TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

75 медиумски организации се обединуваат против лажните вести

10без10 - 16.11.2017

Медиумски групи, меѓу кои Washington Post, The Economist и Trinity Mirror, потпишале листа на стандарди за покривање на вести, создадени за да се направи полесно разликата помеѓу вистинските и лажните вести, пишува Financial Times.

3 поврзани вести »

Владата го укина Советот за утврдување факти

10без10 - 16.11.2017

Владата го укина Советот за утврдување факти. Ова значи дека повторно одговорноста на судиите ќе ја утврдува Судскиот совет, а не телото за утврдување на факти, пренесува Алсат . Поради ова, изработени се и предлог измени во Законот за Судски совет ...

СДК: Судската полиција со униформи од бувљак и пиштол од Аце Циганот

10без10 - 16.11.2017

Искинати палта, ветви и износени панталони, патики место чевли, стари вратовски и шапки носи полицијата што ги обезбедува судовите во Македонија. Судските полицајци се жалат дека повеќе од 15 години не добиле работни одела, па наместо унифицирана ...

2 поврзани вести »

Мета: Елаборатите за спомениците од „Скопје 2014“ тргнале, ама уште не стигнале во Владата

10без10 - 16.11.2017

Владата тврди дека Министерството за култура сè уште ги нема доставено елаборатите подготвени од работната група за некои од спомениците од проектот „Скопје 2014“, но од Министерството велат дека елаборатите се испратени до сите надлежни институции, ...

Хелсиншки: Вранишковски го доби случајот против Македонија во Стразбур

10без10 - 16.11.2017

Европскиот суд за човекови права денеска донесе пресуда во која е констатирано прекршување на членот 11 (слобода на собирање и здружување) во врска со членот 9 (слобода на мислата, совеста и религијата) од Европската конвенција за човекови права, ...

Почна откупот на тутунот

10без10 - 16.11.2017

Дикторот на Тутунскиот комбинат - Прилеп, Кире Станкоски денеска го посети градскиот откупен пункт на Тутунскиот комбинат- Прилеп . Директорот на прилепскиот тутунски комбинат Кире Станкоски нагласува дека парите се обезбедени и оти исплатата ќе се ...

20 поврзани вести »

Државниот правобранител од Куманово и две други лица заработија кривични пријави

10без10 - 16.11.2017

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.А. (28) од Кратово, Ј.Н. (40) и В.Ј. (47) од Куманово, поради постоење онови на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

11 поврзани вести »

Дебата во “Топ тема” со пратениците Тунтев, Ѓорчев и Исмаили

10без10 - 16.11.2017

Собранието утврди дека има потреба од нов Закон за јазиците. Дебатата ќе се отвори на денот на албанската азбука, амандмани најавија ВМРО-ДПМНЕ, БЕСА и СДСМ.{ Кои им се забелешките? Буџетот за 2018 година е најголем во историјата на државата – над ...

Државните органи месечно ќе информираат колку должат

10без10 - 16.11.2017

Државните органи од следната година на месечно ниво ќе треба да објават колку должат. Ова ќе биде уредено со закон, за што предлогот е веќе подготвен во Министерството за финансии. Оттаму информираат дека Предлог законот е подготвен и со него јасно ...

15 поврзани вести »

Слободен печат: Наместо народот, пратениците да јавнат автобус

10без10 - 16.11.2017

Силниот притисок од јавноста ги натера пратениците да размислат дали да прифатат ограничување на патните трошоци или да смислат некое друго решение за да се заштедат државните средства - пишува Слободен Печат Пораките од граѓанските активисти јасно ...

9 поврзани вести »

Османи: На Коѕијас ќе му кажам дека владата е подготвена за решавање на прашањето за името

10без10 - 16.11.2017

Следната недела на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас ќе му кажам дека владата е подготвена за решавање на прашањето за името. Бидејќи во 21 век мора да се прават компромис, времето на дневно политички одлуки околу спорот со името ...

30 поврзани вести »

Веќе е официјално: Се зголемува акцизата за дизелот за 3,54 денари

10без10 - 16.11.2017

И официјално се зголемува акцизата за дизелот за 3,54 денари, откако синоќа на владина седница е усвоен предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за акцизи, информираат од Телма .

17 поврзани вести »

Координаторите на пратеничките групи и Џафери на средба со Спасовски во Собранието

10без10 - 16.11.2017

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Собранието на РМ ќе се сретне со претседателот на Парламентот Талат Џафери, координаторите на пратеничките групи и претседателите на комисиите за надзор на комуникациите, во насока на ...

60 поврзани вести »

Македонските возачки дозволи ќе важат во БиХ

10без10 - 16.11.2017

Италија, Шпанија, Албанија, Србија, Црна Гора и Косово се земјите во кои реципрочно се признаени македонските возачки дозволи. По вчерашната седница на Владата, кон оваа листа се приклучува и Босна и Херцеговина.

6 поврзани вести »

(Видео) Шпенд Деваја: Ако има злоупотреба на АКМИСОТ во Врховен, треба кривично да се одговара

10без10 - 16.11.2017

Судијата Шпенд Деваја од Врховниот суд одговарајќи на новинарско прашање за евентуална злоупотреба на АКМИС системот во Врховниот и во другите судови, рече дека доколку се утврдат какви било злоупотреби за тоа треба кривично да се одговара.