TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Категорија :

Заев и Рама: Македонија и Албанија очекуваат во 2018 да ги почнат преговорите за ЕУ

Бриф - тукушто објавено

Република Македонија и Република Албанија очекуваат наредната 2018 година да ги започнат преговорите за зачленување во Европската Унија, да го искористат моментот на позитивна клима во регионот за напредок во тој процес.

84 поврзани вести »

Шулц доби дозвола од партиското лидерство за преговори со Меркел

А1 On - пред: 17 мин

Мартин Шулц, лидерот на Социјал-демократската партија на Германија (СПД) доби дозвола од раководството за да започне преговори со Ангела Меркел за формирање коалиција со нејзината Демохристијанска унија (ЦДУ) и со баварските конзервативци ЦСУ.

7 поврзани вести »

На аеродром во Амстердам застрелан човек кој се заканувал со нож

Макфакс - пред: 17 мин

Холандската полиција застрела еден вооружен човек кој со нож им се заканувал на луѓето на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам. Властите ја затворија зградата, иако воената полиција соопшти дека ситуацијата е безбедна. „Ситуацијата е под контрола.

20 поврзани вести »

Заев и Рама од Поградец прогласија ново поглавје во соработката на двете држави

Мета - пред: 17 мин

Заедничката седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец отвора ново поглавје во билатералните односи на двете земји и значи работење на решенија што водат до спокојна и безбедна иднина на нашите граѓани и нашите земји, а не на нивно ...

84 поврзани вести »

Македонија бележи нов пад во Индексот на клиентелизам во медиумите

Вечер - пред: 17 мин

Македонија бележи пад во Индексот во клиентелизам на медиумите, особено во делот на способноста на државата сеопфатно да ја разбере состојбата на медумите според декларативното постоење на податоци, што значи проблем во детектирањето и спречувањето ...

12 поврзани вести »

Лукајиќ: Мора да покажеме желба за надигрување против Партизан

Sport M - пред: 17 мин

Утре во Белград, македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром гостува кај Партизан, екипа која што исто така е во лоша резултатска серија, а во текот на неделета го смени и тренерот Мирослав Николиќ со Ненад Чанак.

23 поврзани вести »

Ќерката на познатиот српски пејач изгледа малку претера со силиконите (фото)

Press24 - пред: 19 мин

Ќерка на познатиот пејач Милан Топалковиќ- Топалко, е млада девојјка која има 20 години а веќе подолго време го привлекува вниманието на машката популација. Хелена Топалковиќ, досега имала неколку естетски зафати, а деновиве ги изненади своите ...

Се потврдија најцрните прогнози: Познато е колку ќе отсуствува Беји

Спортклуб - пред: 20 мин

Манчестер Јунајтед ќе остане без својот дефанзивец Ерик Беји уште долго време бидејќи репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска мора да претрпи операција. Тој не играл повеќе од еден месец и пропушти осум натпревари, а последните информации се ...

Прва заедничка седница на албанската и македонската влада: ни збор за проблематичните прашања

Алфа - пред: 20 мин

За утре е најавена посета на двајцата премиери на Пустец. Ќе се сретнат ли со претставниците на МАЕИ- партијата на Македонците чиј лидер и единствен Македонец градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко е во притвор? Дали тој е на агендата за средба, ...

2 поврзани вести »

Хамилтон очекува шампионски дуел со Алонсо во 2018

Екипа - пред: 20 мин

Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, верува дека Фернандо Алонсо од следната сезона ќе се приклучи во борбата за шампионската титула. Сезонава, британскиот возач во тимот на Мерцедес ја доби битката со Себастијан Фетел и со Ферари, но тој смета ...