Најнови вести

Промени во законот за придонеси – еве со каква одлука излезе вечерва Владата!

Sky - тукушто објавено

Предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, беше усвоен на денешната седница на Владата. Со овој закон се предвидува корекцијата на висината на највисоката месечна основница за пресметување и уплата ...

38 поврзани вести »

Владата донесе одлуки за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници...

Н.Македонија - тукушто објавено

Владата донесе одлуки за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници Владата на Република Македонија на денешната 39-тата седница ја разгледа и ја усвои предлог–одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на ...

45 поврзани вести »

Работењето на Триглав во согласност со годишниот план

еМагазин - тукушто објавено

Групацијата Триглав, овогодинешниот деветмесечен период го заврши со добивка пред оданочување во висина од 64,5 милиони евра. Доколку се земат во вид предвидените прилики до крајот на годината, во Заваровалница проценуваат дека ќе се оствари ...

3 поврзани вести »

Вардар со максимален учинок во групната фаза: Без проблеми и против Турингер на домашен терен

Спортски - тукушто објавено

Ракометарките на ЖРК Вардар ја заокружија групната фаза во рамки на Лигата на шампионките со победата над Турингер на домашен терен со 29:21. Избраничките на Дибирова ја имаа контролата на мечот постојано.

29 поврзани вести »

Владата го вклучува и СЈО во работната група за следење на комуникациите

Фокус - тукушто објавено

Владата денеска ја разгледа и усвои предлог-одлуката за дополнување на Одлуката за формирање работна група за изготвување и следење на имплементацијата на Планот за реализација на препораките на група високи експерти за системски прашања од владеење ...

47 поврзани вести »

Владата ги усвои измените на Законот за придонеси од задожително социјално осигурување

Макфакс - тукушто објавено

Предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, беше усвоен на денешната седница на Владата. Со овој закон се предвидува корекцијата на висината на највисоката месечна основница за пресметување и уплата ...

38 поврзани вести »

Со засилени контроли владата ќе ја зголемува наплатата на даноци

Сител - тукушто објавено

Со засилени контроли државата ќе работи на тоа секој да си го плати данокот. Само така ќе се спречат сите злоупотреби на законите и оштетувањето на државната каса. Граѓаните и фирмите ќе мора да сфатат колку е важно да се подмират овие давачки, ...

16 поврзани вести »

Владата гo вклучи и СЈО во групата за реформите на следењето на комуникациите

Мета - тукушто објавено

На денешната 39. владина седница, била усвоена одлука и СЈО и експерти од земјава и странство да бидат вклучени во работната група за спроведувањето на реформите во системот на прислушувањето, односно за следењето на комуникациите.

47 поврзани вести »

Перфектен крај на првата фаза во ЛШ: Вардар му подели лекција и на Турингер!

Gol.mk - тукушто објавено

Европскиот ракометен вицепрвак Вардар ја затвори првата фаза од ракометната Лига на шампиони со максимален учинок. Избраничките на Дибирова во еден возбудлив натпревар, со 29-20 (12-12) го совладаа германски Турингер и со шест победи на шест меча и ...

29 поврзани вести »

И скалпот на Турингер остана во „Јане“: Вардарки ќе презимат перфектни! (ФОТО)

Sport 1 - тукушто објавено

ЖРК Вардар ја заврши групната фаза од Лигата на шампионите со перфектен скор, откако во низата скалпови го нареди и Турингер, вечерва пред својата публика во „Јане Сандански“, со 29-21. Последниов меч од групната фаза јавноста го сфаќаше како ...

29 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт