TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

Салиоска: Традицијата не е изговор за државата да ги спречи детските бракови

10без10 - 18.10.2017

Традицијата не е изговор за државата да ги спречи детските бракови. Институциите треба имаат слух и координирано да пристапат кон проблемот со малолетничките бракови во Македонија, рече Несиме Салиоска, директорка на Рома С.О.С од Прилеп, на ...

Видео: Заминува ли Груевски од лидерското место во ВМРО-ДПМНЕ?

10без10 - 18.10.2017

Разочараното членство и гласачите кои порадо би ги заокружиле сите отколку да гласаат за Груевски доведоа до резултатот на локалните избори и дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ смета професорот Јове Кекеновски.

Уапсени сите тројца кои се бараа од полицијата за упадот во Собранието на крвавиот четврток

10без10 - 18.10.2017

„Јавното обвинителство на Република Македонија изразува благодарност до сите совесни граѓани со чија помош е утврден идентитетот на лицата чии фотографии беа објавени. По наредба на јавното обвинителство, трите лица се лишени од ...

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен Конгрес за избор на нов лидер

10без10 - 18.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

22 поврзани вести »

„Викиликс жена“ Блоговите на Дафне Каруана Галиција „трн во око“ и за владата и за подземниот свет

10без10 - 17.10.2017

Новинарката и блогерката од Малта Дафне Каруана Галиција, чии истражувања беа фокусирани на корупцијата вчера беше убиена во експлозија на бомба поставена под нејзиниот автомобил. Порталот Политико убиената новинарка ја опиша како „Викиликс жена“, ...

32 поврзани вести »