TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

Прва машка лига: Бутел и Струга очекуваат сигурно бодови дома

24 Ракомет - 18.11.2017

Првиот меч денеска во Првата машка лига е шанса за лидерот Бутел Скопје да продолжи со максималниот број на бодови во натпреварувањето. Тимот на Бутел е во добра форма и нема загубено бодови од стартот, а денеска против Куманово се очекува само да ...

3 поврзани вести »

Бројки на средина од сезоната: Суперлигашите со 1837 гола, 267 исклучувања…

24 Ракомет - 18.11.2017

Пред одигрувањето на 10. коло во Супер машката лига, кое е на програмата денеска и утре интересно е да се види како минаа деветте кола со кои беше финиширана првата половина од сезоната. На вкупно 36 натпревари кои беа одиграни досега, на теренот се ...

Даскаловски подобар од Кузмановски

24 Ракомет - 18.11.2017

Тимот на Поли Темишвар каде настапува македонскиот голман Златко Даскаловски славеше неочекувано убедлива победа над Одорхеи на Горан Кузмановски со 32:25, во натпревар од 10 коло во романскиот шампионат.

Идеален тим на 9. коло во машката Суперлига

24 Ракомет - 18.11.2017

Во 9. коло од македонската Суперлига се одиграа четири натпревари. Пелистер славеше на уште еден дерби натпревар, овојпат против Охрид и се зацврсти на лидерската позиција, додека Борец и покрај интерните проблеми, не виде мака против Металург 2.

Симовски го објави списокот на сениорки за „Трофеј Карпати“

24 Ракомет - 17.11.2017

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список на ракометарки за ЕХФ неделата, која ќе трае од 20 до 27 ноември. Првиот собир е закажан за понеделник, 20 ноември 2017, со почеток во 09 часот ...

4 поврзани вести »

Нова навивачка група во Јане Сандански: Warriors од денеска ги бодрат вардарки

24 Ракомет - 17.11.2017

На натпреварите на женскиот тим на Вардар сезонава немаше поддршка од навивачки групи, па затоа неколку фанови на екипата одлучија да формираат нова навивачка група која отсега ќе ги бодри дамите „црвено-црниот“ тим.

44 поврзани вести »

Богдан Радивојевиќ за 24Ракомет ТВ: Подготвени сме за Вардар, но и Вардар за нас (ВИДЕО)

24 Ракомет - 17.11.2017

Десното крило на Рајн Некар од Србија, Богдан Радивојевиќ пред првиот од двата дуела против Вардар во една недела беше расположен. Исто како и неговите колеги на последниот тренинг пред пресметката во СЦ „Јане Сандански“ и тој не го криеше оптимизот ...

119 поврзани вести »

ПСЖ сака да купува од Вардар: Марсениќ со понуда да стане „светец“

24 Ракомет - 17.11.2017

Откако го договорија Раул Гонзалез да седне на клупата на ПСЖ, Французите сакаат уште еден член на Вардар да премине во нивните редови. Пивотменот Мијајло Марсениќ кому сезонава му завршува договорот со „црвено-црните“ има понуда да замине во Париз.

Драгана Цвијиќ за 24Ракомет ТВ: Сакам секогаш да победуваме пред вака полна сала (ВИДЕО)

24 Ракомет - 17.11.2017

Пивотот на Вардар, Драгана Цвијиќ игра одлично во Лигата на шампионите уште од стартот на сезоната. Таа е незаменлив дел и од одбраната и од нападот така што редовно е меѓу подобрите ракометарки. „Задоволство ми е кога можам да играм пред полна сала.

66 поврзани вести »

Херберт Милер со честитки: Загубивме од Вардар, единствениот тим со сите шест победи

24 Ракомет - 17.11.2017

Тренерот на гостинките, Херберт Милер имаше многу пофални зборови од Вардар и упати честитки на адреса на тимот кој ги доби сите дуели во оваа фаза од Лигата на шампионите. „Екипата на Вардар заслужено дојде до победа на овој дуел.

66 поврзани вести »

Ирина Дибирова задоволна од девојките: Бевме подготвени за играта со седум на Турингер

24 Ракомет - 17.11.2017

Тренерот на Вардар, Ирина Дибирова е задоволна од остварениот резултат против Турингер и од победата од 29:21 со што Вардар го запечати првото место и е единствен тим со 12 бода после првата фаза од Лигата на шампионите.

66 поврзани вести »

„Црвено-црните“ на максимум: Вардарки во шампионски стил ја заверија првата рунда

24 Ракомет - 17.11.2017

Со победа и на последниот меч од групната фаза, ракометарките на Вардар го заверија пласманот во втората рунда од Лигата на шампионите каде што пренесуваат осум бода со што веќе се наоѓаат со едната нога и во четврт-финалето.

66 поврзани вести »

Чаневски успешно опериран, се враќа следната сезона (ФОТО)

24 Ракомет - 17.11.2017

Голманот на Еурофарм Работник, Градимир Чаневски успешно беше опериран во Скопје, откако пред неполн месец ги скина лигаментите од коленото на натпревар од Суперлигата против Пролет. Чаневски го чека долга пауза и се предвидува на терените да се ...

2 поврзани вести »

Германките се предадоа предвреме: Турингер ќе му се спротистави на Вардар со девет ракометарки

24 Ракомет - 17.11.2017

Последниот противник на Вардар во оваа фаза по групи од Лигата на шампионите, Турингер, денеска ќе игра само со девет ракометарки. На овој дуел тренерот Херберт Милер одлучи да им даде шанса на две голманки и седум ракометарки во поле.

66 поврзани вести »

Германска работа: Со погледите кон фудбал, со мислите кон Вардар (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет - 17.11.2017

Ракометарите на Рајн Некар допатуваа во Скопје со комплетен состав и денеска го одработија последниот тренинг пред утрешниот дуел против Вардар во 8. коло од Лигата на шампионите. Со оглед на тоа што во салата во СЦ „Јане Сандански“ се игра дуелот ...

119 поврзани вести »

Поглед на листата на недисциплинирани: Тројца играчи со осум исклучувања, а еден со два црвени

24 Ракомет - 17.11.2017

После девет кола во Супер машката лига мал пресек и на недисциплинираните играчи. Има дури тројца со по осум исклучувања што во просек вели дека тоа е исклучување на секој меч. Се работи за Кежиќ (Охрид), Чуриќ (Пелистер) и Василевски (Пролет).

Ојлески: Патникот во следната фаза ќе биде познат во Литванија

24 Ракомет - 17.11.2017

Ракометарите на Еурофарм Работник по успешното враќање на победничките патеки во Суперлигата и триумфот на гости кај Вардар Јуниор, ги очекува европското деби во Челинџ Купот. Противник е литванскиот тим Каунас, кој е непознаница за битолчани, но се ...

27 поврзани вести »

Охриѓани „грмат“ по судиите: Оставете ги играчите и тренерите сами да го одлучат победникот!

24 Ракомет - 17.11.2017

Ракометарите на Пелистер ја продолжија победничката серија и го совладаа тимот на Охрид со 23:21. Но гостинскиот тим не беше без шанси. На четири и пол минути до крајот на дуелот, Охрид тргна во напад за реми при резултат, 21:20 за домашните.

По нова победа за максимум: Вардарки против Турингер за шест од шест сезонава

24 Ракомет - 17.11.2017

После одлично одработената задача во претходните пет кола ракометарките на Вардар вечерва од 19 часот ќе треба само да го потврдат првото место во групата Ц. Тие за противник го имаат Турингер, тимот од Германија кој на 15 октомври на свој терен ...

66 поврзани вести »

Одлични пеналџии: Блажески и Андоновски со најмногу голови и најдобар процент

24 Ракомет - 17.11.2017

Десното крило на Охрид, Бобан Блажески и организаторот на играта на Пролет, Ласко Андоновски се стрелци на најмногу голови од линијата од седум метри после деветте кола во Супер машката лига.