TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Над 200 исчезнати при потонување на два брода со мигранти крај Либија

24 Вести - тукушто објавено

Се стравува дека над 200 илегални мигранти се удавиле во водите на Средозменото Море, откако мал брод и чамец со кои патувале, потонале вчера во близина на бреговите на Либија, соопшти доцна синоќа портпаролката на хуманитарната организација ...

7 поврзани вести »

Спировски доби дозвола да игра и со лонгета на раката

24 Вести - пред: 12 часа

Селекторот Игор Ангеловски доби уште една слатка мака во пресрет на натпреварот меѓу Лихтенштајн и Македонија, во 5. коло од квалификациите за СП 2018. Во изборот на единаесетмината кои ќе истрчаат на теренот во Вадуц го има и , играчот од средниот ...

118 поврзани вести »

Засилени безбедносни мерки во Лондон

24 Вести - пред: 13 часа

Она што започна како обичен ден заврши со крвопролевање во Лондон. Засилени безбедносни мерки. Британските знамиња се на половина копје, во дел од катедралите се одржаа служби за сеќавање на жртвите, а срцето на Лондон пред Британскиот парламент е ...

99 поврзани вести »

Се екипираше Kомисијата за избори и именување

24 Вести - пред: 14 часа

Илија Димовски ќе биде претседател на Комисијата за избори и именувања, потврди за ТВ 24 и самиот Димовски. Ова е конечниот договор откако 3 дена координаторите преговараа дали оваа позиција треба да му припадна не ВМРО-ДПМНЕ или на СДСМ.

91 поврзани вести »

„Панорамското тркало“ стопирано, а се гради

24 Вести - пред: 15 часа

По стапување на сила на одлуката која вчера ја донесе советот на општина Центар, ќе се поништат сите издадени одобренија за градба, на преостанатите објекти од проектот Скопје 2014. Од градежниот инспекторат на општината велат дека тоа се однесува и ...

23 поврзани вести »

Ранет сопственикот на српската телевизија „Хепи“

24 Вести - пред: 19 часа

Сопственикот на српската телевизија „Хепи“, Преград Ранковиќ Пецоние е ранет синоќа во инцидент што се случил во хотелот „Прага“ во Белград. Напаѓачот испукал шест куршуми во бизнисменот и потоа побегнал од местото на инцидентот, Полицијата е во ...

29 поврзани вести »

НАТО ќе го презакаже состанокот за да учествува и Тилерсон

24 Вести - пред: 19 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е „апсолутно сигурно“ дека полугодишниот состанок на шефовите на дипломатиите на Алијансата ќе биде презакажан за да може да учествува и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

49 поврзани вести »

Пет илјади полицајци ќе ја обезбедуваат средбата на врвот на ЕУ во Рим

24 Вести - пред: 19 часа

Пет илјади припадници на безбедносните сили ќе ја гарантираат безбедноста во Рим за време на средбата на врвот на ЕУ што ќе се одржи на 25 март. Европските лидери ќе ја одбележат 60-годишнината од Римскиот договор, кој ги постави основите на ...

23 поврзани вести »

Илија Димовски претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата

24 Вести - пред: 19 часа

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски ќе биде претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Ова беше договорено на денешната координација во Собранието по тридневни консултации.

91 поврзани вести »

НБА лига : Денвер подобар од шампионот, Вестбрук руши рекорди

24 Вести - пред: 19 часа

Денвер одигра уште еден извонреден натпревар и сигурно чекори кон местата кои водат во овогодинешниот НБА плејоф. На домашен терен убедливо беше совладан актуелниот шампион Кливленд со 126-113, а главни носители беа Харис со 21 поен и српскиот ...

30 поврзани вести »

По дополнителните консултации, продолжи координацијата во Собранието

24 Вести - пред: 19 часа

По пауза од еден час дадена за дополнителни консултации, во Собранието на Република Македонија продолжи координативната средба за собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

121 поврзани вести »

ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

24 Вести - пред: 19 часа

Исламска држава презеде одговорност за вчерашниот напад во Лондон. Тие наведуваат дека напаѓачот бил еден од нивните „војници“. Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека полицијата го знае идентитетот на напаѓачот, кој вчера со автомобил ...

99 поврзани вести »

Лавров: Се надеваме дека Западот ја сфаќа опасноста од дестабилизација на Македонија

24 Вести - пред: 20 часа

Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“.

37 поврзани вести »

Наредните денови СЈО ќе поднесе обвинение за случајот „Транспортер“

24 Вести - пред: 20 часа

Специјалното јавно обвинителство најави дека во текот на наредните денови ќе поднесат обвинителен акт за предметот познат како „Транспортер“ во кој првоосомничен е градоначалникот на Битола, Владимир Талески.

90 поврзани вести »

Синдикатот на Југохром бара средба со техничкиот премиер Димитриев

24 Вести - пред: 20 часа

Синдикатот на Југохром последен пат бара средба со техничкиот премиер Емил Димитриев. Во спротивно најавија ќе протест. Бараат средбата да се одржи најдоцна до понеделник. Вработените во тетовски Југохром го потсетуваат Димитриев дека најавениот ...

13 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ : Пратениците на СДСМ немаат право да обвинуваат за кочење на процедурите во Собранието

24 Вести - пред: 20 часа

Пратениците на СДСМ немаат апсолутно никакво право да говорат и да обвинуваат за кочење и блокирање на парламентарни процедури во Собранието , бидејќи СДСМ и нејзините пратеници во многу наврати досега оневозможуваа нормално функционирање на ...

33 поврзани вести »

Дел од медиумите ја напуштија прес - конференцијата на СЈО

24 Вести - пред: 21 часа

Дел од медиумите ја напуштија прес - конференцијата на Специјалното јавно обвинителство незадоволни од начинот на кој ова Обвинителство ги води истрагите. Според нив, СЈО врши притсок врз медиумите.

26 поврзани вести »

Ристоска: Ниту еден медиум не е под истрага на СЈО

24 Вести - пред: 22 часа

Ниту еден медиум не е под истрага на Специјалното јавно обвинителство, изјави обвинителката Ленче Ристоска пред да почен да одговара на новинарски прашања. Таа најостро ги демнатираше тврдењата дека СЈО врши притисок врз медиумите.

26 поврзани вести »

СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал

24 Вести - пред: 22 часа

Специјалното јавно обвинителство отвори четири нови истраги за финансиски криминал . Како што рече Обвинителката Катица Јанева, СЈО обезбедило материјални и вербални докази со кои според нив ќе се утврди на кој начин се перени пари во буџетот на ...

90 поврзани вести »

Путин: Нападот во Лондон покажува потреба за заедничко дејствување

24 Вести - пред: 23 часа

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нападот пред британскиот парламент нагласува потреба за заедничка борба против тероризмот. Во писмо до британската премиерка Тереза Меј тој наведува дека „терористичките сили се однесуваат ...

99 поврзани вести »