TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

Без промени кај стрелците во Прва лига: Анѓелковиќ е без конкуренција и понатаму

24 Ракомет - пред: 42 мин

Ракометарот на Риниа, Филип Анѓелковиќ и понатаму е недопирлив на Листата на стрелци во Првата машка лига и има 35 гола повеќе од второпласираниот Гоце Ѓорѓиевски, кој засега стои цврсто на второто место, но лесно може да дојде до промена откако ќе ...

2 поврзани вести »

Чехот ќе се врати меѓу „зебрите“: Филип Јиха од следното лето ќе биде помошен тренер

24 Ракомет - пред: 1 час

Еден од најдобрите ракометари на сите времиња во Чешка, Филип Јиха ќе се приклучи во стручниот штаб на Кил, но од следната сезона. За него се зборуваше дека ќе биде прв тренер на оваа екипа, но со оглед на тоа што има 35 години и недоволно искуство ...

2 поврзани вести »

Прва машка лига: Бутел и Струга продолжуваат со победничкиот ритам

24 Ракомет - пред: 2 часа

И после 9. коло во Првата машка лига нема измени на врвот каде што продолжува големата битка меѓу составите на Бутел Скопје и Струга. Двете екипи продолжуваат да се следат во чекор и се со разлика од само три бода што е знак дека никој не смее да си ...

Идеален тим на 10. коло во машката Суперлига

24 Ракомет - пред: 13 часа

Во 10 коло од македонската Суперлига се одиграа четири натпревари. Пелистер славеше на уште еден натпревар и се зацврсти на лидерската позиција. Овојпат во Битола падна Радовиш. Охрид се мачеше на гостувањето кај Вардар Јуниор, но на крајот победи, ...

42 поврзани вести »

И Спартак помина на редот, Струга му „дише во врат“ на Бутел

24 Ракомет - пред: 13 часа

Ракометарите на Струга забележаа нова лесна победа во Првата Лига, откако славеа на домашен терен над Спартак со убедливи 38:28, во наптревар од 9 коло. Момците на Наум Танески уште по првиот дел ги решија сите дилеми.

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Mашинерија на навивачки погон

24 Ракомет - пред: 14 часа

Во саботата Вардар го одигра мечот на неделата, кој требаше да биде показател за можниот носител на првото место во групата. Атмосферата во салата прекрасна, расположени, насмеани лица, а салата полна до врв.

42 поврзани вести »

ЕХФ ја одбрани наградата: Видеото за фајнл-фор во ЛШ најдобро „скоцкано“ и годинава (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 14 часа

Во конкуренција на 120 различни видео записи, видеото од фајнл-фор натпреварувањето во Лигата на шампионите во Келн беше убедливо најдобро и втора година по ред ја понесе наградата. Исто како и во 2016 година и сега, маркетинг службата на ЕХФ ...

Пресврт: Мандалиниќ 3,5 години во Берлин, договорот почнува веднаш

24 Ракомет - пред: 15 часа

Левиот бек на екипата на ППД Загреб, Стипе Мандалиниќ веќе е член на Фуксе Берлин и нема да го чека јануари за да дојде до негов трансфер во Бундес-лигата. Веќе е најден заеднички јазик меѓу тимовите, па во следните три и пол години, Мандалиниќ ќе ...

И тоа е можно во Македонија: Цел натпревар го одиграа со 7 играчи!

24 Ракомет - пред: 15 часа

Ракометарите на Металург Јуниор се вратија на победничките патеки, откако го совладаа составот на Партизан Гевгелија со 41:25 во 9 коло од Првата Лига. Она што е интересно од овој натпревар, е тоа што гостите цел натпревар го одиграа со само 7 ...

Суспензија за најдобриот во светот: Нема ракомет за Никола Карабатиќ до 14 декември

24 Ракомет - пред: 16 часа

Најдобриот ракометар во светот, Никола Карабатиќ е суспендиран до 14 декември и нема да може да одигра ниту еден натпревар во првенството и во Купот на Франција. Оваа казна ја доби откако заседаваше Дисциплинската комисија на Ракометната федерација ...

2 поврзани вести »

Манасков го доби „македонскиот“ двобој во Унгарија

24 Ракомет - пред: 16 часа

По двата порази од ПСЖ во Лигата на шампионите, ракометарите на Веспрем, се вратија на обврските во унгарскиот шампионат. Данокот за загубените дуели од францускиот гигант го плати тимот на Дабас, кој беше совладан со 21:39.

6 поврзани вести »

Нема попуст за никој во Неготино, Вардар го победи и Младост

24 Ракомет - пред: 19 часа

Ракометарите на Вардар Неготино ја забележаа шестата победа во деветтиот натпревар од Првата Лига. Избраниците на Драган Сукара славеа и над несудениот суперлигаш Младост од Богданци со 27:22.

Историја за Пробиштип: Прва победа на Рудар! (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 19 часа

Ракометарите на Рудар Пробиштип ја забележаа првата историска победа во Првата лига, откако славеа на гостувањето кај Делчево Вардар со минимални 21:22. Во првиот дел двете екипи имаа свои моменти, иако темпото го диктираа гостите од Пробиштип, ...

Стојан Петрушевски за 24Ракомет: Во Вардар јуниор има играчи со потенцијал за првиот тим

24 Ракомет - пред: 20 часа

Екипата на Вардар јуниор се наоѓа на последната позиција во Супер машката лига после 10. кола со само три бода, а младите момци предводени од Стојан Петрушевски и Аце Станковски покажуваат квалитет според кој заслужуваат да се барем една до две ...

Дали е македонска, дали е Бундес лига: Постигнати 80 голови на еден натпревар!

24 Ракомет - пред: 21 часа

Ракометарите на Риниа и Тиквеш како да играа без одбрана на натпреварот од 9 коло во Првата лига. Мечот одигран во Чаир заврши според очекувањата, со победа на домашниот тим, а резултат беше 48:32! Илу вкупно двете екипи постигнале 80 голови за 60 ...

2 поврзани вести »

Бутел си тера по старо

24 Ракомет - пред: 22 часа

Продолжува победничката серија на екипата на Бутел Скопја која е најголемиот кандидат за влез во Суперлигата, а по 9 меча избраниците на Игор Котевски се уште немаат загубено ниту еден бод.

Познат наследникот на Каменица: ППД Загреб со Златан Сарачевиќ против Барселона

24 Ракомет - пред: 22 часа

Екипата на ППД Загреб во неколку часа направи тренерска смена, па после отказот за Касим Каменица беше промовиран новиот тренер, кој е поранешна играчка легенда на ракометот во Хрватска, Златан Сарачевиќ.

13 поврзани вести »

Младинките во мундијалска лотарија: Тежок ќе биде патот на Македонија до СП

24 Ракомет - пред: 1 ден

Женската младинска репрезентација ги доби противниците во квалификациите за пласман на Светското првенство што ќе се одржи во Унгарија, од 1 до 15 јули следната година. Младинките немаа среќа и се најдоа во група од која само победникот патува на СП.

62 поврзани вести »

Шампионот на Хрватска без тренер: Заврши соработката меѓу Загреб и Каменица

24 Ракомет - 21.11.2017

Раководството на Загреб и тренерот Касим Каменица спогодбено ја раскинаа соработката, па шампионот на Хрватска после лошиот почеток на сезоната одлучи да изврши промена на тренерската позиција.

13 поврзани вести »

Сара Ристовска надмина стотка со головите во Женската лига

24 Ракомет - 21.11.2017

Десното крило на Вардар и репрезентативка на Македонија, стана првата ракометарка сезонава која ја надмина бројката од 100 погодоци во Женската лига. Таа после девет средби веќе има 106 погодоци со просек од речиси 12 гола по натпревар.