TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Категорија :

Шеикот Ал Тани од Катар разгледувал локации за инвестирање во Охрид

Newsroom - тукушто објавено

Шеикот Јасим Бин Хамад Ал Тани од Катар деновиве престојувал во Охридско каде разгледувал повеќе слободни локации за изградба на хотели. Остварил средба со градоначалникот Јован Стојаноски на која му биле презентирани можностите за инвестиции во ...

15 поврзани вести »

Излетала од колата додека се превртувала - млада битолчанка почина на лице место

Press24 - тукушто објавено

Во текот на вчерашниот ден во 11 часот и 30 минути на магистралниот пат Битола-Прилеп, кај селото Тополчани, се случила сообраќајна незгода во која 38-годишната О.М.К. од Битола, управувајќи патничко возило „Фиат Браво“ со битолски регистарски ...

55 поврзани вести »

Кривичниот суд го разгледува барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

Алсат-М - тукушто објавено

Основниот суд Скопје 1 постапува по барањето за екстрадиција на поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски. Од скопскит Кривичен суд потврдија ...

66 поврзани вести »

[Колумна] #MeToo – Сексуалната и другите форми на вознемирување не смеат да бидат игнорирани

Радио МОФ - тукушто објавено

Добрите мажи не треба да бидат тивки набљудувачи: дали заедничкиот извик ќе донесе крај на суровата привилегија на неказнетоста? Болката и гневот на повеќе од милион луѓе кои твитаа #MeToo во изминатава недела ги преполни социјалните медиуми со ...

За кого гласаа Пандев и Ангеловски во изборот за најдобар фудбалер во светот

МКД - тукушто објавено

Капитенот и селекторот на македонската фудбалска репрезентација гласаа во изборот за најдобар фудбалер во светот, главната манифестација се случуваше синоќа во Лондон. Кристијано Роналдо втор пат по ред ја доби престижната награда на ФИФА за ...

128 поврзани вести »

Фридом Хаус со проект за одбрана на демократијата во САД

Нова ТВ - тукушто објавено

Фридом Хаус, независната глобална организација која во светот е популарна по својата посветена работа во сферата на одбрана на човековите права и слободи најави нов проект заедно со реномирани републикански и демократски инстути од САД со коишто ...

МОН: Ќе се реконструира опожареното училиште во Ново Село, учениците продолжија со настава

Фокус - тукушто објавено

Министерството за образование и наука ја информира јавноста дека се преземаат мерки за реконструкција на опожареното основно училиште „11 Октомври“ во с. Ново Село, општина Боговиње. – Во изминатите два дена, Министерството за образование и наука ...

28 поврзани вести »

Хакери на банкомат врадиле двоен скенинг детектор

Фактор - тукушто објавено

Двојна тестатура и двоен скенинг детектор биле врадени на банкомат на булеварот Видео Смилевски Бато во скопската општина Аеродром. Додатоците ги забележал граѓанин додека вадел пари од банкоматот по што пријавил во полицијата.

26 поврзани вести »

Тезата на Хокинг ја сруши веб-страницата на Кембриџ!

Факултети - пред: 16 мин

Универзитетот Кембриџ за првпат ја објави онлајн докторската теза на Стивен Хокинг, но поради огромниот интерес од неговите бројни обожувачи, се блокирал пристапот до интернетскиот сајт на универзитетот.

5 поврзани вести »

Шок фотографија: Анѓела Вештица гола без силикони!

Сител - пред: 16 мин

Анѓела Вештица, поранешнa учесничка во Задруга може да се пофали со огромните гради, кои често ги истакнува во прв план. На интернет се појави и провокативна и шокантна фотографија од Анѓела Вештица, на која нема никаква облека.