Уште два члена ја напуштија ДИК, Бонева и Срцев ги подготвуваат оставките

Фокус - пред: 26 мин

Потпретседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца, и членот од редовите на експертите, Атанас Урумов поднесоа оставки, со што се зголеми на шестмина бројот на членови кои си заминуваат од Државната изборна комисија откако пукна скандалот со делење на ...

57 поврзани вести »

Нимиц: Нема да има ново магично име, но спорот може да се реши идната година

МКД - тукушто објавено

Со договор за нови почести средби на преговарачите Васко Наумовски со посредникот Метју Нимиц и впечаток дека и во Грција и во Македонија е подобрена климата за решавање на прашањето за името заврши двочасовната средба во Брисел.

112 поврзани вести »

Заев- Харадинај: Перспектива за соработка, односите насочени кон евроинтеграциите

МРТ - пред: 33 мин

„Нова Македонија“ е веројатно предлог на некои медиуми, изјави премиерот Заев на прес конференцијата со неговиот домаќин, косовскиот премер Харадинај во Приштина. УНЕСКО е суптилна тема, а ние сакаме да бидеме добри соседи и со Србија и со Косово.

116 поврзани вести »

(ВИДЕО) Филипини: 30 кучиња починале во загреано комбе, сопственикот се соочува со затворска казна од 90 години

Макфакс - пред: 33 мин

Околу 30 кучиња починале во трагичен инцидент на Филипините, од мозочен удар, додека биле транспортирани во затворено комбе и на висока температура. На сопственикот му се заканува затворска казна од 90 години и парична казна од 149.000 долари, велат ...

58 поврзани вести »

Македонија

Бејли: Владеењето на правото и борбата против корупцијата предуслови за евроатланските интеграции

Канал5 - тукушто објавено

САД ги поддржуваат заложбите Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, но еден од главните предуслови за тоа е владеењето на правото и борбата против корупцијата, порача денеска во Тетово ...

38 поврзани вести »

Манојлоски: Нема услови ВМРО-ДПМНЕ да учествува во работата на Парламентот

+инфо - тукушто објавено

Кога 12 отсто од нашата пратеничка група, односно 6 пратеници се во притвор нема соодветни услови за ние соодветно да партиципираме, вели тој. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска потврдија дека нема да учествуваат во парламентарните тела и заседанија ...

12 поврзани вести »

Амандманската расправа за јазиците продолжува утре во Собрание

Нова ТВ - тукушто објавено

Утре со почеток од 13 часот, во салата „Борис Трајковски“ во Собранието ќе продолжи седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е второто читање на Законот за јазиците.

58 поврзани вести »

Економија

Возовите нема да сообраќаат додека не се доисплати платата за октомври

Макфакс - пред: 2 часа

Штрајкот на вработените од Македонски железници ќе продолжи, сѐ додека не им биде исплатен вториот дел од платата од октомври. Машиновозачот Душко Чакаровски на прес-конференција соопшти дека железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен ...

44 поврзани вести »

Обезбедени пет милиони евра од ЕБОР за енергетска ефикасност

МРТ - пред: 1 час

Обезбедени пет милиони евра од Европската банка за обнова и развој за домови со енергетска ефикасност. Банката за првпат нуди и грант од 15 насто за секој кредит, со што може да се плати каматата...

12 поврзани вести »

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата

24 Вести - пред: 53 мин

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на прес- конференција го презентираше предлог буџетот на министерството за 2018 година. Со предвидени 43 милијарди 375 милиони и 583 илјади денари, буџетот на министерството за труд и ...

31 поврзани вести »

Балкан

Од 123 објекти на поранешна СФРЈ, за 51 се бара решение

А1 On - пред: 43 мин

Мешовитиот комитет за сукцесија, составен од претставници на Македонија, Србија, Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина, утре ќе одржат состанок во Белград, изјави претставникот на Србија во тоа тело Вељко Одаловиќ.

5 поврзани вести »

Црногорскиот јазик признат како различен од српскиот

Стандард - пред: 40 мин

Јазикот во Црна Гора е признаен како различен од српскиот јазик. Земјата добила посебен меѓународен код за дијалект на српско-хрватскиот, кој се зборува во републиката. Ова беше најавено на прес-конференција на директорот на националната библиотека ...

12 поврзани вести »

Србија и Црна Гора отвараат нови поглавја од преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - пред: 2 часа

Србија и Црна Гора отвораат нови поглавја од преговорите за членство во Европската унија. Црна Гора, која ги започна преговорите во 2012 година, досега отворила 30 од 35 преговарачки поглавја. Србија пак, има отворено дванаесет.

32 поврзани вести »

Свет

Еден мртов, 18 повредени во експлозија на фабрика за гас во Австрија

Сакам да кажам - пред: 23 мин

Едно лице загина, а 18 се повредени во експлозија и пожар во Австрија на еден од најголемите европски гасоводи, соопшти портпаролот на Црвениот крст. Петмина се здобиле со сериозни изгореници, кажа портпаролот на противпожарната бригада.

30 поврзани вести »

Париз: Започна самитот за климатски промени, Трамп не е поканет

МКД - пред: 2 часа

Денес во Париз започна самитот за климатски промени каде глобалните лидери расправаат за инвестирање и финансирање на проекти за борбата против глобалното затоплување, пренесе АП. Самитот „Една планета“ го отвори премиерот на Фиџи Френк Баинимарама ...

35 поврзани вести »

Пентагон: Трансродовите луѓе можат да одат во американската војска

МКД - тукушто објавено

На трансродовите лица ќе им биде дозволено да се приклучат на американската војска од 1-ви јануари, објави денеска Пентагон, по барањето на претседателот Доналд Трамп да се забрани регрутирањето на трансродовите лица.

13 поврзани вести »

Скопје

Антикорупциска едукација за основците од Карпош

А1 On - пред: 33 мин

Советниците во Советот на Општина Карпош едногласно ја прифатија програмата предложена од страна на Министерството за образование и наука, именувана како „Програма за антикорупциска едукација на основците“ во сите основни училишта кои се наоѓаат на ...

Место дочек на Нова година, пакетчиња за првооделенците во Ѓорче Петров

Макфакс - пред: 2 часа

Градоначалникот Александар Наумоски одлучи место да се организира прослава во Ѓорче Петров, средствата за дочек на новата 2018 година да се пренаменат за новогодишни пакетчиња за сите првооделенци од училиштата на територија на општината, соопшти ...

11 поврзани вести »

Жителите од Центар побрзо ќе ги добиваат документите од матичната евиденција...

Н.Македонија - пред: 1 час

Жителите од Центар побрзо ќе ги добиваат документите од матичната евиденција Жителите од општина Центар ќе ги добиваат документите од матичната евиденција од Управата за водење на матични книги со што ќе ги избегнат гужвите пред шалтерите и ќе ...

8 поврзани вести »

Црна Хроника

Пиштол најден во дворот на Клинички центар- украден од пациент кој чекал болнички преглед

Телма - пред: 1 час

Пиштол, модел „Глок 17“ е најден во кругот на Клиничкиот центар вчера, извести МВР. Пиштолот со калибар 9 мм. е сопственост на 31-годишен граѓанин и бил пријавен за украден еден ден пред наоѓањето. 31-годишниот Х.И.

19 поврзани вести »

Малолетници ограбиле црква во Крива Паланка

Макфакс - пред: 2 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против А.М. (19) од Крива Паланка поради „тешка кражба“. Тој на 4 декември околу 12.30 часот во црквата ,,Свети Никола” во селото Градец, заедно со тројца ...

10 поврзани вести »

Девојче прегазено во Неготино, додека се враќало од училиште

Фокус - пред: 3 часа

Вчера во Неготино беше прегазено петнаесет годишно девојче, додека се враќало од училиште. Настанот се случил околу 17:20 часот, на улица Индустриска, кога девојчето било удрено од автомобил ,,Фолксваген Поло’’ со кавадаречки регистарски таблички, ...

18 поврзани вести »

Република

СРК Мамец го пориби прилепското вештачко езеро

Канал 77 - тукушто објавено

Согласно законската обрска што ја има како концесионер за ревирот Спортско риболовниот клуб „Мамец“ од Прилеп изврши порибување на вештачкото езеро, на околу 5 километри од градот. Претседателот на клубот Ѕвонко Николоски истакнува дека ...

5 поврзани вести »

Во Тетово годинава фатени 1.784 возачи без дозвола

Сител - пред: 35 мин

Во изминатите 11 месеци полицијата фатила 1.784 лицa кои возеле без дозвола, а биле откриени и 1.435 возила со истечена регистрација до и над 30 дена, информира денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Лекови за ретки болести заглавени во бирократија

Телма - пред: 2 часа

Дел од лековите за пацинети со ретки болести се депонирани во земјата, но заради административни пропусти со месеци не можат да стигнат до пацинетите. По вчершната Tоп Тема на Ваша Страна, во која заменик-министерот Чакаровски ги повика здруженијата ...

10 поврзани вести »

Култура

Финална изложба по повод 50-годишниот јубилеј на уметникот Павле Кузмановски...

Н.Македонија - пред: 18 мин

Финална изложба по повод 50-годишниот јубилеј на уметникот Павле Кузманоски Тетовскиот ликовен уметник Павле Кузмановски со финална изложба во Скопје одбележува 50 години творештво. Музејот на град Скопје, задутре со почеток во 19.30 часот ќе ја ...

4 поврзани вести »

Промоција на роман од Фросина Пармаковска во „Менада“

Макфакс - пред: 50 мин

На 14 декември во клубот „Менада“ ќе се одржи промоција на романот „Одбројување“ од Фросина Пармаковска во издание на ИЛИ-ИЛИ. Свое видување за ова книжевно дело ќе дадат Лидија Капушевска – Дракулевска и Далибор Плечиќ.

Сликовница што не ја зашеќерува реалноста...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Сликовницата „Иван и Илина“ е приказна од нашето секојдневие, која низ нарација и илустрација отсликува реални ситуации кога едно типично дете ќе се сретне со дете со Даунов синдром „Иван и Илина“ е сликовница наменета за типичните деца на возраст ...

6 поврзани вести »

Наука / Технологија

НАСА закажа вонредна конференција – се шпекулира дека ќе соопшти дали постои вонземски живот

Иновативност - тукушто објавено

НАСА за в четврток најави посебна конференција за ковинари, а научната јавност и медиумите шпекулираат дека станува збор за докази дека постои некој вонземски живот или податоци за откритие на новви планети. Откритието го направи телескопот Kеплер.

23 поврзани вести »

Apple го потврди купувањето на Shazam

Smartportal - пред: 3 часа

По неофицијалните најави од TechCrunch , како што очекувавме, Apple излезе со потврда дека ја купува британската компанија Shazam. Повеќе детали околу договорот не се дадени во оваа фаза, па останува само кратката изјава од компанијата: „Ние сме ...

21 поврзани вести »

Mozilla ја претстави својата iOS апликација за проширена реалност

IT.mk - пред: 4 часа

Можеби не е никакво изненадување тоа што Mozilla својата прва апликација за проширена реалност ја претстави преку веб. Апликацијата WebXR Viewer веќе е достапна на App Store . Засега нема премногу можности.

8 поврзани вести »

Сцена

Пејачот брутално ги навредувал музичарите: Мирослав Илиќ им ги пцуел мајките на соработниците

Сител - пред: 1 час

Легендарниот пејач Мирослав Илиќ неколку минути пред излегувањето на бина им дал инструкции на своите музичари, и во таа прилика им упатил и навреди. Полната сала Сава центар желно го чекала излегувањето на бина на Илиќ, но по позади истата ...

4 поврзани вести »

18 годишната манекенка Ивана Смит е пронајдена мртва!

Таратур - пред: 2 часа

18 годишната манекенка е пронајдена мртва во мистериозни околности во главниот град на Малезија, Куала Лумпур. Ивана Смит е пронајдена мртва на балконот од шестиот кат на зграда во Куала Лумпур, а медиумите пишуваат дека паднала од 20-от кат.

12 поврзани вести »

Кога љубовта не поттикнува на подобро однесување

Среќа.mk - пред: 1 час

Откако Принцот Хари почна да се забавува со американската актерка Меган Маркл и со која неодамна се вери,тој реши да се откаже од повеќето свои лоши и нездрави навики. Љубовта на прицот Хари кон Меган му делува навистина одлично, со оглед на тоа ...

14 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт