TIME.mk - Наука / Технологија http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Thu, 29 Jun 2017 12:14:53 +0000 600 Технологија која го промени светот, среќен десетти роденден iPhone | IT.mk http://www.time.mk/c/6433e06236/tehnologija-koja-go-promeni-svetot-sreken-desetti-rodenden-iphone.html Технологија која го промени светот, среќен десетти роденден iPhone - IT.mk - 12:17 29/06 Thu, 29 Jun 2017 10:17:47 +0000 IT.mk - 12:17 29/06
Пред точно десет години започна продажбата на уредот што ги промени не само паметните телефони, туку и светот. Стив Џобс го претстави iPhone на 9 јануари 2007 година, а шест месеци подоцна, на 29 јуни започна продажбата на првите телефони.
Smartportal: Honor 9 е смартфон од високата класа, со цена на модел од средната
Кајгана: Првиот iPhone денес полни 10 години, но колку добро се продавал?
Телефони.мк: Fandom Edition на Samsung Galaxy Note 7 доаѓа во јули
25 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Вредноста на пазарот со апликации надминува 6 милијарда долари | Телефони.мк http://www.time.mk/c/3da3a56d7e/vrednosta-na-pazarot-so-aplikacii-nadminuva-6-milijarda-dolari.html Вредноста на пазарот со апликации надминува 6 милијарда долари - Телефони.мк - 10:43 29/06 Thu, 29 Jun 2017 08:43:30 +0000 Телефони.мк - 10:43 29/06
Вредноста на пазарот и економијата на мобилни апликации надмина 1,3 милијарда долари во минатата година, а во текот на следните години ќе се зголеми за повеќе пати. Според компанијата App Annie, до 2021 година вредноста ќе се зголеми дури до 6,3 ...
GSM.mk: Како веднаш да го инсталирате iOS 11?
Телефони.мк: Рецензија iOS 11: Официјално објавена бета верзијата од Apple - Што има ново?
Денар: Пазарот на мобилни апликации ќе достигне 6,3 илјади милијарди долари до 2021-ва
10 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ додели грант на Хабитат Македонија за проектот „Енергетска ефикасност за Здружението на пензионери во Кавадарци” | Фактор http://www.time.mk/c/6b42f2738f/fondacijata-saint-gobain-initiatives-dodeli-grant-na-habitat-makedonija-za-proektot-energetska-efikasnost-za-zdruzenieto-na-penzioneri-vo-kavadarci.html Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ додели грант на Хабитат Македонија за проектот „Енергетска ефикасност за Здружението на пензионери во Кавадарци” - Фактор - 14:00 29/06 Thu, 29 Jun 2017 12:00:02 +0000 Фактор - 14:00 29/06
На официјална церемонија што се одржа денеска во Скопје, се потпиша договор за соработка помеѓу Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives, со седиште во Франција, и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat for Humanity ...
Бизнис Вести: Фондацијата Saint-Gobain Initiatives донираше 41.000 евра за проект наменет за пензионерите
Порта 3: Потпишување на договор помеѓу Saint-Gobain Initiatives и Хабитат Македонија
Вечер: Кавадаречките пензионери ќе добијат енергетско-ефикасен дневен престој
5 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Vivo прв со смартфон со скенер за отпечатоци вграден под дисплејот | Smartportal http://www.time.mk/c/a2b03f76af/vivo-prv-so-smartfon-so-skener-za-otpecatoci-vgraden-pod-displejot.html Vivo прв со смартфон со скенер за отпечатоци вграден под дисплејот - Smartportal - 11:16 29/06 Thu, 29 Jun 2017 09:16:04 +0000 Smartportal - 11:16 29/06
Еден од најголемите кинески производители на паметни телефони, се чини ќе го престигне Apple со смартфон кој ќе има читач за отпечатоци на прстите вграден во самиот дисплеј, технологија која требаше да биде вградена и во Galaxy S8 и Galaxy S8+.
Стандард: Ултрасоничните сензори за отпечатоци на Qualcomm ќе бидат на пазарот следната година
Шеталиште: Ултрасоничните сензори за отпечатоци на Qualcomm ќе бидат на пазарот следната година
]]>
Наука / Технологија
Каква тајна кријат фотографиите на роверот на НАСА: Откриени се фосили на Марсовци? | Точка http://www.time.mk/c/611054c4a2/kakva-tajna-krijat-fotografiite-na-roverot-na-nasa-otkrieni-se-fosili-na-marsovci.html Каква тајна кријат фотографиите на роверот на НАСА: Откриени се фосили на Марсовци? - Точка - 10:31 29/06 Thu, 29 Jun 2017 08:31:33 +0000 Точка - 10:31 29/06
Ловците на НЛО тврдат дека после деталните прегледи на фотографиите кои што ги направи роверот на НАСА - "Curiosity", откриле коски кои што најверојатно им припаѓале на Марсовци. Роверот на НАСА ја истражува површината на Марс од 2009-та година и ...
Шеталиште: Астероиди, комети, метеориди – претставуваат ли опасност за човештвото?
Локално: (ВИДЕО) Се појавија уникатна репродукција на вметнати слики во видео за слетувањето на Месечината!
ЕНаука: Светски ден на астероидот
9 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Facebook ја достигна бројката од 2 милијарди корисници | Иновативност http://www.time.mk/c/d8006ca45a/facebook-ja-dostigna-brojkata-od-2-milijardi-korisnici.html Facebook ја достигна бројката од 2 милијарди корисници - Иновативност - 08:53 29/06 Thu, 29 Jun 2017 06:53:08 +0000 Иновативност - 08:53 29/06
Од Facebook вчера изјавија дека 2 милијарди луѓе редовно ги користат нивните услуги, што е неверојатен успех за идејата зачната во една студентска соба во САД пред десетина години. Извршниот директор на компанијата, Марк Цукерберг, во објава на ...
Факултети: „Фејсбук“ го менува начинот на прикажување реклами
Точка: Фејсбук достигна две милијарди корисници месечно
Бизнис Инфо: Facebook стигна до две милијарди корисници
23 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Windows 10 Insider корисниците добија надградба со многу нови функционалности | Smartportal http://www.time.mk/r/NONE/a3cb925481/windows-10-insider-korisnicite-dobija-nadgradba-so-mnogu-novi-funkcionalnosti.html Windows 10 Insider корисниците добија надградба со многу нови функционалности - Smartportal - 12:23 29/06 Thu, 29 Jun 2017 10:23:57 +0000 Smartportal - 12:23 29/06
Insider корисниците на Windows 10 штотуку добија надградба (Build 16226) која е најава за Creators Update 2 официјалната надградба за оперативниот систем и која донесува неколку видливи новитети, особено во Edge прелистувачот, емотиконите, цртањето ...
]]>
Наука / Технологија
Viber со нов update кој ќе им се допадне на корисниците! | GSM.mk http://www.time.mk/r/NONE/f4c2025584/viber-so-nov-update-koj-ke-im-se-dopadne-na-korisnicite.html Viber со нов update кој ќе им се допадне на корисниците! - GSM.mk - 12:33 29/06 Thu, 29 Jun 2017 10:33:19 +0000 GSM.mk - 12:33 29/06
Viber е еден од најпопуларните сервиси за комуницирање преку интерент, а денеска додаде update кои навистина ќе им се допадне на корисниците... Со новиот update, дојде до целосна промена на Chat Extensions функцијата, која ви дозволува пристап до ...
]]>
Наука / Технологија
Како технологијата ќе го промени светот до 2020 година? | Додај Гас http://www.time.mk/c/c978bb5252/kako-tehnologijata-ke-go-promeni-svetot-do-2020-godina.html Како технологијата ќе го промени светот до 2020 година? - Додај Гас - 10:14 29/06 Thu, 29 Jun 2017 08:14:12 +0000 Додај Гас - 10:14 29/06
Воопшто не е во прашање дека развојот на технологијата го менува светот и нашиот секојдневен живот. На подобро или полошо, веројатно секој од Вас најдобро знае. Но, како ќе изгледа светот за неколку години? Да речеме, 2020 година? Во Facebook се ...
Вистина.мк: Како технологијата ќе го промени светот до 2020 година?
]]>
Наука / Технологија
Како 5G би можел да го промени светот? | Факултети http://www.time.mk/r/NONE/bf667168a3/kako-5g-bi-mozel-da-go-promeni-svetot.html Како 5G би можел да го промени светот? - Факултети - 08:33 29/06 Thu, 29 Jun 2017 06:33:55 +0000 Факултети - 08:33 29/06
Ветувањата на 5G се побрз интернет, поголема поврзаност за бизнисите и способно да се преземат футуристички дигитални искуства. Фото: thenextweb.com Како 5G ќе го промени начинот на кој луѓето ги користат своите уреди? Побрзиот интернет значи повеќе ...
]]>
Наука / Технологија