TIME.mk - Вести http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Tue, 26 Sep 2017 09:13:26 +0000 600 Одложено судењето за Тврдина 2, судот два месеци чека известување од МВР за потерницата за Грујевски | МКД http://www.time.mk/c/ad9782cee9/odlozeno-sudenjeto-za-tvrdina-2-sudot-dva-meseci-ceka-izvestuvanje-od-mvr-za-poternicata-za-grujevski.html Одложено судењето за Тврдина 2, судот два месеци чека известување од МВР за потерницата за Грујевски - МКД - 10:56 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:56:23 +0000 МКД - 10:56 26/09
Денешното судско рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство Тврдина 2 е одложено за 2 октормви. Судот два месеци чека известување од МВР за тоа дека е распишана потерница за Горан Грујевски, првообвинетиот во овој случај.
Нова ТВ: Денеска рочиште за Грујевски, МВР има сознанија каде е
Сакам да кажам: Избеганиот Бошкоски требало да биде сведок на СЈО против избеганиот Грујевски
Н.Македонија: Бошкоски требало да сведочи против Грујевски, рочиштето закажано за понеделник...
40 поврзани вести »
]]>
Вести
Темелко ја минувал македонската граница со албански пасош | +инфо http://www.time.mk/c/4438332160/temelko-ja-minuval-makedonskata-granica-so-albanski-pasos.html Темелко ја минувал македонската граница со албански пасош - +инфо - 10:31 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:31:17 +0000 +инфо - 10:31 26/09
Според сознанијата, градоначалникот на Пустец не се јавувал во судот во определениот термин и ја минувал границата со албански документи. Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција од Основниот суд Скопје 1, го одобри ...
Макфакс: Судот потврди: Триесет дена притвор за Едмонд Темелко
+инфо: Притвор за Темелко
Алсат-М: Oпределен 30-дневен притвор за Едмонд Темелко
40 поврзани вести »
]]>
Вести
Курдите, и покрај притисоците, одржаа референдум за независност | Р.С.Европа http://www.time.mk/c/3d8dfc5be6/kurdite-i-pokraj-pritisocite-odrzaa-referendum-za-nezavisnost.html Курдите, и покрај притисоците, одржаа референдум за независност - Р.С.Европа - 09:43 26/09 Tue, 26 Sep 2017 07:43:45 +0000 Р.С.Европа - 09:43 26/09
Курдите излегоа на улиците во градовите во северен Ирак за да го прослават крајот на гласањето на референдумот за независност. Според првичните податоци, излезноста на референдумот била 72 процента, од кои 90 насто гласале за независност на ...
24 Вести: Над 90 проценти поддршка за независност на Ирачки Курдистан
Фокус: Курдите во Ирак изгласаа независност
Р.С.Европа: Турција и Ирак планираат заеднички воени вежби
125 поврзани вести »
]]>
Вести
ДУИ и СДСМ со меѓусебна поддршка во првиот круг - ова се сигурните општини | Фактор http://www.time.mk/c/681f1cf12b/dui-i-sdsm-so-megjusebna-poddrska-vo-prviot-krug-ova-se-sigurnite-opstini.html ДУИ и СДСМ со меѓусебна поддршка во првиот круг - ова се сигурните општини - Фактор - 10:51 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:51:40 +0000 Фактор - 10:51 26/09
ДУИ се подготвени да ја дадат својата поддршка за Максим Димитриевски, кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. ДУИ во градот на северот нема да кандидира свој адут, туку само ќе предложи своја советничка листа, па така се ...
Kumanovo News: ДУИ ќе го подржи кандидатот за градоначалник на СДСМ
Newsroom: Кандидатите за градоначалници на едно место (интерактивна мапа)
еМагазин: Нема ни кола, ни куќа: Каков имот има кандидатот за градоначалник, Биљал Касами
85 поврзани вести »
]]>
Вести
ФОТО: Карпош со масовна поддршка за Јакимовски, претставени неговите стратешки цели | Курир http://www.time.mk/c/6f8b5486a5/foto-karpos-so-masovna-poddrska-za-jakimovski-pretstaveni-negovite-strateski-celi.html ФОТО: Карпош со масовна поддршка за Јакимовски, претставени неговите стратешки цели - Курир - 11:12 26/09 Tue, 26 Sep 2017 09:12:51 +0000 Курир - 11:12 26/09
Јакимовски истакна дека во изминатите два мандати како градоначалник на локалната самоуправа, секогаш неуморно работел за решавање на проблемите на граѓаните на Карпош и во многу домени, локалната самоуправа предничи дури и во европски рамки.
Фокус: Наумовски: Ќе им го вратам Ѓорче на граѓаните!
Вистина.мк: Промоција на кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски и на општина Ѓорче Петров, Владо Мисајловски, како и листата на кандидатите за советници на општина Ѓорче Петров
Либертас: ЛИ2017/ ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар: Нудиме остварување на стратешките приоритети
30 поврзани вести »
]]>
Вести
Германија: сончевите денови завршија... и за Меркел | Deutsche Welle http://www.time.mk/c/2d503e55a0/germanija-soncevite-denovi-zavrsija-i-za-merkel.html Германија: сончевите денови завршија... и за Меркел - Deutsche Welle - 10:32 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:32:36 +0000 Deutsche Welle - 10:32 26/09
Исходот од парламентарните избори нема да го олесни водењето на државната политика, и не само поради АфД. Формирањето на владата веројатно ќе биде тешка задача, смета Кристоф Штрак Небото над Берлин деновиве се магливо, дождливо и непријатно.
Нова ТВ: Заблудени или незадоволни души:Кој гласаше за Алтернатива за Германија
Deutsche Welle: Ќе остане ли Германија на политиката за „Една Европа“?
Локално: Радикалните десничари во Бундестагот ја загрижија цела Европа
107 поврзани вести »
]]>
Вести
Мијалков си го бара пасошот од судот, повикувајќи се на случајот со Заев | Фокус http://www.time.mk/c/ca74de3948/mijalkov-si-go-bara-pasosot-od-sudot-povikuvajki-se-na-slucajot-so-zaev.html Мијалков си го бара пасошот од судот, повикувајќи се на случајот со Заев - Фокус - 10:51 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:51:45 +0000 Фокус - 10:51 26/09
Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на УБК преку неговиот бранител Љупчо Шврговски доставил барање до судот, со кое бара да му се врати пасошот, кој му беше одземен како обвинет во случајот Таргет и Тврдина.
Мета: Мијалков се повикува на судска одлука за Заев за и нему да му биде вратен пасошот
Сакам да кажам: СЈО против враќање на пасошите на Груевски и Мијалков, судот ќе одлучи деновиве
]]>
Вести
Определен притвор за Едмонд Темелко | Тера http://www.time.mk/c/01223bcd74/opredelen-pritvor-za-edmond-temelko.html Определен притвор за Едмонд Темелко - Тера - 10:47 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:47:48 +0000 Тера - 10:47 26/09
Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите ( ...
Н.Македонија: Заев од Битола: Нема повеќе фасадна политика во Македонија...
Тера: Петровска: Овие избори се за поинаква Битола
Тера: Со потпис се обврзаа и си подадоа рака за фер кампања
22 поврзани вести »
]]>
Вести
Лидерите за стратешки, кандидатите за локални теми | Р.С.Европа http://www.time.mk/r/NONE/565c834154/liderite-za-strateski-kandidatite-za-lokalni-temi.html Лидерите за стратешки, кандидатите за локални теми - Р.С.Европа - 11:10 26/09 Tue, 26 Sep 2017 09:10:18 +0000 Р.С.Европа - 11:10 26/09
Лидерите на партиите зборуваат за теми значајни за државата, кандидатите за градоначалници се насочени на локалниот живот. Аналитичарите забележуваат дека „недостасуваат“ автобусите со луѓе, декор од претходните избори и не очекуваат негативна ...
]]>
Вести
САД и Северна Кореја во распламтена војна на зборови | Deutsche Welle http://www.time.mk/c/765012ed0f/sad-i-severna-koreja-vo-rasplamtena-vojna-na-zborovi.html САД и Северна Кореја во распламтена војна на зборови - Deutsche Welle - 10:32 26/09 Tue, 26 Sep 2017 08:32:36 +0000 Deutsche Welle - 10:32 26/09
Вашингтон и Пјонгјанг разменија реторички удари. Пјонгјанг дури говори и за „објава на војна“ од страна на Американците. Белата куќа го отфрли тоа како „апсурдно“. Во конфликтот околу севернокорејската атомска програма, Пјонгјанг и САД повторно ...
МРТ: Пентагон со предлози за решение за Корејската криза
Макфакс: Кина: Војната на Корејскиот Полуостров нема да има победник
Кајгана: Ким Џонг Ун: Ќе одат в гроб по овој редослед (Видео)
110 поврзани вести »
]]>
Вести