Свет

Јапонија го отфрла пацифизмот?

Deutsche Welle - пред: 16 мин

Членот 9 од јапонскиот устав забранува водење војна. Животната цел на премиерот Шинзо Абе е тоа да го измени. Во неделата убедливо победи на предвремени избори и го задржа двотретинското мнозинство.

27 поврзани вести »

Конститутивна седница на новиот состав на германскиот Бундестаг

МРТ - пред: 32 мин

Ултрадесничарите од партијата „Алтернатива за Германија“ добија канцеларии во нацистичка зграда. Како трета политичка сила во Германија, членовите на АФД се присутни на првата седница на Бундестагот.

16 поврзани вести »

Кина: Ши Џинпинг се промовира во доживотен лидер

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Кинескиот национален конгрес одлучи официјално да ги приклучи претседателот Ши и неговата идеологија во уставот на комунистичката партија. Потегот се смета за доказ за моќта на Ши кој се промовира во доживотен лидер.

11 поврзани вести »

Не е виза - а што е тогаш?

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Од 2020. година на најголем дел од граѓаните од Балкан ќе им треба одобрение за патување во Шенген. Тоа не е виза, вели за ДВ еврокомесарот Аврамопулос. Што е тогаш, каква е целта, за кого ќе важи и каква е процедурата? „Европскиот систем за патни ...

7 поврзани вести »

Катала: Кризата во Каталонија не може да биде решена само со спроведување на избори

Алсат-М - пред: 50 мин

Шпанскиот министер за правда Рафаел Катала истакна денеска, дека политичката криза во Каталонија не може да биде решена само со свикување на регионални избори. – Нема се да се реши само со свикување на избори, нагласи Катала, и покрај тоа што целта ...

91 поврзани вести »

Орбан: Сорос и ЕУ се виновни за бегалската криза

Нова ТВ - пред: 1 час

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, зборувајќи за мигрантската криза, рече дека Источна и Централна Европа се последната слободна зона за мигрантите и дека Унгарија, Полска и Чешка заедно можат да кажат „стоп“ на глобализацијата и масовната миграција.

7 поврзани вести »

Фридом Хаус со проект за одбрана на демократијата во САД

Нова ТВ - тукушто објавено

Фридом Хаус, независната глобална организација која во светот е популарна по својата посветена работа во сферата на одбрана на човековите права и слободи најави нов проект заедно со реномирани републикански и демократски инстути од САД со коишто ...

Сајбер-моќта на Северна Кореја е сѐ поголема

Факултети - пред: 54 мин

Кога хакерите од Северна Кореја се обидоа да украдат 1 милијарда долари од Федералната резерва на Њујорк, она што ги спречи беше грешка во спелувањето. Сепак, успеаја да извлечат 81 милион долари од измамата.

36 поврзани вести »

Туск за Брегзит: Откажувањето се уште е опција

Макфакс - пред: 48 мин

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека резултатот од напнатите разговори за Брегзит, зависи од Лондон и дека откажувањето на разводот и натаму е опција. „ЕУ ќе биде во состојба да одговори на секое сценарио додека не сме ...

8 поврзани вести »

Intel and Amazon развија технологија за препознавање на глас

Бизнис Инфо - пред: 26 мин

Фото: Intel Intel и Amazon го создадоа Intel® Speech Enabling Developer Kit, уред што нуди решение за директна гласовна команда од далечина, стои во соопштението . Според Intel, машините треба добро да го препознаваат јазикот на корисниците и да ...

Рускиот патријарх порачува: Пуштајте брада за да не станете хомосексуалци!

Република - тукушто објавено

Митрополитот Корнили, патријарх на Руската православна староверска црква и личен пријател на претседателот Владир Путин, ги повика верниците да престанат да се бричат за да се заштитат од хомосексуалност.

САД и Сирија останаа сами на планетава

Оff.net - пред: 23 мин

Откако се потпиша и Никарагва, на површина излезе едно необично перверзно сојузништво: САД и Сирија се единствените држави во светов кои не ја дадоа својата поддршка за парискиот климатски договор.

5 поврзани вести »

Лицето на ова бебе никогаш нема да ви излезе од глава: Има едвај 2 килограми, нема што да јаде, а неговата судбина ја делат уште деца

Сител - пред: 46 мин

Војната во Сирија доведе до тоа стоитна деца да немаат што да јадат, а најнесреќни и неухранетите иедвај успеваат да преживеат. Фотографијата на бебето кое е коски и кожа го османа светот, со цел да се крене винамнието на ужасната ситуација во ...

САД и Русија бараат дијалог меѓу Ирачаните и Курдите

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повика ирачката влада и курдските лидери во северен Ирак да го решат преку дијалог нивниот конфликт за курдското самоопределување и спорните територии.

26 поврзани вести »

Овој мит за големиот и ужасен Путин

Оff.net - пред: 1 час

А што ако грешиме за Владимир Путин? Ако деновиве го следиш американското покривање на рускиот претседател, ќе помислиш дека тој е 3 метри висок куклар кој само треба да ги мрдне конците за неговата хакерска армија во Кремљ да ги натера заљубените ...

6 поврзани вести »

Исповед на агент на тајна задача: Со години живеев со најопасни терористи, на кои омразата и злобата им се животната храна

Точка - пред: 39 мин

Тамер Ел-Нури, агент на ФБИ со арапско потекло, кој минал години инфилтриран меѓу радикални исламистички групи во Америка, успеал да спречи најмалку два масовни терористички напади во кои би настрадале стотици луѓе.

Чешкиот претседател на пресконференција со „калашников“ посветен „за новинарите“

Радио МОФ - пред: 1 час

Претседателот на Република Чешка на пресконференција на новинарите им покажа имитација од автоматската пушка калашников, на која беа изгравирани зборовите „за новинарите“. Милош Земан, кој на оваа функција е од 2013 година, предизвика контроверзи, ...

14 поврзани вести »

Продолжува дипломатскиот спор меѓу САД и Русија

МРТ - пред: 1 час

Дипломатската криза меѓу двете велесили почна со затворањето на Рускиот конзулат во Калифорнија. Американските власти не им дозволија влез на руските дипломати во Генералниот конзулат во Сан Франциуско.

7 поврзани вести »

САД ја повлекуваат воената помош за Мјанмар поради насилствата врз Рохинџите-муслимани

+инфо - пред: 3 часа

Поради насилството во Ракајн, над 600.000 Рохинџи-муслимани побегнаа од земјата од август досега. САД соопштија дека ја повлекуваат воената помош за единиците и офицерите од Мјанмар, кои се вмешани во насилството врз Рохинџите-муслимани, кое ...

11 поврзани вести »

САД ги ставаат нуклеарните бомбардери во состојба на 24-часовна готовност за првпат по Студената војна (ВИДЕО)

МКД - пред: 5 часа

САД за првпат по Студената војна ќе ги стават нуклеарните бомбардери во состојба на 24-часовна готовност, изјави генерал на американското воено воздухопловство. Генералот Дејвид Голдфајн изјави дека „американските воени лидер се присилени да се ...

6 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт