TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

Ким Џонг Ун треба да учи од чичко Енвер: Севернокорејски тунели и бункери во соседна Албанија

10без10 - пред: 5 часа

Албанија во времето на комунистичкиот водач Енвер Хоџа беше типичен пример за држава која живее и го држи народот во параноја дека секој ден капиталистичкиот Запад ќе ги нападне Северна Кореја е најжешката глобална тема откако наследникот на ...

2 поврзани вести »

Шок на Европскиот пазар: 14 годишно момче стана сопственик на најголем синџир на дрогерии

10без10 - пред: 5 часа

Ако имате само 14 години и станете милијардер, тоа е навистина светска бизнис вест. Дополнително изненадувачки е тоа што сопственикот на најголемиот синџир на дрогерии во Европа ДМ, Гинтер Леман, ги пренел сите свои акции на својот 14 годишен син ...

2 поврзани вести »

Апелацијa: Aудио запис е доказ во предметот ,,Триста“ на СЈО

10без10 - пред: 5 часа

Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, по одржана седница на 18.09.2017 година, а во врска со предметот познат во јавноста како „Триста“, оформен по поднесен обвинителен акт против обвинетиот Ѓ.П.

29 поврзани вести »

Драги: Невработеноста на младите во ЕУ ја става во ризик демократијата

10без10 - пред: 6 часа

Европа треба да се справи со високата невработеност кај младите за да ја заштити демократијата, довербата на јавноста и растот, изјави претседателот на Европската централна банка Марио Драги во Даблин, цитиран од Ројтерс.

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ се приклучуваат на реформаторите

10без10 - пред: 7 часа

Рефoрми и демoкрaтизaцијa вo Унијaтa нa млaди сили вo ВМРO -ДПМНЕ, пoбaрaa дел oд членoвите нa пoдмлaдoкoт нa пaртијaтa, кoи денескa се приклучијa нa „Рефoрмaтoрите”. Велaт декa пoвеќе oд 5000 членoви нa УМС веќе јa пoтпишaле Деклaрaцијaтa зa ...

8 поврзани вести »

Нема референдуми за мигрантите на денот на Локалните избори

10без10 - пред: 9 часа

Државниот инспекторат за локална самоуправа донесе одлука да ги запре решенијата за организирање локални референдуми во општините за мигрантите на денот на Локалните избори, 15 септември, и да поведе постапка пред Уставниот суд за утврдување на ...

49 поврзани вести »

(Видео) Хари Локвенец: Никој со ништо не го загрозува македонскиот јазик

10без10 - пред: 13 часа

Македонскиот јазик е државен, службен и официјален јазик и никој со ништо не го загрозува нашиот свет македонски јазик, вели пратеникот Хари Локвенец во своето обраќање од собраниската говорница во расправата за предложениот Закон за ...

Ахмети побарал од СЈО истрага за себе и за сите функционери на ДУИ

10без10 - пред: 13 часа

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во емисијата „ Патот кон… “ на Алсат изјави дека побарал од Специјалното обвинителство да спроведе истрага за досегашната работа на сите функционери на неговата партија, почнувајќи од него, пренесува Локално .

45 поврзани вести »

МВР ја проширува истрагата „Транспортер“ на повеќе години

10без10 - пред: 13 часа

Министерството за внатрешни работи ја прошири истрагата „Транспортер“ против градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, и вработените во Општината за преплатени услуги за превоз на ученици, објави Фокус .

33 поврзани вести »

Опседнатоста на Груевски со „жолтото комбе“ не била случајна?

10без10 - пред: 14 часа

„Жолтото комбе“ кое стана синоним за неаргументираната одбрана на Владата на Никола Груевски за масовното прислушување на над 20.000 граѓани, наводно командувано за потребите на „странски служби“, според извори во домашната истрага, всушност било ...

9 поврзани вести »

Комбе излета од патот кај Плетвар

10без10 - пред: 14 часа

Комбе утринава излетало од патот кај Плетвар. Од полицијата информираат дека кај нив сообраќајната несреќа е пријавена утринава околу 7:25 часот. Според пријавата, на патот Градско-Прилеп кај селото Радобил излетало комбе со странски регистерски ...

20 поврзани вести »

Два дена до ултра планинскиот маратон „По патеките на Крали Марко“ во Прилеп

10без10 - пред: 15 часа

Повеќе од 388 натпреварувачи од 22 држави ќе учествуваат на ултра планинскиот маратон „По патеките на Крали Марко“, што по седми пат ќе се одржи од денеска до 24 септември во Прилеп. Годинава, како што информираат организаторите Здружението „По ...

6 поврзани вести »

Пакомак ги награди најдобрите училишта во кампањата „Рециклирање?! - кажи да!“

10без10 - пред: 15 часа

Учениците од сите основни училишта во осум скопски општини, веќе петта година по ред преку проектот „Рециклирање?! - КАЖИ ДА!" по иницијатива на Пакомак - Друштво за управување со пакување и отпад од пакување и Шпаркасе банка, имаат можност да учат ...

13 поврзани вести »

ОМД: Заев вети дека во 2019 година ќе има попис во Македонија

10без10 - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев на средбата со Обединетата македонска дијаспора (ОМД) рекол дека во 2019 година ќе биде спроведен попис на населението во Македонија, тврди ОМД во соопштението за средбата што се одржа оваа недела во Њујорк, каде премиерот со ...

Тони Михајловски бара слобода за Игор Југ

10без10 - пред: 15 часа

Актерот и некогаш активист на Иницијативата за заедничка Македонија, Тони Михајловски бара слобода за притворениот Игор Југ кој на 27 април заедно со толпа граѓани насилно упадна во Собранието каде беа нападнати и претепани дел од пратениците и ...

66 поврзани вести »

Хаос во прилепската болница: Долгови од 90 милиони денари, исчезнати опијати, ненаплатена партиципација…

10без10 - пред: 15 часа

Претходните директори на прилепската болница „Борка Талески“ од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, зад себе оставиле здравство во целосен хаос, гласеше констатацијата изречена на денешната прес конференција одржана во ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“ Прилеп.

3 поврзани вести »

Во Прилеп: Усмртен пешак, возачот избегал

10без10 - пред: 15 часа

Сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот се случила вчера околу 20,30 часот на улицата „Трајко Николоски“ во Прилеп. Од полицијата информираат дека непознато лице со автомобил удрило во пешакот М.Ј. (39) од Прилеп, по што избегало.

67 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

10без10 - пред: 16 часа

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Руте, како што соопшти владината прес-служба, истакна дека Холандија во целост го поддржува реформскиот ...

40 поврзани вести »

Во понеделник почнува камапањата за Локалните избори 2017

10без10 - пред: 16 часа

Во понеделник, 25 септември, почнува изборната кампања за локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот.

54 поврзани вести »

Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации

10без10 - пред: 16 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

113 поврзани вести »