TIME.mk - Вести http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Tue, 21 Nov 2017 11:46:30 +0000 600 (Видео) Заев и Брнабиќ договорија за следната година заедничка седница на двете Влади | Макфакс http://www.time.mk/c/25c62b76b4/video-zaev-i-brnabik-dogovorija-za-slednata-godina-zaednicka-sednica-na-dvete-vladi.html (Видео) Заев и Брнабиќ договорија за следната година заедничка седница на двете Влади - Макфакс - 12:33 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:33:26 +0000 Макфакс - 12:33 21/11
Претседателите на Владите на Македонија и Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ изјавија дека постигнале прелиминарен договор за заедничка седница на двете влади, којашто би требало да се одржи кон крајот на февруари или почетокот на март, следната ...
А1 On: ФОТО: Дрес од ФК Вардар од Заев за Вучиќ
Либертас: ФОТО: Заев на Вучиќ му даде подарок – дрес од Вардар со неговото име
Sport 1: Претседателот на Србија стана Комита! (ФОТО)
117 поврзани вести »
]]>
Вести
Хан уверен дека сите се посветени на европската перспектива | Р.С.Европа http://www.time.mk/c/0dae012727/han-uveren-deka-site-se-posveteni-na-evropskata-perspektiva.html Хан уверен дека сите се посветени на европската перспектива - Р.С.Европа - 12:20 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:20:07 +0000 Р.С.Европа - 12:20 21/11
По дводневната посета на Скопје еврокомесарот за проширување Јоханес Хан заминува, како што вели, уверен дека сите клучни играчи во земјава се посветени на европската перспектива. Очекува позитивна препорака од ЕУ во февруари, па почеток на ...
Н.Македонија: Хан: За националните цели потребна е поддршка од сите клучни играчи...
Р.С.Европа: Груевски до Хан – Власта не нè вклучува во реформските процеси
Вечер: Груевски се сретна со Хан – реформите мора да се исполнат на патот кон ЕУ
138 поврзани вести »
]]>
Вести
Поповски, за кој Фетаи рече дека ќе го гони и на смртна постела, повторно ескивираше од судско рочиште | Фокус http://www.time.mk/c/8ed0206dec/popovski-za-koj-fetai-rece-deka-ke-go-goni-i-na-smrtna-postela-povtorno-eskivirase-od-sudsko-rociste.html Поповски, за кој Фетаи рече дека ќе го гони и на смртна постела, повторно ескивираше од судско рочиште - Фокус - 10:51 21/11 Tue, 21 Nov 2017 09:51:46 +0000 Фокус - 10:51 21/11
Првообвинетиот во предметот на „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, повторно не се појави на рочиште денеска во Кривичниот суд. Одбраната повторно наведе дека поранешниот помошник-министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски, има отворено ...
Алсат-М: Одложено судењето за „300“
МКД: Поповски не дојде во судница, Фетаи е децидна, не може судењето да зависи од желбите на обвинетиот
24 Вести: Поранешниот министер Поповски пак не дојде на рочиштето за „Триста“
31 поврзани вести »
]]>
Вести
Хан се возеше со автобус да промовира проект од 37 милиони евра за вработување | Сакам да кажам http://www.time.mk/c/9737481758/han-se-vozese-so-avtobus-da-promovira-proekt-od-37-milioni-evra-za-vrabotuvanje.html Хан се возеше со автобус да промовира проект од 37 милиони евра за вработување - Сакам да кажам - 12:43 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:43:20 +0000 Сакам да кажам - 12:43 21/11
Еврокомесарот Јоханес Хан утринава се возеше со автобус од ЕУ инфо центарот до Агенцијата за вработување и назад за промоција на кампањата на ЕУ „Верувам во тебе, вложувам во тебе, ЕУ за тебе“ од 37, 5 милиони евра за унапредување на состојбите во ...
Канал5: Европската Унија за Македонија троши 37,5 милиони евра за унапредување
Канал5: ЕУ со 37,5 милиони евра дава поддршка за вработувањето, социјалната инклузија и образованието
Локално: Хан во кампања во Скопје
24 поврзани вести »
]]>
Вести
„Труст“, Сведок во случајот дава исказ пред судот | Алсат-М http://www.time.mk/c/2b12d19bff/trust-svedok-vo-slucajot-dava-iskaz-pred-sudot.html „Труст“, Сведок во случајот дава исказ пред судот - Алсат-М - 12:28 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:28:54 +0000 Алсат-М - 12:28 21/11
Сведок за случајот „Труст“, Феим Имери од Сарај, сопственик на фирма за продажба и сервис на градежни машини, вомоментов дава исказ пред судот. Сведокот изјавува дека фактурите што се предочуваат се негови, но не е сигурен за личниот потпис, ...
24 Вести: Ново судење за Сеад Кочан – се сослушуваат сведоци
МКД: Првиот сведок влезе во судница за „Труст“, СЈО ги отвори доказите против Кочан
Макфакс: Ново судење за Сеад Кочан – ќе се изведуваат доказите
31 поврзани вести »
]]>
Вести
СДСМ гласаше против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавна расправа за Законот за јазиците | Нетпрес http://www.time.mk/c/d1a65ff437/sdsm-glasase-protiv-predlogot-na-vmro-dpmne-za-javna-rasprava-za-zakonot-za-jazicite.html СДСМ гласаше против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавна расправа за Законот за јазиците - Нетпрес - 12:34 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:34:54 +0000 Нетпрес - 12:34 21/11
Пратениците од владејачкото мнозинство не дадоа поддршка во вторникот и гласаа против организирање на јавна расправа за Законот за јазиците којашто беше предлог одлука од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.
Курир: СДСМ гласаа против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се организира јавна расправа за Законот за јазиците
МРТ: Утре амандманска расправа на Предлог- законот за употреба на јазиците
Сител: Поднесени 90 амандмани за законот за употреба на јазиците
42 поврзани вести »
]]>
Вести
Обуки за грижа за предвремено родени бебиња | 24 Вести http://www.time.mk/c/898cb59ac0/obuki-za-griza-za-predvremeno-rodeni-bebinja.html Обуки за грижа за предвремено родени бебиња - 24 Вести - 12:26 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:26:41 +0000 24 Вести - 12:26 21/11
Повеќе од 250 македонски гинеколози, акушери, педијатри, неонатолози како и медицински сестри, идната недела ќе бидат дел од обуките за најновите методи за клиничка дијагностика како и пред и пост натална грижа со цел намалување на смртноста на ...
Сакам да кажам: Холандски професори ги обучуваат лекарите и медицинските сестри за да се намали смртноста кај бебињата
Макфакс: ПериМак – надеж за најмалите пациенти во Македонија
Канал5: Oбуки во рамки на проект за зголемување на стапката на преживување на предвремено родените бебиња
18 поврзани вести »
]]>
Вести
Саити: До 2050 во Македонија стари ќе бидат 33 проценти од населението | Сител http://www.time.mk/c/89b787113d/saiti-do-2050-vo-makedonija-stari-ke-bidat-33-procenti-od-naselenieto.html Саити: До 2050 во Македонија стари ќе бидат 33 проценти од населението - Сител - 12:43 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:43:37 +0000 Сител - 12:43 21/11
Според прогнозите на Обединетите нации до 2050 година во Македонија стари ќе бидат 33 проценти од населението. Во 2008 година, според статистички податоци, стари биле 16,6 проценти од населението, а на пописот во 2002 околу 15 проценти.
Алфа: Во Куманово се одбележува недела за грижа на старите лица
А1 On: Во Куманово се одбележува недела за грижа на старите лица
МРТ: Црвениот крст ја одбележува неделата за грижа на стари лица
22 поврзани вести »
]]>
Вести
Пратениците в сабота ќе расправаат за изборот на новиот јавен обвинител | Макфакс http://www.time.mk/c/a6af442219/pratenicite-v-sabota-ke-raspravaat-za-izborot-na-noviot-javen-obvinitel.html Пратениците в сабота ќе расправаат за изборот на новиот јавен обвинител - Макфакс - 11:31 21/11 Tue, 21 Nov 2017 10:31:29 +0000 Макфакс - 11:31 21/11
В сабота на собраниска седница пратениците ќе расправат за изборот на новиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Инаку, Јовески е член на Советот на јавните обвинители, а како предлог за нов државен обвинител доаѓа од Владата од 7 ноември.
Нова ТВ: В сабота Собранието ќе гласа за Јовески за државен јавен обвинител
МРТ: Собрание: В сабота седница за нов јавен обвинител
Фокус: Собранието в сабота ќе гласа за Јовески за државен јавен обвинител
29 поврзани вести »
]]>
Вести
Мони Дамевски: Професионален пристап и сериозна продукција стои позади серијата „Македонија“ | МКД http://www.time.mk/c/1b18e8e3c3/moni-damevski-profesionalen-pristap-i-seriozna-produkcija-stoi-pozadi-serijata-makedonija.html Мони Дамевски: Професионален пристап и сериозна продукција стои позади серијата „Македонија“ - МКД - 12:26 21/11 Tue, 21 Nov 2017 11:26:22 +0000 МКД - 12:26 21/11
Еден од актерите во серијата „Македонија“ e и Мони Дамевски. За оваа серија Агенцијата за филм отвори цел случај, а обвинителството и предистражна постапка . Мони Дамевски во изјавата за МКД.мк вели дека дел од епизодите се веќе снимени, дека во ...
24 Вести: Јадран филм: Тозија бараше измени во сценариото, затоа доцниме
AKO: ,,Јадран Филм“ продолжува да ја нервира Агенцијата за филм-објави ,,забранета“ сцена од контроверзниот серијал ,,Македонија“(видео)
Факултети: Нови филмски трејлери за оваа недела
14 поврзани вести »
]]>
Вести