TIME.mk - Топ теми на денот http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Sun, 22 Oct 2017 13:51:22 +0000 600 Заев од Кавадарци: Граѓаните ќе бидат водилка за приоритетите и развојот ВИДЕО | +инфо http://www.time.mk/c/15543b5cac/zaev-od-kavadarci-gragjanite-ke-bidat-vodilka-za-prioritetite-i-razvojot-video.html Заев од Кавадарци: Граѓаните ќе бидат водилка за приоритетите и развојот ВИДЕО - +инфо - 15:37 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:37:13 +0000 +инфо - 15:37 22/10
Лидерот на СДСМ и кандидатот за градоначалник ветија локална власт која ќе ги слуша приоритетите на граѓаните, ќе биде транспрарентна и отворена. И локалната и државната власт, постојат заради граѓаните и само нив можеме да ги следиме ако сакаме ...
МКД: Заев: Изборите беа кристално чисти, фер и слободни
Р.С.Европа: Заев-изборите беа кристално чисти и фер
Мета: Заев: Изборите беа кристално чисти, фер и слободни
43 поврзани вести »
]]>
Топ теми на денот
Прекинати кружните трки во Скопје: Двајца повредени во големиот ИНЦИДЕНТ | Спортски http://www.time.mk/c/66e2f72895/prekinati-kruznite-trki-vo-skopje-dvajca-povredeni-vo-golemiot-incident.html Прекинати кружните трки во Скопје: Двајца повредени во големиот ИНЦИДЕНТ - Спортски - 15:48 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:48:44 +0000 Спортски - 15:48 22/10
По седум години во Скопје денес се оддржаа кружните трки, но истите ги одбележа инцидент. Имено, во текот на седмиот криг, Урош Бркиќ имал проблеми со својата гонда цивик по што удрил во заштитната ограда и притоа го повредил и Александар Димушевски ...
SportMedia: Инцидент на крајот, трката во Скопје прекината!
Екипа: СЕРИОЗЕН ИНЦИДЕНТ: Прекинати кружните автотрки во Скопје!
Gol.mk: ФОТО: Сериозен инцидент ја прекина авто-трката во Скопје, има и повредени
7 поврзани вести »
]]>
Топ теми на денот
Трајковски: Во Гази Баба ќе изградиме ново училиште, дом за стари лица и градинка во Стајковци | Курир http://www.time.mk/c/226ada1475/trajkovski-vo-gazi-baba-ke-izgradime-novo-uciliste-dom-za-stari-lica-i-gradinka-vo-stajkovci.html Трајковски: Во Гази Баба ќе изградиме ново училиште, дом за стари лица и градинка во Стајковци - Курир - 15:21 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:21:05 +0000 Курир - 15:21 22/10
-Реализиравме голем број на проекти заедно со градот Скопје, градоначалникот на Скопје како и со Владата која беше предводена од ВМРО-ДПМНЕ и од Никола Груевски. Секогаш сме велеле дека само со тимска работа и заеднички ангажман можеме да направиме ...
А1 On: Бубало: Тони Трајковски ветува проекти, а потоа ги заборава
Курир: Трајковски: Ќе реализираме многу нови проекти за Стајковци, покажавме дека умееме да работиме
+инфо: Георгиевски ветува нови спортски терени во Гази Баба
79 поврзани вести »
]]>
Топ теми на денот
ТМРО:ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто не бараше броење на ливчињата од гласачките кутии | МКД http://www.time.mk/c/0bc469eac0/tmro-vmro-dpmne-da-objasni-zosto-ne-barase-broenje-na-livcinjata-od-glasackite-kutii.html ТМРО:ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто не бараше броење на ливчињата од гласачките кутии - МКД - 15:45 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:45:03 +0000 МКД - 15:45 22/10
ТМРО ја повикува ВМРО- ДПМНЕ наместо да се бави со сценарија напишани во Белград за референдуми за договори и тоа на сред изборна кампања, да објасни зошто не бараше броење на ливчињата од гласачките кутии.
Макфакс: Колариќ: СДС на 15 октомври ја погреба македонската демократија
Курир: Груевски: ДИК замижа пред нерегуларностите, во Македонија имавме африкански избори
Фактор: Груевски тврди дека биле испечатени паралелни гласачки ливчиња
39 поврзани вести »
]]>
Топ теми на денот
Груевски: СДСМ сака сакањето на државата да стане демоде, а геј браковите да станат модерни | Макфакс http://www.time.mk/c/c377394818/gruevski-sdsm-saka-sakanjeto-na-drzavata-da-stane-demode-a-gej-brakovite-da-stanat-moderni.html Груевски: СДСМ сака сакањето на државата да стане демоде, а геј браковите да станат модерни - Макфакс - 15:50 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:50:45 +0000 Макфакс - 15:50 22/10
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на средбата со жителите на скопско Стајковци истакна дека во првиот круг од изборите се видело како СДСМ организира избори. Според Груевски, крајната цел на СДСМ е да се сузбие секој слободоумен Македонец ...
Курир: Крајната цел е да се стиши секој слободномислечки Македонец, со што сакањето на државата треба да стане демоде
Република: Крајната цел е да се стиши секој слободноумен Македонец, со што сакањето на државата треба да стане демоде
]]>
Македонија
Барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски мора да ги содржи сите обвиненија | Телма http://www.time.mk/c/79c13c044d/baranjeto-za-ekstradicija-na-grujevski-i-boskovski-mora-da-gi-sodrzi-site-obvinenija.html Барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски мора да ги содржи сите обвиненија - Телма - 15:07 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:07:00 +0000 Телма - 15:07 22/10
Во барањето за екстрадиција на Горан Грујовски и Никола Бошкоски мора да се стават сите обвиненија кои се поднесени против нив, но и податоци за предистражни постапки за двајцата екс началници на УБК - доколку има такви постапки поведени во СЈО или ...
Алсат-М: Експерти: Постапката за екстрадиција возможна без одолговлекување
24 Вести: Тортевски: Депортацијата од Грција очекувам да се случи брзо
Фактор: Тортевски очекува Грујевски и Бошкоски брзо да бидат предадени на македонските органи
110 поврзани вести »
]]>
Македонија
Стапката на невработеност во Кина под 4 проценти | +инфо http://www.time.mk/c/9a3d476b8c/stapkata-na-nevrabotenost-vo-kina-pod-4-procenti.html Стапката на невработеност во Кина под 4 проценти - +инфо - 09:46 22/10 Sun, 22 Oct 2017 07:46:15 +0000 +инфо - 09:46 22/10
Бројките беа објавени за време на петгодишниот конгрес на владејачката Комунистичка Партија. Стапката на невработеност во Кина се задржа под 4 проценти, соопшти кинеското Министерство за труд, кое информираше дека 10,97 милиони работни места биле ...
Локално: Во Кина само 3,9 отсто невработени, само во 2016 година отворени 13 млн. работни места
Н.Македонија: Стапката на невработеност во Кина под 4 проценти...
ТВ21: Стапката на невработеност во Кина под 4 отсто
9 поврзани вести »
]]>
Економија
Половина век челична индустрија во Македонија, полн со предизвици | Алфа http://www.time.mk/c/0035cc1ed3/polovina-vek-celicna-industrija-vo-makedonija-poln-so-predizvici.html Половина век челична индустрија во Македонија, полн со предизвици - Алфа - 13:06 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:06:19 +0000 Алфа - 13:06 22/10
Од целосно задоволување на потребите од железо и челик на тогашната Југославија, преку приватизација, се до тешка борба за изнаоѓање нови пазари. Челичната индустрија во Македонија годинава одбележува 50 години од формирањето на скопскиот Металуршки ...
+инфо: Анѓушев на јубилејот од „Макстил“: Владата ќе ги поддржи извозно ориентираните компании
Канал5: Одбележан јубилејот 50 години македонски челик
Н.Македонија: Се одбележаа пет децении од челичната индустрија во Македонија...
11 поврзани вести »
]]>
Економија
Претседателски избори во Словенија | 24 Вести http://www.time.mk/c/53e6251c34/pretsedatelski-izbori-vo-slovenija.html Претседателски избори во Словенија - 24 Вести - 11:58 22/10 Sun, 22 Oct 2017 09:58:04 +0000 24 Вести - 11:58 22/10
Словенците денеска гласаат на претседателски избори на кои социјал-демократот Борут Пахор се надева на победа уште во првиот круг. Пет жени и четири мажи ќе се тркаат за највисоката политичка функција во Словенија.
Канал5: Пахор фаворит на претседателските избори во Словенија
Нова ТВ: Во Словенија денеска се одржуваат претседателски избори
Макфакс: Претседателски избори во Словенија, Борут Пахор фаворит
21 поврзани вести »
]]>
Балкан
Тодориќ вели дека ќе се врати во Хрватска откако ќе собере докази да се одбрани во случајот Агрокор | Телма http://www.time.mk/c/0448e0733b/todorik-veli-deka-ke-se-vrati-vo-hrvatska-otkako-ke-sobere-dokazi-da-se-odbrani-vo-slucajot-agrokor.html Тодориќ вели дека ќе се врати во Хрватска откако ќе собере докази да се одбрани во случајот Агрокор - Телма - 13:02 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:02:37 +0000 Телма - 13:02 22/10
Хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ изјави дека тој ќе се врати во земјата само откако ќе ги собере потребните докази за да се одбрани во судскиот спор околу пропаста на гигантот Агрокор. По Тодориќ вчера беше распишана меѓународна потерница, откако ...
Канал5: Најбогатиот Хрват избегал од Британија во Швајцарија
Newsroom: Тодориќ: Ќе се вратам во Хрватска кога ќе ги соберам доказите за одбрана
Макфакс: Тодориќ порача дека ќе се врати во Хрватска кога ќе собере докази во негова корист
40 поврзани вести »
]]>
Балкан
Пучдемон: Ова е најлошиот напад врз каталонскиот народ по воената диктатура на Франко (ФОТО+ВИДЕО) | МКД http://www.time.mk/c/8eb287855d/pucdemon-ova-e-najlosiot-napad-vrz-katalonskiot-narod-po-voenata-diktatura-na-franko-foto-video.html Пучдемон: Ова е најлошиот напад врз каталонскиот народ по воената диктатура на Франко (ФОТО+ВИДЕО) - МКД - 14:44 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:44:58 +0000 МКД - 14:44 22/10
Претседателот на Каталониија Карлес Пучдемон изјави дека народот на покраината нема да ги прифати „нелегалните мерки“ на шпанската влада и побара од регионалниот парламент да дејствува против нив.
Р.С.Европа: Пучдемон-регионот нема да го прифати планот на Мадрид
Стандард: Шпанските власти не планираат да го уапсат Пучдемон
Стандард: Каталонската криза и „Брегзит“ потекнуваат од ист вид на национализам
141 поврзани вести »
]]>
Свет
Абе води на изборите во Јапонија | Р.С.Европа http://www.time.mk/c/1668a16198/abe-vodi-na-izborite-vo-japonija.html Абе води на изборите во Јапонија - Р.С.Европа - 15:16 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:16:26 +0000 Р.С.Европа - 15:16 22/10
Владејачката коалиција на јапонскиот премиер Шинзо Абе ќе добие најголема поддршка од гласачите на парламентарните избори во Јапонија што се одржуваат денеска, покажуваат резултатите од излезните анкети.
Канал5: Јапонија : Абе добива голема надмоќ
А1 On: Шинзо Абе со апсолутно мнозинство на изборите во Јапонија
Newsroom: Шинзо Абе убедлив победник на изборите во Јапонија
11 поврзани вести »
]]>
Свет
Во Скопје – автомобилски кружни трки | 24 Вести http://www.time.mk/c/cd4e0af9a2/vo-skopje-avtomobilski-kruzni-trki.html Во Скопје – автомобилски кружни трки - 24 Вести - 17:54 21/10 Sat, 21 Oct 2017 15:54:38 +0000 24 Вести - 17:54 21/10
Денеска и утре во Скопје се организираат и одржуваат автомобилски кружни трки. Во периодот од 8 часот наутро до 16 часот, беше затворен за сообраќај кружниот тек кај хотел „Континентал“, односно од крстосницата со улица „Беласица“ до крстосницата со ...
Канал5: Пренасочен сообраќајот по булеварот „Гоце Делчев“ поради кружни трки
Newsroom: Пренасочен сообраќајот на булеварот Гоце Делчев заради кружни трки
+инфо: Пренасочен сообраќајот по булеварот Гоце Делчев поради кружни трки
20 поврзани вести »
]]>
Скопје
Во вторник Скопје без струја | Република http://www.time.mk/c/30459b1e11/vo-vtornik-skopje-bez-struja.html Во вторник Скопје без струја - Република - 23:18 20/10 Fri, 20 Oct 2017 21:18:31 +0000 Република - 23:18 20/10
Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека, на ден 24.10.2017 год. (вторник), заради закажани технички зафати, без електрична енергија ќе останат: во периодот од 08:30 до 15:00 часот корисниците од дел од ул. Михаил Чаков бр.
Скопје инфо: Наредната недела без струја корисници од повеќе општини во Скопје
Exclusive.mk: Во вторник без струја корисници од повеќе општини во Скопје
]]>
Скопје
Грк сакал да прошверцува 13 мигранти во Македонија | +инфо http://www.time.mk/c/19a1e56360/grk-sakal-da-prosvercuva-13-migranti-vo-makedonija.html Грк сакал да прошверцува 13 мигранти во Македонија - +инфо - 14:17 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:17:10 +0000 +инфо - 14:17 22/10
Илегалните мигранти биле сокриени во специјално направен бункер во предниот дел од приколката. Грчки државјанин синоќа бил фатен на граничниот премин „Богородица“ во обид да прошверцува 13 мигранти од Ирак.
Макфакс: Во камион на ГП „Богородица“ откриени мигранти од Ирак, биле скриени во посебен бункер
Мета: Тринаесет мигранти од Ирак откриени во камион на граничниот премин Богородица
Newsroom: Грк се обидел да прокриумчари мигранти преку „ГП „Богородица“
21 поврзани вести »
]]>
Црна Хроника
Малолетници пронашле рачна бомба на улица во Гази Баба | Мета http://www.time.mk/c/7f9f3691ab/maloletnici-pronasle-racna-bomba-na-ulica-vo-gazi-baba.html Малолетници пронашле рачна бомба на улица во Гази Баба - Мета - 15:04 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:04:23 +0000 Мета - 15:04 22/10
Малолетници вчера попладне пронашле рачна бомба на улицата Ордан Чопела во скопската населба Гази Баба, информира МВР. Случајот бил пријавен околу 14 часот, во Едницата за информации и команда Скопје од страна на граѓанин.
А1 On: Малолетници пронашле рачна бомба во Гази Баба
Макфакс: Деца пронашле рачна бомба во Гази Баба
Курир: Малолетници пронашле рачна бомба во Скопје
13 поврзани вести »
]]>
Црна Хроника
Фазлиу: Недомаќинско работење и нерамномерен буџет за празни општински каси | 24 Вести http://www.time.mk/c/5681b15fd6/fazliu-nedomakinsko-rabotenje-i-neramnomeren-budzet-za-prazni-opstinski-kasi.html Фазлиу: Недомаќинско работење и нерамномерен буџет за празни општински каси - 24 Вести - 12:12 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:12:01 +0000 24 Вести - 12:12 22/10
Финансиската нестабилност на општините и зависноста на локалната од централната власт се должи на недомаќинско работење од една страна и на нерамномерно распределување средства од буџетот од друга, вели министерот за локална самоуправа, Сухејл ...
Р.С.Европа: Фазлиу - Недомаќинско работење и нерамномерен буџет за празни општински каси
Локално: Фазлиу: Недомаќинско работење и нерамномерен буџет за празни општински каси
]]>
Република
Нивото на Охридското Езеро под просекот за октомври | OhridNews http://www.time.mk/c/1f6b541db6/nivoto-na-ohridskoto-ezero-pod-prosekot-za-oktomvri.html Нивото на Охридското Езеро под просекот за октомври - OhridNews - 14:18 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:18:43 +0000 OhridNews - 14:18 22/10
Нивото на Охридското Езеро е на 10 цм од дозволеното минимално ниво (693.10 мнм), инфоемира Управата за хидрометеоролошки работи. Денешната кота на нивото на езерото изнесува 693.20 мнм, што е за три сантиметри над природната кота од 693.17 мнв.
Алфа: За два месеци, нивото на Охридско езерото е намалено за 10 сантиметри
Сител: Охридско Езеро веќе подолг период е драстично намалено блиску до нултата кота
Канал5: Нивото на Охридското езеро ниско, министерството за земјоделие ќе презема мерки
5 поврзани вести »
]]>
Република
Финале на Скопски џез фестивал со Тејборн квартет и моќна нордиска музика на нилсен-лав | Сакам да кажам http://www.time.mk/c/4fe20d7e98/finale-na-skopski-dzez-festival-so-tejborn-kvartet-i-mokna-nordiska-muzika-na-nilsen-lav.html Финале на Скопски џез фестивал со Тејборн квартет и моќна нордиска музика на нилсен-лав - Сакам да кажам - 12:00 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:00:05 +0000 Сакам да кажам - 12:00 22/10
Крајот на годинашниот Скопски џез фестивал е вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) квартетот на Крег Тејборн и бендот на Пал Нилсен -Лав, и со еден од најпознатите италијански саксофонисти Роберто Отавиано кој ќе настапи во киното ...
Сакам да кажам: Скопски џез фестивал затвора со Тејборн квартет и биг бендот на Нилсен Лав
Либертас: Квартетот на Крег Тејборн од САД и нордискиот ансамбл „Ларџ јунит“ за крај на 36. џез-фестивал во Скопје
А1 On: Квартетот на Крег Тејборн од САД и нордискиот ансамбл „Ларџ јунит“ за крај на 36. џез-фестивал во Скопје
11 поврзани вести »
]]>
Култура
Графиките на Шќипе Мехмети ја содржат кршливоста, но и моќта на жената | МКД http://www.time.mk/c/4dd2f89308/grafikite-na-skipe-mehmeti-ja-sodrzat-krslivosta-no-i-mokta-na-zenata.html Графиките на Шќипе Мехмети ја содржат кршливоста, но и моќта на жената - МКД - 12:38 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:38:27 +0000 МКД - 12:38 22/10
Во рамки на годишната програма на Националната галерија на Македонија на 24 октомври, во 20 часот, во мултимедијалниот центар „Мала станица“, ќе биде отворена изложбата на графики со наслов „Фрагилност“ на младата графичарка Шќипе Мехмети.
Newsroom: Изложба на Шќипе Мехмети со наслов „Фрагилност“ од вторник во Мала станица
+инфо: Изложба „Фрагилност“ на Шќипе Мемети во Мала станица
Макфакс: Изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица
6 поврзани вести »
]]>
Култура
Huawei влегува во трката за смартфон што се витка | Телефони.мк http://www.time.mk/c/efa4bf8825/huawei-vleguva-vo-trkata-za-smartfon-sto-se-vitka.html Huawei влегува во трката за смартфон што се витка - Телефони.мк - 15:28 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:28:25 +0000 Телефони.мк - 15:28 22/10
Huawei нема да дозволи неговите два најголеми конкуренти Apple и Samsung да избијат на челната позиција со најавената револуција на смартфон технологијата со екран кој се витка. Затоа Huawei потврди дека и тие работат на свој модел на смартфон со ...
GSM.mk: Видео: Отпакување на Nokia 8
GSM.mk: Официјално: Ова е Samsung Galaxy Tab Active 2
ЗаЗабава: Погледнете го новиот смартфон Нокиа 7!
10 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Google ви дава 1.000 долари ако најдете ранливост во апликации за Android | Стандард http://www.time.mk/c/c07732a70c/google-vi-dava-1-000-dolari-ako-najdete-ranlivost-vo-aplikacii-za-android.html Google ви дава 1.000 долари ако најдете ранливост во апликации за Android - Стандард - 15:29 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:29:02 +0000 Стандард - 15:29 22/10
Google сака да го подигне квалитетот на апликациите во Play Store, па затоа лансираше нова програма за откривање на грешки, која е целосно одделена од постојната досега. Додека оваа програма е фокусирана на изнаоѓање на недостатоци во сајтови и ...
Кумановски м.: Google нуди награда за сите што ќе го хакираат Play Store
Кајгана: „Google“ им нуди по 1.000 долари на хакерите да ја хакираат апликацијата Play Store
]]>
Наука / Технологија
Видео: Популарниот пејач го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат | Press24 http://www.time.mk/c/15d502c2a9/video-popularniot-pejac-go-unakazi-svoeto-telo-nema-veke-stomacni-obozavatelkite-taguvaat.html Видео: Популарниот пејач го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат - Press24 - 12:36 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:36:32 +0000 Press24 - 12:36 22/10
Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер, успеа целосно да ги шокира своите фанови на Инстаграм со само една објава. Имено, тој објавил фотографија од своите тетоважи. Станува збор за една голема тетоважа, која ги прекрива неговиот стомак и градите.
Популарно: ГИ ШОКИРАШЕ ФАНОВИТЕ: Џастин Бибер направи огромна тетоважа на своето тело (ФОТО)
Локално: Џастин Бибер осуден од фановите поради огромната тетоважа на градите
Црнобело: Кога пријателите ќе ви ја одберат тетоважата
5 поврзани вести »
]]>
Сцена
Полицијата го апси и свекорот на Јелена- ова е клучниот доказ дека и тој учествувал во убиството на снаата | Press24 http://www.time.mk/c/81fa4146e6/policijata-go-apsi-i-svekorot-na-jelena-ova-e-klucniot-dokaz-deka-i-toj-ucestvuval-vo-ubistvoto-na-snaata.html Полицијата го апси и свекорот на Јелена- ова е клучниот доказ дека и тој учествувал во убиството на снаата - Press24 - 11:02 22/10 Sun, 22 Oct 2017 09:02:01 +0000 Press24 - 11:02 22/10
Владимир Маријановиќ, татко на Зоран Маријановиќ, кој е во притвор поради убиство на својт сопруга Јелена, во текот на наредната недела ќе биде приведен поради сомнение дека бил учесник во убиството на неговата снаа.
Press24: Овој детаљ за Карлеуша досега никој не го знаел
Репортер: Лепа Брена наполни 57 години
Exclusive.mk: 65 илјади прегледи за два часа: Цеца и Анастасија со новата снимка го срушија Инстаграм!(ВИДЕО)
35 поврзани вести »
]]>
Сцена
16.000 долари за цртеж на Доналд Трамп | 365 http://www.time.mk/c/8c71a22e46/16-000-dolari-za-crtez-na-donald-tramp.html 16.000 долари за цртеж на Доналд Трамп - 365 - 15:14 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:14:48 +0000 365 - 15:14 22/10
Аукциската куќа Џулијен даде на лицитација цртеж којшто Доналд Трамп го нацртал во 1995 година. На обичниот бел лист хартија е нацртана популарната „Емпајер стејт билдинг“ во Њујорк, со црн маркер.
Стандард: Цртеж на Трамп продаден за … 16.000 долари
Newsroom: Скица од Трамп продадена за 16. 000 долари
Слободен Печат: Цртеж на Трамп продаден за 16.000 долари ФОТО
5 поврзани вести »
]]>
Занимливости / Забава
Koнечно откриена неверојатна тајна: Што се случува во мозокот после смртта и како свеста продолжува да работи | Маркукуле http://www.time.mk/c/cc95d60dbc/konecno-otkriena-neverojatna-tajna-sto-se-slucuva-vo-mozokot-posle-smrtta-i-kako-svesta-prodolzuva-da-raboti.html Koнечно откриена неверојатна тајна: Што се случува во мозокот после смртта и како свеста продолжува да работи - Маркукуле - 13:30 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:30:21 +0000 Маркукуле - 13:30 22/10
Ова истражување од Универзитетот во Њујорк е најобемно кое некогаш се правело на оваа тема. Научниците откриле дека човечовата свест продолжува да работи и откако телото ќе престане да дава знаци на живот.
Кумановски м.: Што навистина се случува во мозокот по смртта и како свеста продолжува да функционира?
Exclusive.mk: Научниците откриле: Личностите кои умираат и после смртта знаат дека се мртви
Таратур: Кога ќе умрете, ЗНАЕТЕ дека сте мртви – тврди досега најголемото истражување за смртта
5 поврзани вести »
]]>
Занимливости / Забава
Ново лице за Jeep Cherokee | Авто Плус http://www.time.mk/r/NONE/db46d60b6d/novo-lice-za-jeep-cherokee.html Ново лице за Jeep Cherokee - Авто Плус - 14:10 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:10:22 +0000 Авто Плус - 14:10 22/10
Петтата генерација на Jeep Cherokee што се појави во 2013 година, најблаго речено ги раздели на два дела фановите на брендот, а освен тоа, моделот се раздели со концептот на вистински теренец и премина во таборот на кросовери Радикалната промена на ...
]]>
Автомобили / Мотори
Škoda ја избра Индија пред САД | Авто Плус http://www.time.mk/r/NONE/fa7b868c5b/skoda-ja-izbra-indija-pred-sad.html Škoda ја избра Индија пред САД - Авто Плус - 13:06 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:06:28 +0000 Авто Плус - 13:06 22/10
По дискусијата која траеше неколку години за тоа дали Škoda ќе се најде на американскиот пазар, Чесите на крајот ќе тргнат во сосема поинаква насока - Индија Во моментов, специјалисти од Škoda ја истражуваат можноста за користење на MQB A0 ...
]]>
Автомобили / Мотори
(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Некст тајм: Во спотот „Слушам кај шумат шумите“ прв пат јававме коњи | Репортер http://www.time.mk/c/84660b4ec8/videointervju-nekst-tajm-vo-spotot-slusam-kaj-sumat-sumite-prv-pat-javavme-konji.html (ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Некст тајм: Во спотот „Слушам кај шумат шумите“ прв пат јававме коњи - Репортер - 13:16 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:16:35 +0000 Репортер - 13:16 22/10
По двеипол години пауза, дуото „Некст тајм“ се вратија на музичката сцена. Нивното ново видео за преработката на песната „Слушам кај шумат шумите“, снимано во Галичник, и се допадна на публиката , а спотот го нарекоа филмска приказна.
Репортер: (ВИДЕО) Четири девојчиња хит на Инстаграм, ја пееа  „Слушам кај шумат шумите“
Маркукуле: OД ПЕТНИ ЖИЛИ! “Слушам кај шумат шумите” во изведба на 4 слатки девојчиња (ВИДЕО)
Курир: Видео кое ќе го наежи секој Македонец: Четири девојчиња ја пеат „Слушам кај шумат шумите“ (ВИДЕО)
9 поврзани вести »
]]>
Музика
Концерт на албанскиот пијанист Десар Сулејмани... | Н.Македонија http://www.time.mk/c/838cb5c303/koncert-na-albanskiot-pijanist-desar-sulejmani.html Концерт на албанскиот пијанист Десар Сулејмани... - Н.Македонија - 12:41 21/10 Sat, 21 Oct 2017 10:41:55 +0000 Н.Македонија - 12:41 21/10
Концерт на албанскиот пијанист Десар Сулејмани Во рамките на фестивалот за современа музика „Модоарс“ утревечер, во 20 часот, во „Даутпашиниот амам“ концерт ќе одржи пијанистот Десар Сулејмани од Албанија.
МКД: Фестивалот за современа музика „Модоарс“ организира концерт на пијанистот Десар Сулејмани
]]>
Музика
Вака изгледа листата на најдобите филмови во 21.от век според мислењето на критичарите | БркајРабота http://www.time.mk/c/5365ae27d1/vaka-izgleda-listata-na-najdobite-filmovi-vo-21-ot-vek-spored-mislenjeto-na-kriticarite.html Вака изгледа листата на најдобите филмови во 21.от век според мислењето на критичарите - БркајРабота - 14:20 21/10 Sat, 21 Oct 2017 12:20:49 +0000 БркајРабота - 14:20 21/10
Популарниот сајт за филмска рецензија Metacritic објави листа на филмови кои во 21-от век најдобро поминаа кај критичарите. Погледнете ја листата во продолжение... Оценка на критичарите: 92/100 Оценка на публиката: 9.1/10 Оценка на критичарите: ...
ЗаЗабава: Ова се најдобите филмови во 21 век според мислењето на критичарите
Иновативност: Ова се најбезбедните градови во светот
]]>
Филм
Ревија на филмови од 13-тиот фестивал „Астерфест“ | А1 On http://www.time.mk/c/26f82bac38/revija-na-filmovi-od-13-tiot-festival-asterfest.html Ревија на филмови од 13-тиот фестивал „Астерфест“ - А1 On - 08:30 21/10 Sat, 21 Oct 2017 06:30:23 +0000 А1 On - 08:30 21/10
Во Кинотеката на Македонија вечер ќе бидат прикажани филмови од 13. Меѓународен филмски фестивал „Астерфест“ кој во јуни се одржа во Струмица. Ревијата ќе почне со „Пеј“ награден со Оскар за краток филм во режија на Крисоф Деак од Унгарија, а ќе ...
МКД: Краткиот филм „Пеј“, добитник на Оскар, ќе биде прикажан во рамки на ревијата на „Астерфест“
Сител: Ревија на филмови од 13-тиот фестивал „Астерфест“
+инфо: Ревија на филмови од 13-тиот фестивал „Астерфест“
7 поврзани вести »
]]>
Филм
Најдолги врски имаат Раковите и Рибите, а кој има најкратка? | Република http://www.time.mk/c/c02bd44674/najdolgi-vrski-imaat-rakovite-i-ribite-a-koj-ima-najkratka.html Најдолги врски имаат Раковите и Рибите, а кој има најкратка? - Република - 15:14 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:14:53 +0000 Република - 15:14 22/10
Во љубовта најдолго траат Раковите и Рибите, а најкратко воздушните знаци. Најверни се копнените знаци, а огнените знаат како да ја разбудат страста во партнерот. Водените ќе ви се предадат, а воздушните по природа се нестабилни во однос на другите ...
Кафе пауза: Чудесни и свои: Жените родени во овој хороскопски знак се секогаш чекор пред сите
Црнобело: За секој хороскопски знак: Кога е вистинско време за брак?
Локално: Само еден збор е доволен да се опише секој знак – кој е твој?
7 поврзани вести »
]]>
Живот / Уметност
Писмо пронајдено на загинат патник од Титаник продадено за 140.000 евра | +инфо http://www.time.mk/c/78a83cc67a/pismo-pronajdeno-na-zaginat-patnik-od-titanik-prodadeno-za-140-000-evra.html Писмо пронајдено на загинат патник од Титаник продадено за 140.000 евра - +инфо - 11:54 22/10 Sun, 22 Oct 2017 09:54:31 +0000 +инфо - 11:54 22/10
Се смета дека е единственото писмо од Титаник кое било зачувано откако било пронајдено на телото на некој од патниците. Писмо пронајдено кај еден од загинатите патници на бродот Титаник вчера беше продадено на аукција во Британија за 126.000 фунти ...
365: Писмо на загинат во Титаник продадено на аукција
Нетпрес: Последното писмо најдено на „Титаник“ дадено на аукција
Алсат-М: На аукција писмо од Титаник, се очекува да надмине 100.000 долари
20 поврзани вести »
]]>
Живот / Уметност
Алпите ни умират пред очи | А1 On http://www.time.mk/c/870d274bc0/alpite-ni-umirat-pred-oci.html Алпите ни умират пред очи - А1 On - 13:00 21/10 Sat, 21 Oct 2017 11:00:40 +0000 А1 On - 13:00 21/10
Дојче Веле – Берлин Група научници пеш ги поминаа Алпите во 1992 година, а тоа го повторија и ова лето. Во рамки на проектот „Ватсалп“ тие утврдија дека промените некаде се застрашувачки како последица на климатските промени.
Локално: Алпите ни умират пред очи
]]>
Патувања
Како настанал и како се живее на најнаселениот остров на светот Санта Круз дел Излоте? | Црнобело http://www.time.mk/r/NONE/8630a33251/kako-nastanal-i-kako-se-zivee-na-najnaseleniot-ostrov-na-svetot-santa-kruz-del-izlote.html Како настанал и како се живее на најнаселениот остров на светот Санта Круз дел Излоте? - Црнобело - 07:37 21/10 Sat, 21 Oct 2017 05:37:24 +0000 Црнобело - 07:37 21/10
Овој остров има големина како на два фудбалски терена, не постојат патишта и семејствата живеат во непосредна близина едни до други. Кога фотографот Чарли Кордеро првпат слушнал за малиот, интензивно населен остров Санта Круз дел Изолте, кој се ...
]]>
Патувања
Црното чоколадо е поздраво од млечното | А1 On http://www.time.mk/c/7dbbe7876b/crnoto-cokolado-e-pozdravo-od-mlecnoto.html Црното чоколадо е поздраво од млечното - А1 On - 14:40 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:40:49 +0000 А1 On - 14:40 22/10
Црното чоколадо, поради здравите состојки, секогаш се препорачува за конзумирање пред млечното, дури и на дневна основа, но сепак експертите предупредуваат да се посвети внимание на количината, бидејќи прекумерното користење може да биде штетно.
БркајРабота: Пет причини зошто треба да пиете какао оваа есен
ЗаЗабава: 5 добри причини зошто да пиете какао!
Среќа.mk: Пет причини зошто треба да пиете какао оваа есен
4 поврзани вести »
]]>
Здравје
Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед | iPortal http://www.time.mk/c/5fd2b605ca/napitok-koj-ja-krie-tajnata-na-zdraviot-i-mladeski-izgled.html Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед - iPortal - 13:28 22/10 Sun, 22 Oct 2017 11:28:27 +0000 iPortal - 13:28 22/10
Една чаша од овој напиток потсетува на вода од бара, но се чини дека токму водата од хлорофил е нов чудотворен напиток, тврдат научниците, додека познатите веќе редовно го консумираат ова зелено чудo.
Кајгана: Ако сакате чисти заби, јадете повеќе путер
Стандард: Кои храни го намалуваат холестеролот и спречуваат инфаркт и мозочен удар?
Локално: Сакате чисти заби? Јадете салама и путер
8 поврзани вести »
]]>
Здравје
Брз колач без јајца | Мои рецепти http://www.time.mk/c/6fe794f4ad/brz-kolac-bez-jajca.html Брз колач без јајца - Мои рецепти - 11:38 22/10 Sun, 22 Oct 2017 09:38:07 +0000 Мои рецепти - 11:38 22/10
Во сад за матење ставете го брашното, шеќерот, содата и какаото и измешајте. Постепено додавајте го јогуртот и матете да не ви се направат грутчиња. На крај додајте го и зејтинот. Во подмачкано тавче ставете ја смесата и печете во загреана рерна ...
Gotvi.mk: Торта од костени и чоколадо – 30 минути, без печење, нема мака
Црнобело: Крцкав Фереро Роше колач полн со чоколадо
Gotvi.mk: По ваш вкус: Направете карамел прелив – одличен за било кој десерт
4 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Рецепт: Слатки перничиња со рогач | Либертас http://www.time.mk/c/132c7190f3/recept-slatki-pernicinja-so-rogac.html Рецепт: Слатки перничиња со рогач - Либертас - 13:31 21/10 Sat, 21 Oct 2017 11:31:41 +0000 Либертас - 13:31 21/10
За оние кои сакаат рогач, одличен спој на рогач и чоколадо … Потребно е: 800 гр брашно 6 лажици шеќер 1 пакетче сув квасец 150 гр рогач 50 мл масло 400 мл млака вода 2 лажици рум 200 гр чоколадо Подготовка: – Земете малку вода од потребната количина.
Локално: Медена пита
Gotvi.mk: Кифли со ајвар и кашкавал
Gotvi.mk: Бухтле со цели јаболка и ореви
4 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Листа на желби: Белите чизми од Манго | МакМода http://www.time.mk/c/6e7e571c1e/lista-na-zelbi-belite-cizmi-od-mango.html Листа на желби: Белите чизми од Манго - МакМода - 09:13 22/10 Sun, 22 Oct 2017 07:13:35 +0000 МакМода - 09:13 22/10
Кога помисливме дека црвените-чорапи чизми се најпотребните обувки кои треба да ги имаме оваа есен/зима, од Манго ни пристигна уште еден хит – бели чизми. По успехот на црвените чизмички од Манго кои го освоија Инстаграм, Манго ни нуди нов модел на ...
Црнобело: Чизмите за кои сите зборуваат оваа есен (фото)
Divian Arts: Нов моден тренd на Zara!
Репортер: Кожени чизми со нитни  шизички моден тренд и  оваа есен
6 поврзани вести »
]]>
Убавина / Стил / Мода
Гел во боја за веѓи! | Divian Arts http://www.time.mk/c/d69a39298f/gel-vo-boja-za-vegji.html Гел во боја за веѓи! - Divian Arts - 12:08 21/10 Sat, 21 Oct 2017 10:08:12 +0000 Divian Arts - 12:08 21/10
Обоениот гел за веѓи “ Brow Filler “од Artdeco ќе, стане ваш омилен, веднаш штом ќе го пробате. Важна карактеристика е тоа што гелот содржи фини влакна кои ги исполнуваат веѓите и ги покриваат местата каде природно немаме влакна, односно празнина на ...
Точка: Едноставен тест со чаша вода кој открива дали вашата коса е здрава
Репортер: Мали трикови за дамите со масна коса
Факултети: Плетенката на малата Кетрина ќе стане перика за болно дете
6 поврзани вести »
]]>
Убавина / Стил / Мода
Како изгледа есента низ објективот на Кристина Макеева | Кајгана http://www.time.mk/c/1a29a7d77b/kako-izgleda-esenta-niz-objektivot-na-kristina-makeeva.html Како изгледа есента низ објективот на Кристина Макеева - Кајгана - 12:46 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:46:51 +0000 Кајгана - 12:46 22/10
Боите на есента го прават секој пејзаж поубав, па затоа руската фотографка Кристина Макеева е инспирирана баш од ова годишно време и прави фотографии со најубавите глетки кои ќе ги здогледа.
Црнобело: Есента во Лондон и Москва низ објективот на руски фотограф
]]>
Интима
Како би изгледале леталата од „Star Wars“ ако ги произведува „Audi“ | Кајгана http://www.time.mk/r/NONE/f6d2bd2f45/kako-bi-izgledale-letalata-od-star-wars-ako-gi-proizveduva-audi.html Како би изгледале леталата од „Star Wars“ ако ги произведува „Audi“ - Кајгана - 10:51 21/10 Sat, 21 Oct 2017 08:51:30 +0000 Кајгана - 10:51 21/10
Леталата и возилата од франшизата „Star Wars“ се меѓу најпрепознатливите во филмскиот свет и со тек на време тие станаа поп-култура. Но што се случува кога дизајнер на автомобили ќе ги вмеша прстите во дизајнот на летало од „Star Wars“? Џејсон ...
]]>
Интима
ВАР го закопа Милан – црвен картон за Бонучи | Екипа http://www.time.mk/c/ed8f82546a/var-go-zakopa-milan-crven-karton-za-bonuci.html ВАР го закопа Милан – црвен картон за Бонучи - Екипа - 15:40 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:40:18 +0000 Екипа - 15:40 22/10
Винченцо Монтела мора да слави денека против Џенова за да си го спаси тренерското столче, но стратегот на Милан се соочува со тешка задача откако на средината од првото полувреме остана без помошта на Леонардо Бонучи, кој заработи црвен картон.
Спортклуб: Бонучи заработи директен црвен картон: Дали е ова намерно со цел да го пропушти дербито со Јуве?! (Видео)
SportMedia: ЛИЦИТАЦИЈА ВО МИЛАНО: Фаворит е ЏЕНАРО ГАТУЗО!
Gol.mk: „Милан ме уништи психички, за сè е виновен Инзаги“
34 поврзани вести »
]]>
Фудбал
ВИДЕО: Руни даде еврогол против Арсенал, ист како оној пред 15 години! | Gol.mk http://www.time.mk/c/a11767b702/video-runi-dade-evrogol-protiv-arsenal-ist-kako-onoj-pred-15-godini.html ВИДЕО: Руни даде еврогол против Арсенал, ист како оној пред 15 години! - Gol.mk - 15:14 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:14:21 +0000 Gol.mk - 15:14 22/10
Големото дерби меѓу Евертон и Арсенал на „Гудисон парк“ е 1-1, а погодокот во мрежата на Петр Чех го постигна најдобриот фудбалер на „карамелите“ Вејн Руни и го преслика ремек-делото кое успеа да го направи пред долго време.
Спортски: Историјата се повторува: Ремек – дело на Руни пред 15 години, ремек – дело и ДЕНЕС! (Видео)
Спортклуб: По 15 години, Руни повторно со спектакуларен гол во дресот на Евертон против Арсенал (Видео)
Дерби: Клоп се предаде: Трката за титулата во Премиер лигата е решена
44 поврзани вести »
]]>
Фудбал
Кошмарна вечер за фаворитите во НБА-лигата: Порази на шампионот и вицешампионот | Телма http://www.time.mk/c/ad2cc61fd6/kosmarna-vecer-za-favoritite-vo-nba-ligata-porazi-na-sampionot-i-vicesampionot.html Кошмарна вечер за фаворитите во НБА-лигата: Порази на шампионот и вицешампионот - Телма - 14:56 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:56:48 +0000 Телма - 14:56 22/10
Голден Стејт го забележа вториот сезонски пораз во третиот натпревар во новата сезона во НБА-лигата. Мемфис го победи актуелниот шампион на домашен паркет со 111-101. Стеф Кари со 37 поени беше најефикасен кај Вориорс, Кевин Дурент постигна 29, ...
Дерби: Жешко во Мемфис: Кари удри по судијата со штитникот на заби, Дурент им го покажа шампионскиот прст на домашните навивачи (Видео)
МКД: Орландо го победи Кливленд прв пат по пет години, Голден стејт загуби од Мемфис, Кари предизвика инцидент (ВИДЕО)
СуперСпорт: Големи изненадувања во НБА минатата ноќ
29 поврзани вести »
]]>
Кошарка
Теодосиќ со голем пех на почетокот од НБА авантурата (Видео) | Спортклуб http://www.time.mk/c/a92db88289/teodosik-so-golem-peh-na-pocetokot-od-nba-avanturata-video.html Теодосиќ со голем пех на почетокот од НБА авантурата (Видео) - Спортклуб - 14:34 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:34:22 +0000 Спортклуб - 14:34 22/10
Српскиот кошаркар Милош Теодосиќ пред неколку дена ја стартуваше својата прва сезона во НБА лигата, играјки за екипата на ЛА Клиперс, која играше против Феникс Санс. Американците веќе се уверија во квалитетите и креативноста на српскиот маестро како ...
Дерби: На раце изнесен од теренот: Теодосиќ се повреди на дебито во „Стејплс Центарот“ (Видео)
МКД: Теодосиќ се повреди, на раце беше изнесен од теренот (ВИДЕО)
СуперСпорт: Тешка повреда за Теодосиќ (Видео)
13 поврзани вести »
]]>
Кошарка
Матлиевски седна на клупата на Пролет | Екипа http://www.time.mk/c/2f00242a55/matlievski-sedna-na-klupata-na-prolet.html Матлиевски седна на клупата на Пролет - Екипа - 12:37 22/10 Sun, 22 Oct 2017 10:37:58 +0000 Екипа - 12:37 22/10
Никола Матлиевски е изборот на раководството на Пролет за нов шеф на стручниот штаб на оваа екипа, со што беа официјализирани претходните најави дека токму овој стручњак ќе ја има улогата на предводник на скопскиот суперлигаш.
Дерби: Матлиевски е нов предводник на Тинекс Пролет
Gol.mk: Никола Матлиевски е нов тренер на Тинекс Пролет
24 Ракомет: ОФИЦИЈАЛНО: Матлиески промовиран во нов тренер на Пролет
13 поврзани вести »
]]>
Ракомет
Четврта победа на ЖРК Куманово... | Н.Македонија http://www.time.mk/c/3e4905357e/cetvrta-pobeda-na-zrk-kumanovo.html Четврта победа на ЖРК Куманово... - Н.Македонија - 09:41 22/10 Sun, 22 Oct 2017 07:41:39 +0000 Н.Македонија - 09:41 22/10
Четврта првенствена победа на ЖРК Куманово Ракометарките на Куманово во 6-то коло од првата ракометна лига на домашен терен ја совладаа екипата на Гевгелија со 35:21 (18:10) со што ја забележаа и четвртата победа со која барем за момент се најдоа на ...
Gol.mk: Трајковиќ, Пеовска и Боризовска го водеа Куманово до триумф над Гевгелија
24 Вести: Три од три во ЛШ: Вардарки „газат се пред себе“!
Кумановски м.: ЖРК Куманово убедливо против Гевгелија
57 поврзани вести »
]]>
Ракомет
Загуби титула од него во последните 300 метри, но признава: Тој е на ниво на Шуми и Сена | Спортклуб http://www.time.mk/c/c00b1da1f8/zagubi-titula-od-nego-vo-poslednite-300-metri-no-priznava-toj-e-na-nivo-na-sumi-i-sena.html Загуби титула од него во последните 300 метри, но признава: Тој е на ниво на Шуми и Сена - Спортклуб - 15:30 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:30:24 +0000 Спортклуб - 15:30 22/10
Формула 1 фанатиците се уште се сеќаваат на возбудливата Ф1 сезона во 2008, кога Луис Хамилтон буквално во последните 200-300 метри успеа да обезбеди шампионска титула, со тоа што го минува Тимо Глок во самиот финиш на трката и ги освојува ...
SportMedia: ХАМИЛТОН ДОМИНИРА И ВО АМЕРИКА: Фетел веднаш до него, Ферстапен казнет
Екипа: Хамилтон запиша историја: И 72 пол позиција во кариерата!
Сител: Нова пол позиција за Хамилтон
45 поврзани вести »
]]>
Автомото
Маркез ита кон нова титула: Денеска ја освои Австралија пред Роси и Вињалес | Спортклуб http://www.time.mk/c/be2f7b0894/markez-ita-kon-nova-titula-deneska-ja-osvoi-avstralija-pred-rosi-i-vinjales.html Маркез ита кон нова титула: Денеска ја освои Австралија пред Роси и Вињалес - Спортклуб - 14:14 22/10 Sun, 22 Oct 2017 12:14:20 +0000 Спортклуб - 14:14 22/10
Шпанскиот мотоциклист Марк Маркез е победник на трката за ГН на Австралија, победа со која ја зголеми предноста во генералниот пласман на светското првенство во кралската класа на МОТО ГП.
МКД: Фантастична трка со безброј претекнувања на Филип Ајленд, Маркез со една рака го има пехарот
Екипа: Маркез најбрз и во Австралија, титулата е на дофат
Сител: Маркез победник на трката во Австралија
19 поврзани вести »
]]>
Автомото
Победи за Плишкова и за Мугуруза на стартот од ВТА финалето во Сингапур | Сител http://www.time.mk/c/1895c66e29/pobedi-za-pliskova-i-za-muguruza-na-startot-od-vta-finaleto-vo-singapur.html Победи за Плишкова и за Мугуруза на стартот од ВТА финалето во Сингапур - Сител - 15:38 22/10 Sun, 22 Oct 2017 13:38:23 +0000 Сител - 15:38 22/10
Со денешните мечеви во „белата група“ почнаа возбудувањата на женскиот Мастерс турнир или ВТА финалето што се игра во Сингапур. Каролина Плишкова ја победи Венус Вилијамс со 2-0 во сетови (6:2 и 6:2 во гемови), додека Гарбине Мугуруза беше поуспешна ...
Gol.mk: ВИДЕО: Мугуруза покажа класа и преку Остапенко стигна до првата победа во Сингапур
Екипа: Плишкова и Мугуруза тргнаа моќно на ВТА шампионатот
Sport 1: Плишкова ја „згази“ Вилијамс на отворањето на ВТА-финалето
15 поврзани вести »
]]>
Тенис
Шварцман и Цонга ќе се борат за титула на АТП турнирот во Антверпен | Gol.mk http://www.time.mk/c/1b435daab0/svarcman-i-conga-ke-se-borat-za-titula-na-atp-turnirot-vo-antverpen.html Шварцман и Цонга ќе се борат за титула на АТП турнирот во Антверпен - Gol.mk - 23:24 21/10 Sat, 21 Oct 2017 21:24:19 +0000 Gol.mk - 23:24 21/10
Искусните тенисери, Аргентинецот Шварцман и Французинот Цонга го сочинуваат финалниот пар на АТП турнирот во Белгија, кој оваа седмица се одржува во Антверпен. Во првото полуфинале, Жо Волфред Цонга со сигурни 2-0 (6-3, 6-3) успеа да слави победа ...
Дерби: Надал му забрани на Федерер да игра толку добро
Sport 1: Според Федерер, Ѓоковиќ не е меѓу најдобрите тенисери во историјата
А1 On: Дел Потро – Вердаско во второто полуфинале на турнирот во Стокхолм
8 поврзани вести »
]]>
Тенис
Прилеп по втор пат домаќин на македонското “Џип Рели Трофи”, кое има меѓународен карактер | Сител http://www.time.mk/c/a63ab39892/prilep-po-vtor-pat-domakin-na-makedonskoto-dzip-reli-trofi-koe-ima-megjunaroden-karakter.html Прилеп по втор пат домаќин на македонското “Џип Рели Трофи”, кое има меѓународен карактер - Сител - 19:39 21/10 Sat, 21 Oct 2017 17:39:56 +0000 Сител - 19:39 21/10
Прилеп, овој викенд, по втор пат е домаќин на Меѓународното “Џип рели трофи”, во организација на Клубот за екстремни спортови “Оф роад Прилеп”. На релито учествуваат над педесетина возачи на џипови од повеќе земји, кои денеска се фокусираа на првата ...
Алфа: Започна меѓународното рели со џипови „Македонско трофи“
Н.Македонија: Се одржува второто меѓународно рели со џипови „Маседониан трофи“...
Слободен Печат: Прилеп домаќин на меѓународното џип-рели „Трофеј на Македонија“
16 поврзани вести »
]]>
Останато
Меѓународен коњички турнир викендов во Скопје | А1 On http://www.time.mk/c/006afe831b/megjunaroden-konjicki-turnir-vikendov-vo-skopje.html Меѓународен коњички турнир викендов во Скопје - А1 On - 08:28 21/10 Sat, 21 Oct 2017 06:28:59 +0000 А1 On - 08:28 21/10
Меѓународен октомврски коњички турнир, Мини лига и Куп на Република Македонија ќе се одржи викендов на скокалиштето на хиподромот во Маџари, во организација на Федерација за коњички спорт на Република Македонија.
Сител: Меѓународен коњички турнир викендов во Скопје
Курир: Меѓународен коњички турнир викендов во Скопје
Скопје24: Меѓународен коњички турнир викендов во Скопје
10 поврзани вести »
]]>
Останато