TIME.mk - Здравје http://www.time.mk/ TIME.mkhttp://www.time.mk/images/LOGO.pnghttp://www.time.mk/ mk Thu, 14 Dec 2017 10:11:11 +0000 600 Тврдоглавите живеат подолго! | Факултети http://www.time.mk/c/6f21e8f3d1/tvrdoglavite-ziveat-podolgo.html Тврдоглавите живеат подолго! - Факултети - 06:50 14/12 Thu, 14 Dec 2017 05:50:48 +0000 Факултети - 06:50 14/12
Позитивноста, тврдоглавоста и работната етика може да бидат клучни за подолг животен век, открива едно истражување. Истражувачите ги испитувале нивоата на менталното и физичкото здравје на група Италијанци на возраст од 90 до 101 година и покажале ...
Оff.net: Не живее убавиот туку упорниот
Кајгана: Тврдоглавите луѓе живеат подолго
]]>
Здравје
Напивка која се прави за 5 минути, се пие 5 дена и топи 5 килограми | Sky http://www.time.mk/c/72827686f0/napivka-koja-se-pravi-za-5-minuti-se-pie-5-dena-i-topi-5-kilogrami.html Напивка која се прави за 5 минути, се пие 5 дена и топи 5 килограми - Sky - 01:05 14/12 Thu, 14 Dec 2017 00:05:34 +0000 Sky - 01:05 14/12
Share Tweet Вишокот килограми се опишува како прекумерно складирање масти во организмот. Мастите го загрозуваат вашето севкупно здравје, и значително влијаат на работата на органите како што се срцето, црниот дроб, зглобовите, а првенствено на ...
+инфо: Здрав напиток против главоболка од само 3 состојки
Сваштарник: Се за храна: 6 напитоци кои лечат главоболка
Sky: Го чисти телото и лечи дури 50 болести, а се прави за 5 минути
5 поврзани вести »
]]>
Здравје
Едно од пет лица страда од депресија | 365 http://www.time.mk/c/d23b22f246/edno-od-pet-lica-strada-od-depresija.html Едно од пет лица страда од депресија - 365 - 14:09 13/12 Wed, 13 Dec 2017 13:09:01 +0000 365 - 14:09 13/12
Доколку и во моментите кога нема реална причина вие се чувствувате нерасположено, не сте заинтересирани за работите кои нормално ве прават среќни, доколку имате проблеми со спиењето и концентрацијата, имате намален апетит и ви се јавуваат ...
Слободен Печат: Како да се живее со реумата?
Црнобело: 8 симптоми на скриената депресија
Кафе пауза: Најсилни се жените кои страдаат од анксиозност
7 поврзани вести »
]]>
Здравје
Домашен тест од 10 минути кој открива дали имате рак | Вечер http://www.time.mk/c/5e5873b67a/domasen-test-od-10-minuti-koj-otkriva-dali-imate-rak.html Домашен тест од 10 минути кој открива дали имате рак - Вечер - 10:24 13/12 Wed, 13 Dec 2017 09:24:32 +0000 Вечер - 10:24 13/12
За откривање на ракот досега мораше да се помине низ многу испитувања и да се оди кај безброј лекари, но наскоро на тоа би можело да му дојде крајот. Дејвид Вонг, професор по онкологија на Универзитетот во Калифорнија осмисли едноставен 10 – минутен ...
Exclusive.mk: Домашен тест од 10 минути кој открива дали имате рак
Скопје24: Домашен тест од 10 минути кој открива дали имате рак
]]>
Здравје
Вера Мештеровиќ препорачува: Суптилна нијанса на виолетовата е мојот совршен избор за маникир | Fashionel http://www.time.mk/c/ddf48e9bf3/vera-mesterovik-preporacuva-suptilna-nijansa-na-violetovata-e-mojot-sovrsen-izbor-za-manikir.html Вера Мештеровиќ препорачува: Суптилна нијанса на виолетовата е мојот совршен избор за маникир - Fashionel - 12:27 12/12 Tue, 12 Dec 2017 11:27:54 +0000 Fashionel - 12:27 12/12
Драги дами, Неодамна институтот „Пантон" ја прогласи ултра виолетовата за боја на годината. 2018-та ќе биде обоена во виолетово, а тоа ме инспирираше да одберам токму нијанса на виолетовата боја од богатата палета на гел-лакови на омилениот ...
ЗаЗабава: Боја која ќе владее во 2018 година
Репортер: Ултравиолетовата најмодерна боја за 2018 година
]]>
Здравје
Умереното консумирање кафе позитивно влијае на нашето здравје | МРТ http://www.time.mk/c/c689c49806/umerenoto-konsumiranje-kafe-pozitivno-vlijae-na-naseto-zdravje.html Умереното консумирање кафе позитивно влијае на нашето здравје - МРТ - 11:07 14/12 Thu, 14 Dec 2017 10:07:46 +0000 МРТ - 11:07 14/12
Истражувачите дојдоа до заклучок дека умереното пиење кафе не претставува опасност по здравјето, а три до четири филџани дневно дури може да имаат и позитивен ефект. Универзитетот Саутемптон објави анализа за влијанието на кафето врз нашето тело, ...
Кумановски м.: Кафе Селект – чекор пред сите останати!
]]>
Здравје
За 2 минути исчистете ги и испразнете ги цревата, со една лажичка од оваа домашна смеса | Сител http://www.time.mk/c/5fc135adf8/za-2-minuti-iscistete-gi-i-ispraznete-gi-crevata-so-edna-lazicka-od-ovaa-domasna-smesa.html За 2 минути исчистете ги и испразнете ги цревата, со една лажичка од оваа домашна смеса - Сител - 10:14 14/12 Thu, 14 Dec 2017 09:14:36 +0000 Сител - 10:14 14/12
Јасно е дека нашиот организам функционира многу сложено и има многу функции, па затоа мора да водиме сметка за него, и да внимаваме што јадеме за да не дојде до некое заболување. Затоа лекарите советуваат од време на време да правиме детоксикација ...
Шеталиште: Прочистете го вашето тело со една лажичка од оваа домашна смеса
]]>
Здравје
Промени на јазикот кои укажуваат на сериозни здравствени проблеми | Скопје24 http://www.time.mk/c/4f97d3528f/promeni-na-jazikot-koi-ukazuvaat-na-seriozni-zdravstveni-problemi.html Промени на јазикот кои укажуваат на сериозни здравствени проблеми - Скопје24 - 00:50 14/12 Wed, 13 Dec 2017 23:50:34 +0000 Скопје24 - 00:50 14/12
Кога докторот ќе ви каже да ја отворите устата и да го извадите јазикот тој веќе на прв поглед добива некои основни информации за вашето моментално здравје. Во кинеската медицина се учи дека јазикот укажува на сите болести на телото.
Слободен Печат: Јазикот ни го открива здравјето: Од алергии до сифилис
]]>
Здравје
Природен рецепт против брчки – подобро и од ботокс | Локално http://www.time.mk/c/1c8588a38b/priroden-recept-protiv-brcki-podobro-i-od-botoks.html Природен рецепт против брчки – подобро и од ботокс - Локално - 19:32 13/12 Wed, 13 Dec 2017 18:32:27 +0000 Локално - 19:32 13/12
Какаото е едно од најбогатите антиоксиданти кое се бори со штетните слободни радикали во организмот, вклучувајќи предвременото стареење. Со други зборови, какаото може да помогне да се спречат брчките на лицето.
Канал 77: Зошто циметот е одличен зимски пријател на организмот
]]>
Здравје
Ако сакате да ослабнете, фокусирајте се на квалитетен сон | Кајгана http://www.time.mk/r/NONE/f57a8ea6ac/ako-sakate-da-oslabnete-fokusirajte-se-na-kvaliteten-son.html Ако сакате да ослабнете, фокусирајте се на квалитетен сон - Кајгана - 19:35 13/12 Wed, 13 Dec 2017 18:35:05 +0000 Кајгана - 19:35 13/12
Добриот ноќен сон им помага на луѓето полесно да ослабнат и да ја поттикнат правилната работа на метаболизмот, се наведува во новото истражување. Откриено е дека повеќето од луѓето кои се на диета, а имале редовна навика на спиење, полесно ослабнале ...
]]>
Здравје