TIME.mk - Свет http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Fri, 22 Sep 2017 11:47:16 +0000 600 Трамп на Твитер: Ким е лудак, нека се подготви | +инфо http://www.time.mk/c/6d707411ff/tramp-na-tviter-kim-e-ludak-neka-se-podgotvi.html Трамп на Твитер: Ким е лудак, нека се подготви - +инфо - 13:05 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:05:58 +0000 +инфо - 13:05 22/09
Претседателот на САД, Доналд Трамп ја продолжува вербалната војна со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и го нарекува „лудак“ на Твитер. Претседателот на САД, Доналд Трамп ја продолжува вербалната војна со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун ...
Кајгана: Трамп: Ким е лудак кој го убива сопствениот народ
24 Вести: Ким Џонг Ун: Трамп си игра со оган!
МКД: Северна Кореја повторно се закани: Можно е тестирање на хидрогенска бомба во Пацификот
41 поврзани вести »
]]>
Свет
Мексико: „Каде да одиме?“ | Deutsche Welle http://www.time.mk/c/3694e11224/meksiko-kade-da-odime.html Мексико: „Каде да одиме?“ - Deutsche Welle - 12:57 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:57:24 +0000 Deutsche Welle - 12:57 22/09
Додека спасувачите се обидуваат да стигнат до затрупаните во разурнатите објекти, илјадници луѓе во прифатните центри чекаат знак дека може да се вратат дома. Надежта дека од под урнатините ќе бидат извлечени преживеани и неколку дена по ...
24 Вести: Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголеми на 282
Сител: Најтажна слика од земјотресот во Мексико: Само што го крстиле девојчето, црквата им се сруши врз главите
Фактор: (ВИДЕО) НАЈТАЖНАТА ПРИКАЗНА ОД МЕКСИКО: Најмалата жртва на земјотресот тукушто крстено девојче, црквата се урнала!
115 поврзани вести »
]]>
Свет
Избори за германскиот Бундестаг: Меркел на чекор до уште еден мандат, покажуваат анкетите | Академик http://www.time.mk/c/f1c5f4eba1/izbori-za-germanskiot-bundestag-merkel-na-cekor-do-uste-eden-mandat-pokazuvaat-anketite.html Избори за германскиот Бундестаг: Меркел на чекор до уште еден мандат, покажуваат анкетите - Академик - 12:24 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:24:03 +0000 Академик - 12:24 22/09
Според последните анкети на јавното мислење, огромна предност има конзервативниот блок во чиј состав влегуваат Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и нејзината баварска сестринска партија, Христијанско- социјалната унија (ЦСУ), а чиј лидер е ...
Р.С.Европа: Европејците поделени околу идниот канцелар на Германија
Н.Македонија: Германија в недела бира нов состав на Бундестагот...
Сакам да кажам: Меркел е танкер во немирно море, Шулц е неуреден маж – предизборна пародија во Германија
28 поврзани вести »
]]>
Свет
Би-Би-Си: По Брегзит, светот добива и Кегзит? | Окно http://www.time.mk/c/7123a64735/bi-bi-si-po-bregzit-svetot-dobiva-i-kegzit.html Би-Би-Си: По Брегзит, светот добива и Кегзит? - Окно - 13:23 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:23:00 +0000 Окно - 13:23 22/09
Курдските гласачи во северните делови на Ирак се подготвуваат за гласање на референдум за независност, кој е закажан за понеделник. Во овој дел на Ирак живеат шест милиони Курди, истиот се смета за курдски регион и таму веќе постои курдска локална ...
МКД: Советот за безбедност на ОН е против референдумот во ирачки Курдистан
+инфо: Советот за безбедност на ООН против референдум за независност на ирачки Курдистан
Р.С.Европа: Седница на турскиот парламент за курдскиот референдум
19 поврзани вести »
]]>
Свет
Ирма го разора, Марија го докрајчи: Еве како сега изгледа преубавата населба во Порторико од спотот за „Деспасито“ (ФОТО) | Курир http://www.time.mk/c/da0b94bbdf/irma-go-razora-marija-go-dokrajci-eve-kako-sega-izgleda-preubavata-naselba-vo-portoriko-od-spotot-za-despasito-foto.html Ирма го разора, Марија го докрајчи: Еве како сега изгледа преубавата населба во Порторико од спотот за „Деспасито“ (ФОТО) - Курир - 13:46 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:46:27 +0000 Курир - 13:46 22/09
Живописно обоените згради се уништени, оставајќи само трага од тоа како некогаш изгледало ова место. Со децении туристите кои го посетувале Порторико ја избегнувале населбата Сан Хуан – Ла Перла, место кое го врзувале со криминал и дрога.
МРТ: Се зголемува бројот на загинати во ураганот „Марија“
ТВ21: На Карибите над 30 жртви од ураганот Марија
Факултети: Кој им ги дава имињата на ураганите?
117 поврзани вести »
]]>
Свет
(ВИДЕО) Фејсбук ќе ги менува регулативите за политичко рекламирање | Нова ТВ http://www.time.mk/c/522b9a7351/video-fejsbuk-ke-gi-menuva-regulativite-za-politicko-reklamiranje.html (ВИДЕО) Фејсбук ќе ги менува регулативите за политичко рекламирање - Нова ТВ - 13:16 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:16:16 +0000 Нова ТВ - 13:16 22/09
Првиот човек на Фејсбук, Марк Зукерберг соопшти дека социјалната мрежа планира промени во политичкото рекламирање со цел истото да биде многу потранспарентно. Неговата најава доаѓа со цел рекламирањето да не биде дел од владините регулативи, како ...
+инфо: Фејсбук ќе ги достави до Конгресот политичките реклами, чијашто трага води кон Русија
Стандард: Facebook ќе обезбеди на американскиот конгрес реклами, кои се поврзани со Русија
Локално: Фејсбук ќе ги достави до Конгресот политичките реклами, чијашто трага води кон Русија
7 поврзани вести »
]]>
Свет
Доналд Трамп го нарече Ким Јонг-ун ракетен човек! | Репортер http://www.time.mk/c/53cb11da23/donald-tramp-go-narece-kim-jong-un-raketen-covek.html Доналд Трамп го нарече Ким Јонг-ун ракетен човек! - Репортер - 13:41 22/09 Fri, 22 Sep 2017 11:41:49 +0000 Репортер - 13:41 22/09
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави неодамна за тоа како во Северна Кореја се создаваат долги редови за бензин по новите рунди санкции кои едногласно беа усвоени во Советот за безбедност на Обединетите нации, а со кои на таа земја ѝ се ...
+инфо: „Велт“: Русите тајно му помагааат на Ким Џонг- ун
Точка: Северна Кореја добива руска нафта: Путин тајно му помага на режимот на Ким Јонг Ун?
Р.С.Европа: Трамп воведе нови санкции врз Северна Кореја
76 поврзани вести »
]]>
Свет
Меланија на удар поради говорот во ОН: „Почни од својот сопруг“ | +инфо http://www.time.mk/c/a88bd5bdc0/melanija-na-udar-poradi-govorot-vo-on-pocni-od-svojot-soprug.html Меланија на удар поради говорот во ОН: „Почни од својот сопруг“ - +инфо - 12:11 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:11:32 +0000 +инфо - 12:11 22/09
Говор наиде на многубројни критики на социјалните мрежи, не само поради изборот на гардеробата, туку и поради однесувањето на нејзиниот сопруг. Првата дама на САД, Меланија Трамп, во своето прво обраќање во Обединети нации во средата, упати апел до ...
Република: Розовиот фустан на Меланија предизвика бес во јавноста
Слободен Печат: Си-ен-ен: Меланија е најпопуларна во семејството Трамп
Кајгана: Мода и политика: Меланија Трамп пак мета на критики
22 поврзани вести »
]]>
Свет
Унгарија и Полска против ЕУ: Орбан во Варшава | Deutsche Welle http://www.time.mk/c/44a0b2ba74/ungarija-i-polska-protiv-eu-orban-vo-varsava.html Унгарија и Полска против ЕУ: Орбан во Варшава - Deutsche Welle - 11:23 22/09 Fri, 22 Sep 2017 09:23:01 +0000 Deutsche Welle - 11:23 22/09
Унгарскиот премиер Орбан денеска е во посета на Полска. Од кабинетот на полската премиерка Шидло е соопштено дека ќе се разговара за „притисокот на ЕК врз нашите две земји“. Унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговата полска колешка Беата Шидло се ...
Deutsche Welle: Бугарија им го ограничи движењето на азилантите
Либертас: Бегалците како бауч
Репортер: Унгарија изгради ѕид и ја намали илегалната имиграција за 99%
4 поврзани вести »
]]>
Свет
Германскиот министер за надворешни работи го осуди „националниот егоизам“ на Трамп | МКД http://www.time.mk/c/50c7e03cde/germanskiot-minister-za-nadvoresni-raboti-go-osudi-nacionalniot-egoizam-na-tramp.html Германскиот министер за надворешни работи го осуди „националниот егоизам“ на Трамп - МКД - 12:34 22/09 Fri, 22 Sep 2017 10:34:42 +0000 МКД - 12:34 22/09
Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди во својот прв говор на Генералното собрание на Обединетите нации на опасноста од „националниот егоизам“, отфрлајќи ја со тоа мантрата на американскиот претседател Доналд Трамп ...
Вечер: Националиот егоизам води кон конфронтации
Стандард: Габриел кон Трамп: Националниот егоизам води кон конфронтација
]]>
Свет