TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

Туск презентираше двегодишна програма за реформи на ЕУ

10без10 - пред: 9 часа

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск предложи доцна во вторникот амбициозен распоред од 13 средби во следните две години за рестартирање на Европската унија по шокот од „Brexit“ и други неуспеси, пренесува „EurActiv“.

5 поврзани вести »

Кривична пријава за обвинител од прилепското јавно обвинителство

10без10 - пред: 10 часа

Поради постоење основи за сомневање дека со неизвршување на својата службена должност ја злоупотребила службената положба и овластувањата, адвокатот Жарко Стеваноски до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Скопје, поднесе ...

52 поврзани вести »

Сорос донирал 18 милијарди долари во фондацијата „Отворено општество“

10без10 - пред: 11 часа

„Њујорк тајмс“ пишува дека информацијата ќе го стави Сорос, кој е дежурна цел на конзервативните критичари, во центарот на друштвените и политички дебати во САД. Американскиот милијардер Џорџ Сорос во изминатите неколку години уплатил 18 милијарди ...

18 поврзани вести »

Прилеп викендов домаќин на второто меѓународно рели со џипови „Macedonian trophy“

10без10 - пред: 15 часа

Прилеп во сабота и недела (21 и 22 откомври) е домаќин на вториот по ред меѓународен натпревар со џипови „Macedonian trophy“. На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово ќе се натпреваруваат околу 200 учесници од Бугарија, Албанија, Србија, ...

5 поврзани вести »

СДСМ: Не смее да има амнестија за оние кои се обидоа да убиваат пратеници, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека стои зад крвавиот ...

10без10 - пред: 15 часа

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога се случи ...

21 поврзани вести »

Јордан Мијалков на распит во полициска станица за собраниските настани

10без10 - пред: 16 часа

Синот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, Јордан Мијалков, во моментов е на распит во полициската станица Кисела Вода, дознава НОВА ТВ од извори во Јавното обвинителство. Тој е повикан да даде исказ за насилните протести во Собранието на ...

20 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за напаѓачите од 27 април во Собранието

10без10 - пред: 16 часа

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ бара итно и неодложно ослободување и амнестирање на „сите лица кои извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите пред и во Собранието на 27 април 2017 година“.

35 поврзани вести »

Прислушуван разговор меѓу Јанкуловска и Мијалков клучен доказ во случајот Сопот

10без10 - пред: 16 часа

Во листата на нови докази, кои СЈО ги предложи, е и неуропсихијатриско вештачење на клучниот сведок. Психијатрите Ставре Гравов и Александар Марцикиќ треба да дадат наод за тоа како настанот влијаел на сведокот.

30 поврзани вести »

Страшна сообраќајка кај Плетвар, телото на починатиот е заглавено ќе интервенираат пожарникари

10без10 - пред: 16 часа

Тешка сообраќајна несреќа се случи пред околу еден час на патниот правец Градско – Прилеп, на Плетвар, при што еден од возачите го загуби животот. Според информациите од полицијата во сообраќајката учествувале две возила, „аскона“ без регистерски ...

47 поврзани вести »

На меѓународен турнир во Црна Гора: Џудо клубот „Сеишин“ од Прилеп освои три медали

10без10 - пред: 19 часа

Џудо Клубот СЕИШИН Прилеп на овој Турнир учество зеде со 2 натпреварувачи, а освоени се 3 медали (1 златен и 2 бронзени). Викендов во Никшиќ Црна Гора се одржа 9-ти Меѓународен Турнир во Џудо „Трофеј Никшиќ-2017“ во организација на Џудо Клубот ...

3 поврзани вести »

СДСМ во прв круг доби 38 градоначалнички мандати, ВМРО-ДПМНЕ – три, ДУИ – два

10без10 - пред: 19 часа

Државната изборна комисија на својата веб-страница ги објави конечните резултатите од локалните избори што се одржаа во неделата, на 15 октомври, и мандатите на градоначалниците што ги освоиле градоначалничките места во првиот круг, од вкупно 80 ...

51 поврзани вести »

30 дена притвор за четворица од уапсените за обидот за убиство на Зијадин Села

10без10 - пред: 19 часа

На барање на Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка им одредил притвор од 30 дена на четворица од петтемина уапсени за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, за време на ...

125 поврзани вести »

Салиоска: Традицијата не е изговор за државата да ги спречи детските бракови

10без10 - пред: 21 часа

Традицијата не е изговор за државата да ги спречи детските бракови. Институциите треба имаат слух и координирано да пристапат кон проблемот со малолетничките бракови во Македонија, рече Несиме Салиоска, директорка на Рома С.О.С од Прилеп, на ...

18 поврзани вести »

Видео: Заминува ли Груевски од лидерското место во ВМРО-ДПМНЕ?

10без10 - пред: 21 часа

Разочараното членство и гласачите кои порадо би ги заокружиле сите отколку да гласаат за Груевски доведоа до резултатот на локалните избори и дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ смета професорот Јове Кекеновски.

Уапсени сите тројца кои се бараа од полицијата за упадот во Собранието на крвавиот четврток

10без10 - пред: 21 часа

„Јавното обвинителство на Република Македонија изразува благодарност до сите совесни граѓани со чија помош е утврден идентитетот на лицата чии фотографии беа објавени. По наредба на јавното обвинителство, трите лица се лишени од ...

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен Конгрес за избор на нов лидер

10без10 - пред: 21 часа

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

22 поврзани вести »

„Викиликс жена“ Блоговите на Дафне Каруана Галиција „трн во око“ и за владата и за подземниот свет

10без10 - 17.10.2017

Новинарката и блогерката од Малта Дафне Каруана Галиција, чии истражувања беа фокусирани на корупцијата вчера беше убиена во експлозија на бомба поставена под нејзиниот автомобил. Порталот Политико убиената новинарка ја опиша како „Викиликс жена“, ...

48 поврзани вести »

Заев: Не размислувам за предвремени парламентарни избори

10без10 - 17.10.2017

Засега не размислувам за предвремени парламентарни избори, приоритет е завршувањето на локалните, вели премиерот Заев. Сепак, остава можност за промена на ставот, по внатрепартиските консултаци и мислења од коалиционите партнери.

Полицијата влезе во општина Карпош

10без10 - 17.10.2017

Полициски екипи влегоа во општина Карпош, бидејќи како што неофицијално дознава „Фокус“, било пријавено дека од таму масовно се изнесувале кутии, со службена документација. Но, според првични и неофицијални информации, пријавата била лажна бидејќи, ...

68 поврзани вести »

Тешка кражба и пукање во прилепско Дебреште

10без10 - 17.10.2017

На 16.10.2017 година околу 20,30 часот било пријавено дека во с.Дебреште-Прилеп, во куќа сопственост на С.И. (54), неговиот син Е.И. (27) забележал дека од страна на непознато лице била извршена тешка кражба на тој начин што е извршено пребарување ...

7 поврзани вести »