TIME.mk - Економија http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Mon, 22 May 2017 21:21:11 +0000 600 Пари во буџетот има, субвенции се исплаќаат | 24 Вести http://www.time.mk/c/d9b5754adf/pari-vo-budzetot-ima-subvencii-se-isplakaat.html Пари во буџетот има, субвенции се исплаќаат - 24 Вести - 20:15 22/05 Mon, 22 May 2017 18:15:22 +0000 24 Вести - 20:15 22/05
Пари во буџетот има, субвенциите на земјоделците се исплаќат тврди министерот за финансии, Кирил Миноски во интервју за телевизија ...
Сител: Во платежната агенција работат пркеувремено за да ги завршат сите налози за исплата на субвенциите во законскиот рок
Алсат-М: Исплатен е само мал дел од потпишаните субвенции
ТВМ: Охридската цреша стана заштитен бренд
19 поврзани вести »
]]>
Економија
Во Владата на СДСМ Анѓушев- човекот кој предводеше кампања граѓаните да плаќаат поскапа струја | Курир http://www.time.mk/c/ad159b6c05/vo-vladata-na-sdsm-angjusev-covekot-koj-predvodese-kampanja-gragjanite-da-plakaat-poskapa-struja.html Во Владата на СДСМ Анѓушев- човекот кој предводеше кампања граѓаните да плаќаат поскапа струја - Курир - 23:10 22/05 Mon, 22 May 2017 21:10:41 +0000 Курир - 23:10 22/05
Кочо Анѓушев, човекот кој предводеше кампања граѓаните на Република Македонија да плаќаат поскапа струја во државата, сега е предложен да го земе вицепремиерското место во Владата на СДСМ.
Алсат-М: Наместо за решенија, стопанските комори се борат за политичка функција
+инфо: Александар Зарков, кандидат на ССК за вицепремиерско место
Мета: Стопанска комора го предложи Кочо Анѓушев за вицепремиер за економски прашања
38 поврзани вести »
]]>
Економија
Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај несогласувањето со ММФ | А1 On http://www.time.mk/c/1dc998f4da/evrozonata-se-nadeva-na-dogovor-za-grcija-i-pokraj-nesoglasuvanjeto-so-mmf.html Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај несогласувањето со ММФ - А1 On - 20:38 22/05 Mon, 22 May 2017 18:38:56 +0000 А1 On - 20:38 22/05
Претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска изјави дека очекува да биде постигнат договор, кој ќе овозможи доделување кредити за Атина, и покрај натамошните несогласувања со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за отпис на грчкиот долг.
Стандард: Шојбле: Постигнатите реформи во Грција се „извонредни“, но економијата на земјата сé уште не е конкурентна
А1 On: Грција причина за судир меѓу владините партнери во Берлин
Вечер: Шојбле: Грчките мерки за штедење се на вистинскиот пат
12 поврзани вести »
]]>
Економија
Медведев: Русија нема да ѝ го наметнува „Турски тек“ на ЕУ | Руска реч http://www.time.mk/c/e2cbffaa72/medvedev-rusija-nema-da-ѝ-go-nametnuva-turski-tek-na-eu.html Медведев: Русија нема да ѝ го наметнува „Турски тек“ на ЕУ - Руска реч - 21:18 22/05 Mon, 22 May 2017 19:18:26 +0000 Руска реч - 21:18 22/05
Русија води преговори со Грција и Бугарија за пунктот на влез во Европа на „Турски тек“ и постои можност за приклучување на други земји, меѓутоа реализацијата на плановите на територијата на ЕУ зависи од одлуките на европските земји, изјави ...
Руска реч: Русија и Турција потпишаа изјава за укинување на рестрикциите во трговијата
Макфакс: Русија и Турција потпишаа изјава за слободна трговија
+инфо: Русија и Турција потпишаа нова трговска декларација
11 поврзани вести »
]]>
Економија
Тие што имале 100 долари во биткоини во 2010 денес имаат 73 милиони долари | Фактор http://www.time.mk/c/3c4afda7eb/tie-sto-imale-100-dolari-vo-bitkoini-vo-2010-denes-imaat-73-milioni-dolari.html Тие што имале 100 долари во биткоини во 2010 денес имаат 73 милиони долари - Фактор - 18:39 22/05 Mon, 22 May 2017 16:39:20 +0000 Фактор - 18:39 22/05
Криптовалутата биткоин сруши нов рекорд откако стигна до историски највисока вредност од неверојатни 2167 долари што е за 150 долари повеќе во однос на „курсот“ по кој се тргуваше на почетокот на годината.
Таратур: Над 2.000 долари за еден: Рекордна вредноста на криптовалутата Биткоин
Точка: Историска вредност на Bitcoin валутата
Денар: Нов рекорд на биткоинот – вредност над 2.000 долари
17 поврзани вести »
]]>
Економија
Просечната плата скокна на 22.445 денари во март, најмногу добиваат пилотите, најмалку кожарците | Алфа http://www.time.mk/c/14a86d5b70/prosecnata-plata-skokna-na-22-445-denari-vo-mart-najmnogu-dobivaat-pilotite-najmalku-kozarcite.html Просечната плата скокна на 22.445 денари во март, најмногу добиваат пилотите, најмалку кожарците - Алфа - 18:15 22/05 Mon, 22 May 2017 16:15:59 +0000 Алфа - 18:15 22/05
Полека, но постојано расте просечната нето плата во Македонија. Според Државната статистика, во март примањата по работник биле поголеми за 1.8% споредено со истиот месец лани. Просечната нето плата достигна 22.445 денари.
Мета: Просечната нето-плата во март изнесувала 22.445 денари
Сител: Просечната нето плата во март 22.445 денари
Вечер: Просечната мартовска нето плата повисока за 1,8 проценти
25 поврзани вести »
]]>
Економија
Траекторијата на кинеските провизии води до Груевски, Пешевски, Јанакиевски? | 24 Вести http://www.time.mk/r/NONE/14950efa06/traektorijata-na-kineskite-provizii-vodi-do-gruevski-pesevski-janakievski.html Траекторијата на кинеските провизии води до Груевски, Пешевски, Јанакиевски? - 24 Вести - 18:07 22/05 Mon, 22 May 2017 16:07:48 +0000 24 Вести - 18:07 22/05
Изборот на кинеската команија Синохидро да ги гради автопатите Миладиновце – Штип и Кичево - Охрид е наместена обвинуваат од СЈО. Предистражната постапка покажала дека иако имало понуда од уште една кинеска компанија со пониска цена, сепак Синохидро ...
]]>
Економија
„Еден регион – една економија“, тема на Сараево бизнис форумот 2017 | Нова ТВ http://www.time.mk/c/4a052de869/eden-region-edna-ekonomija-tema-na-saraevo-biznis-forumot-2017.html „Еден регион – една економија“, тема на Сараево бизнис форумот 2017 - Нова ТВ - 15:58 22/05 Mon, 22 May 2017 13:58:40 +0000 Нова ТВ - 15:58 22/05
За НОВА ТВ од Сараево Теофил Блажевски Преку 1600 учесници од над 30 земји, меѓу кои и актуелни и поранешни шефови на држави и влади, претседатели на големи корпорации, на банки и на ЕУ се учесници на традиционалниот Сараево бизнис форум кој започна ...
Мета: Денеска почна бизнис-форум во Сараево на тема „Еден регион – една економија“
Либертас: Денеска почна бизнис-форум во Сараево на тема „Еден регион – една економија“
]]>
Економија
Конференција за семејни бизниси во Македонија | Банкарство.мк http://www.time.mk/c/299dbd02f1/konferencija-za-semejni-biznisi-vo-makedonija.html Конференција за семејни бизниси во Македонија - Банкарство.мк - 16:07 22/05 Mon, 22 May 2017 14:07:29 +0000 Банкарство.мк - 16:07 22/05
Семејните компании се темел на глобалната економија. Тие инвестираат на подолг рок и ја поддржуваат нивната заедница и вработени. Нивните амбиции, флексибилност, поттик и знаење ги става во витална и цврста позиција да просперираат и растат.
Макфакс: Корпоративно управување во Семејните Бизниси
Точка: Корпоративно управување во семејните бизниси
Репортер: Корпоративно управување во Семејните Бизниси
5 поврзани вести »
]]>
Економија
Митот за успешните луѓе, кои не завршуваат високо образование | Стандард http://www.time.mk/r/NONE/57c73f4b7b/mitot-za-uspesnite-lugje-koi-ne-zavrsuvaat-visoko-obrazovanie.html Митот за успешните луѓе, кои не завршуваат високо образование - Стандард - 18:33 22/05 Mon, 22 May 2017 16:33:32 +0000 Стандард - 18:33 22/05
Кога основачот на Facebook, Марк Зукерберг e замолен да одржи говор за време на овогодинешната церемонија на доделувањето на дипломите на Универзитетот Харвард, тој се обраќа за совет до Бил Гејтс.
]]>
Економија