TIME.mk - Култура http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Sat, 27 May 2017 02:35:31 +0000 600 Севдах и "Радио Љубојна" го отворија 16. Оффест | Вечер http://www.time.mk/c/3beaf87996/sevdah-i-radio-ljubojna-go-otvorija-16-offest.html Севдах и "Радио Љубојна" го отворија 16. Оффест - Вечер - 23:00 26/05 Fri, 26 May 2017 21:00:55 +0000 Вечер - 23:00 26/05
Денсинг салата на Младинскиот културен центар пак, вечерва е резервирана за виолинистката и пејачка од Естонија Марја Нут и за корејската група "Блек Стринг" која исполнува микс од традиционална и современа музика со корејски инструменти како ...
Сакам да кажам: Љубојна на Офф фест се поклони на тетка Вања
Телеграф: БАЛКАНСКА МЕШАВИНА ЗА СТАРТ НА ОФФЕСТ: Романтичен севдах со Имамовиќ и кадифена енергија со „Љубојна“ (ФОТО)
Слободен Печат: ОФФест почна со севдах и „Радио Љубојна“
26 поврзани вести »
]]>
Култура
СДСМ најавува ревизија на договорите склучени од техничката влада | 24 Вести http://www.time.mk/c/bf29ff72f6/sdsm-najavuva-revizija-na-dogovorite-skluceni-od-tehnickata-vlada.html СДСМ најавува ревизија на договорите склучени од техничката влада - 24 Вести - 17:41 26/05 Fri, 26 May 2017 15:41:36 +0000 24 Вести - 17:41 26/05
Милионските договори склучени од техничката влада ќе бидат предмет на ревизија на следната, најавуваат од СДСМ. Меѓу нив е договорот за изградба на Драмски театар склучен пред десетина дена меѓу Министерството за култура и градежната фирма Бауер БГ.
Вечер: Три награди за Театар Комедија во БиХ
+инфо: Стариот Драмски театар ќе се урива, новиот ќе чини 10 милиони евра
24 Вести: Ќе се урива Драмски тетар – новиот ќе се гради за 10 милиони евра
17 поврзани вести »
]]>
Култура
„Нонча Камишова - нејзината борба“ - премиера на Младинско драмско студио „Словото“ од Велес | Сител http://www.time.mk/c/98c7d96098/nonca-kamisova-nejzinata-borba-premiera-na-mladinsko-dramsko-studio-slovoto-od-veles.html „Нонча Камишова - нејзината борба“ - премиера на Младинско драмско студио „Словото“ од Велес - Сител - 18:39 26/05 Fri, 26 May 2017 16:39:26 +0000 Сител - 18:39 26/05
Младинското драмско студио „Словото“ од Велес под водство на Весна Димитрова-Бобевски, која воедно е и режисер, и по текст на Љупчо Данов, на 30-ти и 31 мај ќе ја изведе својата нова претстава „Нонча Камишова - нејзината борба“.
Локално: „Нонча Камишова – нејзината борба“ – премиера на Младинско драмско студио „Словото“ од Велес
Н.Македонија: Премиера на „Нонча Камишова - нејзината борба“ ...
]]>
Култура
Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда „SEE Personality 2017“ | +инфо http://www.time.mk/c/87d648f9ca/d-r-zan-mitrev-e-dobitnik-na-prestiznata-nagrada-see-personality-2017.html Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда „SEE Personality 2017“ - +инфо - 13:01 26/05 Fri, 26 May 2017 11:01:46 +0000 +инфо - 13:01 26/05
Oрганизаторите на фестивалот искажаа благодарност за неговиот голем придонес за европеизација на Југоисточниот регион преку неговата професионалност. Д-р Жан Митрев ја прими престижната награда „SEE Personality 2017“ или „Личност на ЈИЕ“ во доменот ...
Макфакс: Свечено отворен Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа во Берлин
Вечер: Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда "SEE Personality 2017"
Република: Свечено отворен Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа во Берлин
10 поврзани вести »
]]>
Култура
Промовирана стрип сликовница „Девојче на месечината” од Александар Стеванов | А1 On http://www.time.mk/c/b9ff4ce594/promovirana-strip-slikovnica-devojce-na-mesecinata-od-aleksandar-stevanov.html Промовирана стрип сликовница „Девојче на месечината” од Александар Стеванов - А1 On - 15:41 26/05 Fri, 26 May 2017 13:41:51 +0000 А1 On - 15:41 26/05
Стрип сликовница „Девојче на месечината” на штипскиот стрип уметник Александар Стеванов денеска беше промовирана во националната установа Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“, во Штип. Сликовницата е прво самостојно издание на Стеванов.
Радио МОФ: „Девојче на месечината“ ќе биде претставена во Штип и Скопје
Канал5: Промовирана стрип сликовница „Девојче на месечината” од Александар Стеванов
МКД: Сликовницата „Девојче на Месечината“ ќе биде промовирана во Штип и во Скопје
16 поврзани вести »
]]>
Култура
Македонската филхармонија на концерт ќе изведува музика од најпопуларните игри | IT.mk http://www.time.mk/c/3f7766afb1/makedonskata-filharmonija-na-koncert-ke-izveduva-muzika-od-najpopularnite-igri.html Македонската филхармонија на концерт ќе изведува музика од најпопуларните игри - IT.mk - 11:22 26/05 Fri, 26 May 2017 09:22:15 +0000 IT.mk - 11:22 26/05
Македонската филхармонија на 1.јуни приредува еден интересен настан кој ќе се одржи во новата концертна сала. Станува збор за симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видео игри како: Final Fantasy, ...
Макфакс: Македонската филхармонија со „Видеоигра“
Кајгана: Super Mario и Angry Birds во новата Македонската филхармонија
Скопје инфо: Super Mario и Angry Birds во новата Македонската филхармонија
4 поврзани вести »
]]>
Култура
Промоција на книгата „Фашизам во куси панталони“ од Мирослав Грчев | +инфо http://www.time.mk/c/e955a560b4/promocija-na-knigata-fasizam-vo-kusi-pantaloni-od-miroslav-grcev.html Промоција на книгата „Фашизам во куси панталони“ од Мирослав Грчев - +инфо - 21:28 26/05 Fri, 26 May 2017 19:28:59 +0000 +инфо - 21:28 26/05
Промотори на книгата на Грчев се Бранко Тричковски и Бранко Героски. Промоција на книгата „Фашизам во куси панталони“ од Мирослав Грчев ќе се одржи во вторник во 20 часот во ГЕМ клубот. Промотори на книгата на Грчев се Бранко Тричковски и Бранко ...
Окно: Фашизам во куси панталони
]]>
Култура
Изложба на Благојче Наумоски „Света геометрија на артефактите“... | Н.Македонија http://www.time.mk/c/6bd8dc5ddf/izlozba-na-blagojce-naumoski-sveta-geometrija-na-artefaktite.html Изложба на Благојче Наумоски „Света геометрија на артефактите“... - Н.Македонија - 14:11 26/05 Fri, 26 May 2017 12:11:51 +0000 Н.Македонија - 14:11 26/05
Изложба на Благојче Наумоски „Света геометрија на артефактите“ Со својот проект „Света геометрија на артефактите“ вечерва во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево, ќе се претстави Благојче Наумоски, уметник од Кичево.
Вечер: Света геометрија на артефактите - изложба на Благојче Наумовски
Cooltura: Изложба на Благојче Наумовски Бане
МКД: Проектот „Света геометрија на артефактите“ трага по скриените кодови на уметничките дела
4 поврзани вести »
]]>
Култура
Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли. | Макфакс http://www.time.mk/c/7cf8157144/kinotekata-na-makedonija-go-odbelezuva-jubilejot-na-dimitrie-osmanli.html Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли. - Макфакс - 14:07 26/05 Fri, 26 May 2017 12:07:16 +0000 Макфакс - 14:07 26/05
На 29 мај, понеделник, со почеток во 19 часот, свеченото ќе бидат одбележани 90 години од раѓањето на филмскиот автор Димитрие Османли. Со пригодни беседи за доајенот на македонската кинематографија ќе се обратат Александар Прокопиев и Илинденка ...
Република: Кинотека одбележува 90 години од раѓањето на Димитрие Османли
Канал 77: Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли
]]>
Култура
13 класици што можете да ги прочитате за 1 ден! | Кафе пауза http://www.time.mk/r/NONE/30a6aced75/13-klasici-sto-mozete-da-gi-procitate-za-1-den.html 13 класици што можете да ги прочитате за 1 ден! - Кафе пауза - 12:54 26/05 Fri, 26 May 2017 10:54:48 +0000 Кафе пауза - 12:54 26/05
Читањето книга од класичната литература може да делува како голем предизвик. Таквите романи бараат вложување многу време, концентрација и ментална енергија. Меѓутоа, следниве 13 романи докажуваат дека книгата не мора да е долга за да биде значајна, ...
]]>
Култура