TIME.mk - Балкан http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Fri, 22 Sep 2017 11:47:16 +0000 600 (ВИДЕО) Масовна тепачка го прекина говорот на Ердоган во Њујорк | Макфакс http://www.time.mk/c/3647f58509/video-masovna-tepacka-go-prekina-govorot-na-erdogan-vo-njujork.html (ВИДЕО) Масовна тепачка го прекина говорот на Ердоган во Њујорк - Макфакс - 13:02 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:02:05 +0000 Макфакс - 13:02 22/09
Масовна тепачка го прекина говорот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во хотел во Њујорк кога еден од присутните извикал: „Ти си терорист. Губи се од мојата земја“. Најверојатно, мажот бил Американец.
+инфо: Рохани: Иран ќе ги зајакне своите ракетни способности
Стандард: Ердоган предизвика судири и во Њујорк (ВИДЕО)
Стандард: Ердоган испраќа војска во Сирија
55 поврзани вести »
]]>
Балкан
Се запали приватен авион во Истанбул - четворица повредени | 24 Вести http://www.time.mk/c/8f99333a55/se-zapali-privaten-avion-vo-istanbul-cetvorica-povredeni.html Се запали приватен авион во Истанбул - четворица повредени - 24 Вести - 09:43 22/09 Fri, 22 Sep 2017 07:43:17 +0000 24 Вести - 09:43 22/09
Четири лица се повредени откако синоќа приватен луксузен авион излета од писта на аеродромот во Истанбул. Авионот требало да полета од аеродромот „Ататурк“ кон Кипар, но при полетувањето имал проблеми со сигнализацијата, поради што пилотот се обидел ...
Кајгана: Драма во Истанбул: Се запали авион откако ја промаши пистата (Фото/Видео)
Точка: Несреќа во Истанбул: Приватен авион експлодирал - четири лица повредени, пилотот веројатно мртов
Newsroom: Приватен авион излета од пистата на истанбулскиот аеродром „Ататурк“ и четворица повредени
30 поврзани вести »
]]>
Балкан
Афера Вулин: Министерот купил стан, не дава докази како ги внел парите | Нова ТВ http://www.time.mk/c/883b036a85/afera-vulin-ministerot-kupil-stan-ne-dava-dokazi-kako-gi-vnel-parite.html Афера Вулин: Министерот купил стан, не дава докази како ги внел парите - Нова ТВ - 09:58 22/09 Fri, 22 Sep 2017 07:58:07 +0000 Нова ТВ - 09:58 22/09
Четврти ден медиумите во Србија како главна тема ја објавуваат аферата за министерот за одбрана Александар Вулин кој купил стан од 205.000 евра, кои наводно ги добил од тетка од Канада, што ја актуелизира мрежата за истражување криминал и корупција ...
24 Вести: Вучиќ: Србија нема да го признае Косово
Телевизија Нова: Хоџај: Единствено решение е признавање на Косово
МКД: Вучиќ: Трамп прифати да дојде во Србија, Макрон во Белград на почетокот на следната година
38 поврзани вести »
]]>
Балкан
Случај ‘Станишиќ и Симатовиќ’: За злосторствата во Хрватска виновни „Црвените беретки” | Призма http://www.time.mk/c/f4f4c19e8c/slucaj-stanisik-i-simatovik-za-zlostorstvata-vo-hrvatska-vinovni-crvenite-beretki.html Случај ‘Станишиќ и Симатовиќ’: За злосторствата во Хрватска виновни „Црвените беретки” - Призма - 12:51 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:51:19 +0000 Призма - 12:51 22/09
На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството изјави дека единицата “Црвени беретки”, која обвинетите, наводно, ја контролирале, вршела злосторства ...
Balkan Insight: ЈНА “ги вооружувала српските сили во Хрватска”
Призма: ЈНА “ги вооружувала српските сили во Хрватска”
]]>
Балкан
Беџет Пацоли: Имаме доволно гласови за прием во Унеско | МКД http://www.time.mk/c/fb73bc8058/bedzet-pacoli-imame-dovolno-glasovi-za-priem-vo-unesko.html Беџет Пацоли: Имаме доволно гласови за прием во Унеско - МКД - 11:50 22/09 Fri, 22 Sep 2017 09:50:58 +0000 МКД - 11:50 22/09
Косово обезбеди доволно гласови за членство во Унеско, но претходно треба да се донесат два закони кои се однесуваат на верската еднаквост, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли.
МКД: Харадинај го повлече барањето за членство на Косово во Интерпол
Алсат-М: Повлечена кандидатурата за членство на Косово во Интерпол
Р.С.Европа: Косово ја повлече кандидатурата за членство во Интерпол
29 поврзани вести »
]]>
Балкан
Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово | +инфо http://www.time.mk/c/e0ae191d7a/apostolova-zaednicata-na-srpski-opstini-da-se-formira-soglasno-ustavot-na-kosovo.html Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово - +инфо - 12:09 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:09:53 +0000 +инфо - 12:09 22/09
Шефицата на Канцеларијата на ЕУ во Косово ги охрабрува раководствата на домашните институции да ја формираат Заедницата на општини. Шефицата на Канцеларијата на ЕУ во Косово, Наталија Апостолова, ги охрабрува раководствата на домашните институции да ...
А1 On: Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово
Вечер: Апостолова: ЕУ нема да се откаже од двата услови за Косово
Локално: Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово
7 поврзани вести »
]]>
Балкан
Во Албанија ексхумирани останки на можна жртва на војната во Косово | Призма http://www.time.mk/r/NONE/3307e71197/vo-albanija-ekshumirani-ostanki-na-mozna-zrtva-na-vojnata-vo-kosovo.html Во Албанија ексхумирани останки на можна жртва на војната во Косово - Призма - 12:51 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:51:19 +0000 Призма - 12:51 22/09
Во албанско село, во близина на границата со Косово, косовските власти ексхумираа останки на неидентификувано лице, за кое се претпоставува дека било закопано за време на војната во 1999 година.
]]>
Балкан
Македонија и Босна ја унапредија полициската соработка | Фактор http://www.time.mk/c/7d6a6407ec/makedonija-i-bosna-ja-unapredija-policiskata-sorabotka.html Македонија и Босна ја унапредија полициската соработка - Фактор - 13:28 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:28:32 +0000 Фактор - 13:28 22/09
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска (22.09.) во Сараево во рамки на работната посета на Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина имаше работна средба со неговиот домаќин министерот за безбедност на Босна и Херцеговина ...
Макфакс: Македонската и босанската полиција ја засилуваат соработката
Макфакс: Босански министер потврди дека власта во БиХ прислушкува
Кумановски м.: Спасовски во работна посета на Министерството за безбедност на БиХ (фото)
6 поврзани вести »
]]>
Балкан
Капетан Драган: Ова судење е „фашистичко прогонство” | Balkan Insight http://www.time.mk/c/fb635cfa3a/kapetan-dragan-ova-sudenje-e-fasisticko-progonstvo.html Капетан Драган: Ова судење е „фашистичко прогонство” - Balkan Insight - 12:40 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:40:15 +0000 Balkan Insight - 12:40 22/09
Поранешниот српски паравоен водач, Драган Васиљковиќ, познат како Капетан Драган, во своето завршно обраќање на судскиот процес кој се води против него, изјави дека судењето е всушност „опресивен фашистички прогон”.
Призма: Капетан Драган: Ова судење е „фашистичко прогонство”
]]>
Балкан
Како да е крај на светот: Торнадо протатне низ Срем, ги соголи сите куќи | Сител http://www.time.mk/r/NONE/65826e38f4/kako-da-e-kraj-na-svetot-tornado-protatne-niz-srem-gi-sogoli-site-kuki.html Како да е крај на светот: Торнадо протатне низ Срем, ги соголи сите куќи - Сител - 11:23 22/09 Fri, 22 Sep 2017 09:23:45 +0000 Сител - 11:23 22/09
Силното невреме што во неделата ја погоди Србија, направи хаос во селата низ Срем. Огромна штета, која се мери со илјадници евра, претрпе селото Путинци. Жителите јавуваат дека во селото не постои куќа на која силниот ветер не и однел некоја ...
]]>
Балкан