Технологија

Официјално: Ова е Samsung Galaxy Tab Active 2

GSM.mk - пред: 42 мин

Пред неколку дена се појавија првите слики од новиот таблет на Samsung, Galaxy Tab Active 2. Сега, компанијата официјално го претстави уредот. Да погледнеме што нуди: Galaxy Tab Active 2 доаѓа со 8 инчен дисплеј и резолуција од 800 x 1280 пиксели.

12 поврзани вести »

Како да го вратите стариот News Feed на Facebook?

Кумановски м. - пред: 9 часа

loading... Facebook го истурка News Feed и поголемиот дел од содржните кои ги следевме ги премести во Explore Feed, што многу корисници го осудија. Сепак, не се во можност ништо да направат, затоа што Explore Feed ќе остане, секако заради големата ...

11 поврзани вести »

Google нуди награда за сите што ќе го хакираат Play Store

Кумановски м. - пред: 10 часа

loading... Google понуди на истражувачите на безбедносните пропусти награда од илјада американски долари доколку успешно ја хакираат апликацијата Play Store и успеат да ги поправат грешките.

Се сеќавате какви беа - погледнете како изгледаа македонските пари од 1992. до 2016.

Press24 - пред: 19 часа

Некои од вас паметат, а некои одамна ги заборавиле. Погледнете го следното видео и потсетете се како изгледаа македонските банкноти и моменти од 1992 година, па се досега. ...

4 поврзани вести »

Џенерал Моторс ќе тестира самоуправувачки возила

Либертас - пред: 19 часа

Возила кои сами се движат веќе возат по улиците на некои американски градови, но официјалното „огнено крштевање” на ваквите автомобили во сообраќајниот хаос во Менхетн допрва следува. Компанијата за софтвер за автоматско возење „Круз Отомејшн“, која ...

„Вирџин Галактик“ на Ричард Брансон ќе се најде во вселената за 4 месеци

Факултети - 21.10.2017

Ричард Бренсон, основачот на „Вирџин Груп“, во која е вклучена компанијата „Вирџин Галактик“, најавил дека очекува компанијата да ги испрати првите астронаути во вселената за околу 4 месеци.

5 поврзани вести »

Како да откриете дали сте блокирани на „Вацап“ и други тајни на оваа социјална мрежа

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Getty images ) Како да станете невидливи на „Вацап“? Ако не сакате да ве гледаат другите корисници на „Вацап“ на Андроид (вашиот статус, фотографиите или информациите за корисничкиот профил), одете на Menu -> Settings -> Account -> Privacy , ...

7 дена до успех – неделен ритуал со кој ќе станете успешен претприемач

Иновативност - пред: 11 часа

Честопати велиме дека нема точна формула за успех. Иако тоа е вистина, постојат некои чекори кои можете да ги направите за дa го насочите бизнисот во вистински правец Кога би можеле сите нив да ги подредите по редослед и да направите систем кој ќе ...

Кина со нов рекорд на инсталирана соларна енергија – 50GW до крајот на 2017

Иновативност - пред: 12 часа

Кина е постојан лидер во производството на соларна енергија и инсталациите за производство. Годинава ќе донесе уште еден битен момент по инсталацијата на дополнителни 25 гигават-часови соларна енергија само во јуни и јули.

Новите автомобили на Mitsubishi ќе се грижат за безбедноста во сообраќајот

Иновативност - пред: 14 часа

Проектирањето визуелна помош на патот за поголема безбедност за другите учесници во сообраќајот не е нова идеја Mercedes работеше на тоа преку сет паметни концептуални предни светла, а системот Xfire им овозможува на велосипедистите да проектираат ...

Запознајте го градот кој функционира целосно на соларна енергија

Иновативност - пред: 15 часа

Бебкок Ренч е одржлив град кој користи само соларна енергија. Оваа заедница е дело на компанијата Kitson & Partners и се наоѓа во југозападна Флорида. На почеток идејата за град кој целосно функционира на соларна енергија изгледала недостижна, но ...

Спектакуларна најава за Assassins Creed: Origins

GSM.mk - пред: 15 часа

Најавното видео за претстојната Assassin’s Creed: Origins е целосно одглумено и снимено со филмска камера. Низ нарација и прекрасни и историски прецизни предели на древниот Египет, прикажан е животот на народот во кој се буди желбата за револуција, ...

Како да слушате музика на YouTube додека правите други работи на вашиот телефон

Кајгана - пред: 17 часа

YouTube знае дека сакаме да слушаме музика на апликацијата додека правиме други работи, но бидејќи платформата живее од реклами кои се наоѓаат на видеата, ве обврзува да не можете да го заклучите телефонот освен ако не сте YouTube Red претплатник.

Младиот иноватор Мате Римац ги советува идните претприемачи: Идејата е безвредна, еве што ви треба!

Иновативност - пред: 17 часа

Претприемничкиот инкубатор за висока технологија наскоро ќе почне да се гради во Сплит. Тоа е најголемиот сплитски проект кој речиси целосно е финансиран од европски фондови. Многу млади претприемачи тука ќе добијат шанса за развој, а еден од ...

Гејмингот не е само губење време пред компјутер, туку спорт од кој може да се заработува

Радио МОФ - пред: 19 часа

Во Македонија изминатите години се појавија голем број гејмери, чија посветеност и „талент“ беа наградувани на светски турнири. Сепак, нивниот успех најчесто поминува незабележан. Главната слика за оваа „млада“ индустрија е дека претставува губење ...

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат сами

Иновативност - пред: 20 часа

Пломбите за заби ќе заминат во историјата благодарение новото откритие – лекот наречен Tideglusib. Лекот е развиен и се тестираше за Алцхајмерова болест, но се покажа дека исто така помага за поттикнување на природниот механизам на забите за раст, ...

Скелет од тираносаурус со хеликоптер префрлен во музеј

Newsroom - пред: 17 часа

Добро зачуван скелет од тираносаурус стар 76 милиони години, кој е пронајден на југозападниот дел од САД, со хеликоптер е префрлен во Природно – научниот музеј во Јута. Тираносаурусите биле едни од најсуровите диносауруси кои живееле во Северна ...

Toyota: Вештачката интелигенција Yui ќе ги запознава патниците

Телефони.мк - пред: 21 часа

Toyota планира да ги презентира официјално своите иновации во 2020 година во Јапонија, за време на Олимписките игри - софтверски решенија, смарт уреди и возила. Concept-i автономните возила на компанијата ќе бидат опремени со виртуелниот асистент ...

Знаете ли што значи ви-фи?

Република - пред: 19 часа

Со оглед на тоа колку често користиме ви-фи, чудно е што едвај некој не знае што значи овој збор. Сепак, не е за очајување – иам логична причина за тоа. Што мислите, од каде потекнува називот за безжичен интернет, ви-фи? Можеби ќе се изненадите, но ...

Ова е најдобриот  хотел за гуми во Македонија

Иновативност - пред: 22 часа

Да, добро прочитавте, хотел за гуми! Тоа го овозможува лидерот за пневматици во Македонија, „Пнеуматик“. Проверивме, изгледа навистина фантастично Време е за прoмена на гуми. Законската обврска е од 15 ноември па се до 15 март сите возила во земјава ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт