓани ќе ја добијат финансиската помош од државата за санирање на штетите од силниот земјотрес од 5 степени кој во јули урна оџаци, цели балкони, разурна зидови, направи целокупна штета од 1 милион евра.

ВИДЕО: Никола Груевски и Тони Трајковски во посета на Хиподором

А1 On - 22.10.2017

„Задоволство ми е што сум тука, заедно со вас денеска во поддршка на Тони Трајковски, сегашниот и иден градоначалник на Гази Баба. Така е Тони. Она што сакаат да го набијат кај луѓето стравот, притисоците, заканите, уцените може да се победи само ...

Зимата кошмар за семејството Исмаили: Немаат леб, а куќата е пред распаѓање

Скопје24 - 22.10.2017

Го нижат тутунот што другите го фрлиле. На 5 годишната Елиф, рацете и се поцрнети од катранот, затоа што секојдневно работи со тутун. И другите четири деца редовно им помагаат на родителите да го соберат и да го нанижат полу сувиот тутун, за да ...

Фазлиу: Недомаќинско работење и нерамномерен буџет за празни општински каси

24 Вести - 22.10.2017

Финансиската нестабилност на општините и зависноста на локалната од централната власт се должи на недомаќинско работење од една страна и на нерамномерно распределување средства од буџетот од друга, вели министерот за локална самоуправа, Сухејл ...

Кумановец избегал од Психијатриската болница во Скопје

Кумановски м. - 22.10.2017

loading... На 20.10.2017 година во Полициската станица Карпош било пријавено дека околу 17.50 часот, Г.К.(46) од Куманово, кој бил сместен во Јавната здравствена установа – Психијатриска болница Скопје, самоволно ја напуштил болницата, информираат ...

Новата монографија на Гоце Ангеличин Жура ги открива тајните на пештерските цркви и монашки живеалишта во Преспа

OhridNews - 22.10.2017

Не е лесно да се напише една ваква монографија посветена на Пештерските цркви и монашки живеалишта на брегот од Преспанското Езеро, вели авторот Гоце Ангеличин Жура, реномиран археолог и историчар на уметност, посветен научен истражувач и пишувач.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт