TIME.mk - Република http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Tue, 24 Oct 2017 11:14:12 +0000 600 Овој викенд се поместуваат стрелките на часовникот, но стигнува важна промена за возачите | Република http://www.time.mk/c/e44a2aaa44/ovoj-vikend-se-pomestuvaat-strelkite-na-casovnikot-no-stignuva-vazna-promena-za-vozacite.html Овој викенд се поместуваат стрелките на часовникот, но стигнува важна промена за возачите - Република - 13:01 24/10 Tue, 24 Oct 2017 11:01:15 +0000 Република - 13:01 24/10
Кај нас како и во повеќето европски држави, последниот викенд од октомври, ноќта на 28 кон 29 октомври стрелките на часовникот се поместуваат за еден час назад (од 3 часот на 2) и со тоа почнува зимското сметање на времето.
Скопје24: Овој викенд се поместуваат стрелките на часовникот, но стигнува важна промена за возачите
Press24: Не заборавајте: Ќе стартува зимското сметање на времето
]]>
Република
Станови, автомобили и деловни простории по ефтини цени: Еве што најново продава УЈП | Бизнис Вести http://www.time.mk/c/878d6a6db7/stanovi-avtomobili-i-delovni-prostorii-po-eftini-ceni-eve-sto-najnovo-prodava-ujp.html Станови, автомобили и деловни простории по ефтини цени: Еве што најново продава УЈП - Бизнис Вести - 08:51 24/10 Tue, 24 Oct 2017 06:51:03 +0000 Бизнис Вести - 08:51 24/10
Управата за јавни приходи објави повик за учество на 17-тата аукција за продажба на предмети кои се запленети од даночните обврзници со неподмирани долгови. На аукцијата ќе бидат понудени градежни земјишта, деловни објекти, станови, автомобили, ...
Press24: Распродажба: УЈП продава запленети автомобили по ниски цени
Република: Аукција на УЈП: Се продаваат автомобили и недвижнини по ниски цени
Скопје24: Аукција на УЈП: Се продаваат автомобили и недвижнини по ниски цени
4 поврзани вести »
]]>
Република
Охрид може да остане без вода - Билјанини извори без капка | Алфа http://www.time.mk/c/f8cbcfb0aa/ohrid-moze-da-ostane-bez-voda-biljanini-izvori-bez-kapka.html Охрид може да остане без вода - Билјанини извори без капка - Алфа - 17:44 23/10 Mon, 23 Oct 2017 15:44:11 +0000 Алфа - 17:44 23/10
Охриѓани крај вода, без вода - изворите кои го снабдуваат градот секнуваат,охриѓани пијат езерска вода. Охриѓани крај вода, без вода - изворите кои го снабдуваат градот секнуваат,охриѓани пијат езерска вода.
Сител: Пресушија Биљанини извори
Канал5: Секнаа „Билјанини извори“ во Охрид
Скопје24: Пресушија Билјанини извори во Охрид
7 поврзани вести »
]]>
Република
Нивото на водата во Охридското Езеро е под просекот за месец октомври | ТВМ http://www.time.mk/c/04b6442867/nivoto-na-vodata-vo-ohridskoto-ezero-e-pod-prosekot-za-mesec-oktomvri.html Нивото на водата во Охридското Езеро е под просекот за месец октомври - ТВМ - 16:04 23/10 Mon, 23 Oct 2017 14:04:19 +0000 ТВМ - 16:04 23/10
Нивото на водата во Охридското Езеро е под просекот за месец октомври. Просекот за овој период е 11 сантиметри повеќе од минималното ниво и според Управата за хидрометеоролошки работи денешната кота на нивото на езерото изнесува 693.20 , што е за ...
Спектра ТВ: Нивото на Охридското Езеро денес на 10 см од минимално дозволеното ниво
OhridNews: Нивото на Охридското Езеро под просекот за октомври
Порта 3: Нивото на Охридското Езеро под просекот за месец октомври
4 поврзани вести »
]]>
Република
АНАЛИЗА: Како се собирал и трошел Буџетот на општина Чаир? | А1 On http://www.time.mk/c/1eecf2ebaf/analiza-kako-se-sobiral-i-trosel-budzetot-na-opstina-cair.html АНАЛИЗА: Како се собирал и трошел Буџетот на општина Чаир? - А1 On - 12:05 23/10 Mon, 23 Oct 2017 10:05:37 +0000 А1 On - 12:05 23/10
До последен момент неизвесност и битка за секој гласач во општина Чаир – стратешки значајна за етничките албанци, но во исто време и општина која располага со Буџет поголем од 20 милиони евра, пишува новата економска анализа на Portalb.mk .
Либертас: АНАЛИЗА: Како се трошел и собирал Буџетот на општина Тетово ?
Либертас: АНАЛИЗА: Како се собирал и трошел Буџетот на општина Чаир?
Локално: АНАЛИЗА: Како се трошел и собирал Буџетот на општина Тетово?
6 поврзани вести »
]]>
Република
Тешка сообраќајка - прегазена жена се бори за живот на скопските клиники | Press24 http://www.time.mk/c/601ffea783/teska-soobrakajka-pregazena-zena-se-bori-za-zivot-na-skopskite-kliniki.html Тешка сообраќајка - прегазена жена се бори за живот на скопските клиники - Press24 - 11:39 23/10 Mon, 23 Oct 2017 09:39:09 +0000 Press24 - 11:39 23/10
Во тешка сообраќајна несреќа, која се случила вчера во Куманово, на улицата „114“, со тешки телесни повреди се здобила 74-годишната С.Ј. од Куманово. Патничко возило од марката „Голф“ управувано од52-годишниот Б.Ѓ.
Sky: Прегазена жена во Куманово
Сител: Старица прегазена во Куманово, префрлена со тешки повреди во болница во Скопје
Нетпрес: Старица прегазена во Куманово, поради тешки повреди префрлена во Скопје
9 поврзани вести »
]]>
Република
Изградбата на споменик на паднатите лешочани ги скара селаните и управителството на Лешочкиот манастир | Сакам да кажам http://www.time.mk/r/NONE/2f3e114320/izgradbata-na-spomenik-na-padnatite-lesocani-gi-skara-selanite-i-upravitelstvoto-na-lesockiot-manastir.html Изградбата на споменик на паднатите лешочани ги скара селаните и управителството на Лешочкиот манастир - Сакам да кажам - 12:51 24/10 Tue, 24 Oct 2017 10:51:04 +0000 Сакам да кажам - 12:51 24/10
Една иницијатива на дел од жителите на Лешок за изградба на споменик ги скара лешочани со настојателството на Лешочкиот манастир. Неодамна, во селото е формиран Иницијативен одбор со идеја да се изгради споменик на жителите на Лешок кои во минатиот ...
]]>
Република
Десет мигранти откриени во возило на патот Гевгелија-Неготино, возачот лишен од слобода | Скопје24 http://www.time.mk/r/NONE/8fb6324411/deset-migranti-otkrieni-vo-vozilo-na-patot-gevgelija-negotino-vozacot-lisen-od-sloboda.html Десет мигранти откриени во возило на патот Гевгелија-Неготино, возачот лишен од слобода - Скопје24 - 12:41 24/10 Tue, 24 Oct 2017 10:41:01 +0000 Скопје24 - 12:41 24/10
EDITORS NOTE ---- RESTRICTED TO EDITORIAL USE MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / AUSTRIAN POLICE / HO " NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS This handout photo released by Austrian police on August 9, 2015 shows a ...
]]>
Република
Загадувањето на реката Тополка е од фабриката за вар кај Превалец, продолжена забраната за работа | Сакам да кажам http://www.time.mk/r/NONE/0d58feba32/zagaduvanjeto-na-rekata-topolka-e-od-fabrikata-za-var-kaj-prevalec-prodolzena-zabranata-za-rabota.html Загадувањето на реката Тополка е од фабриката за вар кај Превалец, продолжена забраната за работа - Сакам да кажам - 11:50 24/10 Tue, 24 Oct 2017 09:50:59 +0000 Сакам да кажам - 11:50 24/10
Три седмици по усната забрана за работа на каменоломот и варница Превалец-Технопавер кај Велес, реката Тополка е чиста и бистра. Државниот инспекторат за животна средина изрече и писмена забрана за работа на варницата.
]]>
Република
Објавен нов оглас за проектни решенија за нови ликови на охридската, струшката и скопската стара чаршија | Спектра ТВ http://www.time.mk/c/0fe68de471/objaven-nov-oglas-za-proektni-resenija-za-novi-likovi-na-ohridskata-struskata-i-skopskata-stara-carsija.html Објавен нов оглас за проектни решенија за нови ликови на охридската, струшката и скопската стара чаршија - Спектра ТВ - 11:20 24/10 Tue, 24 Oct 2017 09:20:40 +0000 Спектра ТВ - 11:20 24/10
Министерството за економија објави нов, втор повик за изготвување на проектни решенија за конзервација, санација и адаптација на старата скопска чаршија, како и чаршиите во Охрид, Струга и Битола.
Скопје24: Се за старата скопска чаршија и изгледот на дуќаните во неа низ историјата
]]>
Република