TIME.mk - Храна / Фитнес http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Fri, 15 Dec 2017 17:54:14 +0000 600 Њоки во сос од печурки | Репортер http://www.time.mk/c/924cb56dfd/njoki-vo-sos-od-pecurki.html Њоки во сос од печурки - Репортер - 18:51 15/12 Fri, 15 Dec 2017 17:51:01 +0000 Репортер - 18:51 15/12
Потребни состојки: 500 гр њоки 3 лажици маслиново масло 1 главица кромид 1 чешне лук 500 гр печурки по избор 100 мл црвено вино 300 мл вода или бистра супа 2 лажици путер сок од 1/2 лимон маслиново масло сол, црн пипер свежи листови мајчина душица ...
Скопје24: Доаѓа посната слава Св.Никола: Со овие три вкусни рецепти ќе ја збогатите вашата трпеза
Мои рецепти: Грицки со кикирики
Попара: Колач со тиква
45 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Експертите одговараат на вашите прашања: како до здрава и густа коса? | Убавина и Здравје http://www.time.mk/c/dce3427a80/ekspertite-odgovaraat-na-vasite-prasanja-kako-do-zdrava-i-gusta-kosa.html Експертите одговараат на вашите прашања: како до здрава и густа коса? - Убавина и Здравје - 14:08 15/12 Fri, 15 Dec 2017 13:08:48 +0000 Убавина и Здравје - 14:08 15/12
На вашите прашања за здрава и густа коса одговара aсс. д-р Силвија Дума , спец. дерматовенеролог. Имам природно сува коса и тенко влакно, дополнително оштетена од бланш. Читав дека би ми помогнала концентрирана кератинска маска.
Точка: Како најефикасно да го решите најголемиот женски проблем оваа зима?
Сè за храна: 5 намирници кои се борат против опаѓањето на косата
]]>
Храна / Фитнес
8 вида зеленчук за зимските денови | Скопје24 http://www.time.mk/c/e3da342f6e/8-vida-zelencuk-za-zimskite-denovi.html 8 вида зеленчук за зимските денови - Скопје24 - 14:05 15/12 Fri, 15 Dec 2017 13:05:57 +0000 Скопје24 - 14:05 15/12
Јадењето овошје и зеленчук во сезона, во пролет и лето е многу лесно, но може да се покаже како предизвик кога ќе залади. Сепак некои зеленчуци можат да преживеат на студ, под ќебе. Познати се како зимски зеленчуци поради нивната способност да ...
Кумановски м.: Храна за здрави коски
Кафе пауза: Минерал на животот: 10 намирници кои содржат најголемо количество магнезиум
Мама365: Колку е здраво сувото овошје
5 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Што никако не смеете да правите после јадење: Како да го зачувате здравјето на стомакот | Press24 http://www.time.mk/c/5fe01c344a/sto-nikako-ne-smeete-da-pravite-posle-jadenje-kako-da-go-zacuvate-zdravjeto-na-stomakot.html Што никако не смеете да правите после јадење: Како да го зачувате здравјето на стомакот - Press24 - 13:23 15/12 Fri, 15 Dec 2017 12:23:18 +0000 Press24 - 13:23 15/12
За да спречите болести, после јадење никако немојте да ги правите овие 4 работи: 1.Не пијте чај - киселината во чајот создава проблеми кај протеините во храната и може да предизвика проблеми со желудникот. 2.
Скопје24: Што никако не смеете да правите после јадење: Како да го зачувате здравјето на стомакот
Курир: За да спречите болести- погледнете штo не смеете да правите после јадење
]]>
Храна / Фитнес
Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби | Gotvi.mk http://www.time.mk/c/d2af645f1b/ke-gi-snema-damkite-od-kafe-cigari-i-hrana-na-zabite-napravete-sami-pasta-za-zabi.html Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби - Gotvi.mk - 12:14 15/12 Fri, 15 Dec 2017 11:14:05 +0000 Gotvi.mk - 12:14 15/12
Постојат многу квалитетни пасти за заби, но она што е природно и направено дома, ретко што може да го замени. Направете паста во вашата кујна која ќе делува против дамките од кофеин, чај, цигари и храна на забите.
Курир: Внимавајте што јадете- оваа храна ги уништува забите!
Sky: Сакате бели заби – земете банана
Пулс24: Oваа храна ги уништува забите!
5 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Нешто најдобро, готови за 15-20 минути Американски колачиња и тоа вегетаријански! (ВИДЕО) | Exclusive.mk http://www.time.mk/c/789feea31a/nesto-najdobro-gotovi-za-15-20-minuti-amerikanski-kolacinja-i-toa-vegetarijanski-video.html Нешто најдобро, готови за 15-20 минути Американски колачиња и тоа вегетаријански! (ВИДЕО) - Exclusive.mk - 16:02 15/12 Fri, 15 Dec 2017 15:02:07 +0000 Exclusive.mk - 16:02 15/12
Вегетаријанци сте? Погледнете како да си направите брзо и едноставно американски колачиња по ваш ...
Вечер: Не се сите вегетаријанци исти, погледнете какви се има
Боза: Тибетска Јога диета – 5 килограми неделно
]]>
Храна / Фитнес
Лосос со зеленчук – вкусен и здрав ручек | Gotvi.mk http://www.time.mk/r/NONE/4693a22770/losos-so-zelencuk-vkusen-i-zdrav-rucek.html Лосос со зеленчук – вкусен и здрав ручек - Gotvi.mk - 18:44 15/12 Fri, 15 Dec 2017 17:44:00 +0000 Gotvi.mk - 18:44 15/12
Сите најмногу сакаме рецепти кои не одземаат премногу време, а сепак се здрави. Еве еден таков рецепт со лосос, богат извор на протени и витамини. Состојки: 2 лажици соја сос малку изрндан ѓумбир 1 чешне лук 2 лажици сечкан 1 лажица сусам 1/4 шолја ...
]]>
Храна / Фитнес
Бриоши | Мои рецепти http://www.time.mk/r/NONE/2188be73fa/briosi.html Бриоши - Мои рецепти - 18:10 15/12 Fri, 15 Dec 2017 17:10:57 +0000 Мои рецепти - 18:10 15/12
Активирајте го квасецот со 1 лажиче шеќер, 1 лажиче брашно и 50на мл млака вода. Во сад за месење ставете го брашното, по краевите солта а во средината останатите состојки од кои за почеток 100 мл меко, па замесете тесто, при што ако е потребно ќе ...
]]>
Храна / Фитнес
3 зимски рецепти за кафиња што ќе ве стоплат за време на студените денови | Кафе пауза http://www.time.mk/r/NONE/484632f634/3-zimski-recepti-za-kafinja-sto-ke-ve-stoplat-za-vreme-na-studenite-denovi.html 3 зимски рецепти за кафиња што ќе ве стоплат за време на студените денови - Кафе пауза - 16:29 15/12 Fri, 15 Dec 2017 15:29:59 +0000 Кафе пауза - 16:29 15/12
Ако сте како нас, тогаш сигурно зимата ве натерала да пиете позачинети кафиња за да се стоплите за време на студените денови и ноќи. Но не грижете се, не сме единствени! Според науката, сите ние се чувствуваме погладно за време на зимата и однатре ...
]]>
Храна / Фитнес
Пецива за Св.Луција (Lussebullar) | Мои рецепти http://www.time.mk/r/NONE/333f595ae7/peciva-za-sv-lucija-lussebullar.html Пецива за Св.Луција (Lussebullar) - Мои рецепти - 15:16 15/12 Fri, 15 Dec 2017 14:16:32 +0000 Мои рецепти - 15:16 15/12
Овие пецива традиционалнно се подготвуваат во скандинавските земји, посебно во Шведска во чест на празник на св. Луција кој се одбележува на 13 декември. Прославата на овој празник се поврзува со зимската краткодневница односно датумот кога ноќта е ...
]]>
Храна / Фитнес