Здравје

Пиењето кафе има позитивен ефект врз здравјето

Алсат-М - пред: 5 часа

– Универзитетот Саутемптон објави анализа за влијанието на кафето врз нашето тело, заснована на повеќе 200 трудови. Имено, истражувачите дојдоа до заклучок дека умереното пиење кафе не претставува опасност по здравјето, а три до четири филџани ...

10 поврзани вести »

Со непопуларни мерки против аерозагадувањето

Алсат-М - пред: 6 часа

Седум пати над дозволеното во Тетово, осум пати над дозволеното во скопско Лисиче. Ваква концентрацијата на ПМ 10 честички ноќеска измерија мерните инструменти на Министерството за животна средина.

Здравје: Зошто секој ден сок од цвекло?

Екран - пред: 4 часа

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана. – Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот. – Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот.

5 поврзани вести »

Цел живот погрешно ги пиете овие таблети

Слободен Печат - пред: 7 часа

Проблемите со варењето предизвикуваат подуеност на стомакот, дијареа и дебелина, а еве како со еден трик да го одржувате здравјето на органите за варење, пишува „Лепа и сречна“. Пробиотикот не е само прва помош кога ќе ве заболи стомакот, туку овие ...

7 поврзани вести »

Kои навики предизвикуваат акни?

Локално - пред: 4 часа

Веројатно вие го миете лицето секој ден за да се заштитите од досадните мозолчиња. Излегува, сепак, дека некои од нашите секојдневни навики може да бидат причина за појава на акни. Дали се препознавате себеси во некои од овие навики? Допирање на ...

4 поврзани вести »

Руски доктор открил таен рецепт за имунитет на децата – може да го приготвите дома

Вечер - пред: 9 часа

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца.

Домашни лекови за настинка, грип и кашлица

Кајгана - пред: 1 час

Сезоната на настинки е во полн ек, а променливото време само придонесува за пад на имунитетот и подложнот на вируси и бактерии. Овие три домашни лекови ќе ви го подобрат имунитетот и ќе ве заштитат на природен начин од настинки, грип и ...

Пет супстанци кои предизвикуваат најголема зависност

Кајгана - пред: 2 часа

Различни супстанци влијаат различно кај одредени индивидуи, посебно кога се работи за зависност од истите. Тешко е да се направи конечен ранкинг, но група експерти пробаа да дојдат до ранкинг кој во најмала рака би ја опишал опасноста од овие ...

Финските научници зачудени од промените кај машкиот и женскиот мозок под дејство на алкохол

ЕНаука - пред: 5 часа

Со студијата направена врз младите Финци, истражувачите откриле промени кај жените во еден тип на рецептор наречен ГАБА – А. За разлика од нив, кај мажите тие откриле промени кај двата вида на рецептори, односно ГАБА -А и ГАБА – Б, по десетгодишното ...

Дали знаете што е пијанорексија? Опасниот тренд сè почест помеѓу младите девојки

БркајРабота - пред: 5 часа

Младите девојки за да изгледаат поубаво и посекси ги прескокнуваат оброците и значајно го намалуваат внесот на калории со цел да направат место за калории од алкохолните пијалоци. Ваквото однесување колоквијално во медицината се нарекува ...

Збогум на цигарите: 7. чекори до непушење

Екран - пред: 4 часа

Дали понеделник е идеален ден за почнување на новиот живот без пушење? Можеби, и диетата секогаш ја почнуваме во понеденик, откако цел викенд сме уживале во гревовите. Но, овојпат одлуката „престанувам да пушам“ може навистина да биде дефинитивна.

10. работи кои ќе му се случат на вашето тело ако престанете да јадете месо

Екран - пред: 4 часа

Ако одлучите да го исфрлите месото од вашата исхрана, тоа ќе доведе до големи промени во вашето тело – од намалување на вишокот килограми до намалување на ризикот од појава на некои болести.

Секое утро испијте чаша топла вода со сол – делува чудотворно

Екран - пред: 4 часа

Ваквиот начин на делување на здравјето и убавината во Индија се применува од дамнешни времиња.Дури и’ научниците признаваат дека таквата пракса може да има позитивно влијание на вашето тело.

(ФОТО) Поради грешка на лекарите оваа убавица ќе има последици:10. години погрешно ја лекувале

Екран - пред: 4 часа

Британката Карла Креси (26) покренала петиција во средните училишта да почне да се крева свеста за ендометриозата, болеста која неа била дијагностицирана после десет години погрешно лекување. Карла на 14.

Големо откритие: Оваа билка убива 70. проценти од клетките на рак

Екран - пред: 4 часа

Научниците објавиле дека тестирањата на луѓето се во фаза на планирање и дека како такви се неодминливи… Бобиците од родот Fontaine би можеле да играат голема улога во борбата против ракот, соопштиле научниците.

(ВИДЕО) Маж од Босна победил два тумора со природна напивка

Екран - пред: 4 часа

Болните од рак често се обидуваат лекот да го најдат во народната медицинска. Еден од нив е и Божо Кајовиќ од Босна. Иако лекарите му давале малку шанси да преживее, Божо од село Горица во Босна одлучил да не се предава.

Симптоми кои покажуваат дека сте под стрес

Пулс24 - пред: 3 часа

Прераното обелување на косата се случува поради неподносливиот стрес или генетски. Денес дури и млади луѓе од 20 години имаат бела коса. Други симптоми кои предупредуваат на преголем стрес се: Силно чукање на срцето - стресот доведува до ...

(ФОТО) Има 102. години: Пушела најмалку 20. цигари и пие вино секој ден – а тајната е во една овошка…

Екран - пред: 4 часа

Мејси Стренг го прославила својот 102. роденден. Мејси пушела по 20. цигари дневно околу 75. години, додека во средината на деведесеттите не се разболела и била во болница. Иако пушела по 20 цигари дневно, таа изјавила дека немала никаков здравствен ...

Телото ве предупредува: Времето во кое ноќе се будите наговестува што не е во ред

Слободен Печат - пред: 6 часа

Доколку често се будите во текот на ноќта, тоа може да биде показател на многу душевни и физички тешкотии за кои не сте свесни. Според традиционалната кинеска медицина, во текот на 24 часа енергијата се пренесува во различни органи како тие би ...

Конзервирана риба која треба да ја јадете

Слободен Печат - пред: 6 часа

Сите знаеме дека рибата е одлична за здравјето бидејќи е богат извор на протеини и здрaви масти, но повеќето луѓе јадат риба само повремено и обично во рестораните. Доколку при рака немате свежа риба, која секако се препорачува, тогаш одлучете се за ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт