TIME.mk - Македонија http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Wed, 29 Mar 2017 15:06:38 +0000 600 Алими ја презентираше платформата, Димовски побара нови избори | Нова ТВ http://www.time.mk/c/ac7ed9fa8a/alimi-ja-prezentirase-platformata-dimovski-pobara-novi-izbori.html Алими ја презентираше платформата, Димовски побара нови избори - Нова ТВ - 13:57 29/03 Wed, 29 Mar 2017 11:57:37 +0000 Нова ТВ - 13:57 29/03
Таканаречената Тиранска Платформа е главната тема околу која се кршат копјата во Собранието изминативе три дена. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со меѓусебни реплики и контра-реплики ја толкуваат самите, повремено добиваат објаснувања од ...
Фокус: ВИДЕО Димовски бара да се распушти Собранието, Спасовски да се избере претседател
24 Вести: ВМРО-ДПМНЕ бара претседател на Собрание кој ќе распише избори, СДСМ нова Влада
Алсат-М: Димовски: Претседател на Собранието за распишување избори
54 поврзани вести »
]]>
Македонија
Трето полувреме на конститутивната седница на Собранието | Глас на Америка http://www.time.mk/c/c8e2f146aa/treto-poluvreme-na-konstitutivnata-sednica-na-sobranieto.html Трето полувреме на конститутивната седница на Собранието - Глас на Америка - 14:18 29/03 Wed, 29 Mar 2017 12:18:00 +0000 Глас на Америка - 14:18 29/03
Експертите без став околу начинот на кој се опструира изборот на претседател на Собрание и колку време ќе трае оваа седница. ВМРО – ДПМНЕ вчера понуди „патоказ“ за излез од политичката криза но од СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата на Албанците го оценија ...
+инфо: Нова пауза по паузата на Собранието
А1 On: Спикерот Вељаноски главен играч во блокирање на процесот за избор на нов Претседател на Собранието и формирање влада
Телма: Продолжи конститутивната седница
142 поврзани вести »
]]>
Македонија
Албанските партии го отфрлија планот на Груевски за излез од кризата | Алсат-М http://www.time.mk/c/3717e235e9/albanskite-partii-go-otfrlija-planot-na-gruevski-za-izlez-od-krizata.html Албанските партии го отфрлија планот на Груевски за излез од кризата - Алсат-М - 16:03 29/03 Wed, 29 Mar 2017 14:03:53 +0000 Алсат-М - 16:03 29/03
Политичките партии на Албанците, планот на ВМРО – ДПМНЕ за излез од кризата го оценија како неприфатлив. ДУИ ги отфрли тврдењата на партијата на Никола Груевски дека странски држави се вмешале во внатрешните прашања на земјава, истовремено ...
Канал5: СДСМ го отфрли „патоказот” на ВМРО-ДПМНЕ
+инфо: Алијанса за Албанците е против патоказот на ВМРО-ДПМНЕ
Фокус: Колумна на Ѓорѓи Спасов: Платформа на ВМРО за прогласување на лудилото за здравје
96 поврзани вести »
]]>
Македонија
Јанева го повлече барањето за укинување на притворот за Кочан кое го испрати обвинителството на Зврлевски | Телма http://www.time.mk/c/589d20b20d/janeva-go-povlece-baranjeto-za-ukinuvanje-na-pritvorot-za-kocan-koe-go-isprati-obvinitelstvoto-na-zvrlevski.html Јанева го повлече барањето за укинување на притворот за Кочан кое го испрати обвинителството на Зврлевски - Телма - 16:19 29/03 Wed, 29 Mar 2017 14:19:29 +0000 Телма - 16:19 29/03
СЈО е единствено надлежно за случаите од прислушкуваните разговори, му одговори Катица Јанева на државното обвинителство на Марко Зврлевски кое се обиде да го укине притворот за Сеад Кочан од случајот „Труст“.
Алсат-М: СЈО го повлече барањето на Зврлевски за укинување на притворот за Сеад Кочан
Фактор: СЈО го одби барањето на Зврлевски против законитоста на притворот за Кочан
Сакам да кажам: Јанева го повлече барањето на Зврлевски за укинување на притворот на Кочан
45 поврзани вести »
]]>
Македонија
Села: Не го негирам македонскиот идентитет | Нова ТВ http://www.time.mk/c/4b60441bfb/sela-ne-go-negiram-makedonskiot-identitet.html Села: Не го негирам македонскиот идентитет - Нова ТВ - 16:42 29/03 Wed, 29 Mar 2017 14:42:19 +0000 Нова ТВ - 16:42 29/03
Би требало да им се извините на македонските граѓани при вашето прво обраќање пред Собранието му порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на Зијадин Села од Алијансата за Албанците, што потоа предизвика дебата меѓу двајцата на почетокот од ...
+инфо: Села: Не сум рекол дека Македонците се геноциден народ, Димовски е задолжен да пере мозок
+инфо: Села: Во Собранието заседава Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ
Фактор: Села до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Уште имате геноцидни тенденции
8 поврзани вести »
]]>
Македонија
Судиите од кривичен се организираат против распоредот | Телма http://www.time.mk/c/7f0b1009e3/sudiite-od-krivicen-se-organiziraat-protiv-rasporedot.html Судиите од кривичен се организираат против распоредот - Телма - 16:29 29/03 Wed, 29 Mar 2017 14:29:53 +0000 Телма - 16:29 29/03
Во наредниве три дена незадоволните судии од Кривичниот суд ќе можат до поднесат приговори против новиот рапсоред на в.д. претседателот Рибарев, по кои ке одлучуваат неговите довчерашни колеги од Врховниот суд.
Нова ТВ: Кривичен суд: Судиите имаат право да поднесат приговор за распоредот
24 Вести: Кривичен: Со распоредот исполнети се желбите на судиите
Академик: Основен суд Скопје 1 – Скопје: Доставен годишниот распоред за работа за 2017 година
29 поврзани вести »
]]>
Македонија
Репликите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата однапред испечатени (ВИДЕО) | +инфо http://www.time.mk/c/00ef093a74/replikite-na-pratenicite-na-vmro-dpmne-i-koalicijata-odnapred-ispecateni-video.html Репликите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата однапред испечатени (ВИДЕО) - +инфо - 13:38 29/03 Wed, 29 Mar 2017 11:38:00 +0000 +инфо - 13:38 29/03
Вакви листови камерата на А1он денеска забележа пред речиси сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска се спремни со готови реплики испечатени на хартија кои ги читаат кога излегуваат на собраниската говорница.
+инфо: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се откажуваат од собраниската Рашомонијада
Канал5: СДСМ бараат избор на спикер, ВМРО-ДПМНЕ инсистираат на дискусија
+инфо: На Вељаноски му здодеаја репликите и процедуралните забелешки
26 поврзани вести »
]]>
Македонија
Собраниски дијалог на „глуви“ | Р.С.Европа http://www.time.mk/c/429dbb14e1/sobraniski-dijalog-na-gluvi.html Собраниски дијалог на „глуви“ - Р.С.Европа - 12:45 29/03 Wed, 29 Mar 2017 10:45:39 +0000 Р.С.Европа - 12:45 29/03
ВМРО-ДПМНЕ го повторува својот став дека претседателот на треба да му го даде мандатот на СДСМ, додека не се откажат од тиранската платформа. Парламентарното мнозинство, пак, тврди дека е против федерализација и оти ВМРО-ДПМНЕ се плаши од ...
За Се: ВИДЕО: ДУИ призна во Собранието – ова е „Албанската платформа“
Курир: Милошоски до СДСМ: Не го лажете народот после избори, ако сакате платформата да биде верификувана излезете на избори и граѓаните нека се изјаснат
Фактор: СДСМ тврди ВМРО-ДПМНЕ го „кочи“ Собранието, а тие бараат да се откажат од Тиранската платформа
184 поврзани вести »
]]>
Македонија
Што ново ќе каже Бундестагот за Македонија? | Deutsche Welle http://www.time.mk/c/66a03075e4/sto-novo-ke-kaze-bundestagot-za-makedonija.html Што ново ќе каже Бундестагот за Македонија? - Deutsche Welle - 14:24 29/03 Wed, 29 Mar 2017 12:24:35 +0000 Deutsche Welle - 14:24 29/03
Во германскиот Бундестаг повторно ќе се расправа за политичката криза во Македонија. Дебатите последниве години носеа остри критики за власта и надеж за враќање на европскиот пат. На таа линија ќе биде и денешната.
А1 On: Комисијата за ЕУ на Бундестагот расправа за Западниот Балкан
Алсат-М: Комисијата на ЕУ при Бундестагот расправа за Западниот Балкан
Канал5: Комисијата за ЕУ во Бундестагот ќе расправа за Западен Балкан
25 поврзани вести »
]]>
Македонија
Манчевски: Да не опструираше ВМРО-ДПМНЕ, сега ќе работевме на реформи | Нова ТВ http://www.time.mk/c/9cee2b7772/mancevski-da-ne-opstruirase-vmro-dpmne-sega-ke-rabotevme-na-reformi.html Манчевски: Да не опструираше ВМРО-ДПМНЕ, сега ќе работевме на реформи - Нова ТВ - 13:26 29/03 Wed, 29 Mar 2017 11:26:38 +0000 Нова ТВ - 13:26 29/03
Пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, денеска од собраниската говорница рече дека поради тоа што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја кочеле работата на Собранието, граѓаните се уште плаќале радиодифузна такса, како и работење на новата влада на реформи.
+инфо: Манчевски: Протестите ќе се прошират на уште две места - Идризово и Шутка
ТВ21: Манчевски: Нови избори се сосема возможни
А1 On: Манчевски: Велите државата може да се распадне, а лидерот ви е на Малта
6 поврзани вести »
]]>
Македонија