TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Централниот комитет ја прифати оставката на Груевски

24 Вести - пред: 9 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет. 100 членови на ЦК гласале за вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, 1 против и 10 биле ...

131 поврзани вести »

МЗТ загуби од Морнар и покрај водството од плус 19!

24 Вести - пред: 11 часа

Не помогнаа ниту новиот тренер, Жељко Лукаиќ, ниту навивачката група „Фемили“, која се врати на трибините по две и пол години – МЗТ Скопје загуби во „Јане Сандански“ и од Морнар, со 72-69, иако водеше и со 19 разлика.

60 поврзани вести »

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари

24 Вести - пред: 12 часа

ВМРО-ДПМНЕ попладнево во знак на револт од притворањето за случувањата од 27 април одржа протест пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. - Се собравме и денеска да им дадеме поддршка и да ги охрабриме дека сме со нив и дека нема да ги ...

57 поврзани вести »

Врачена Нобеловата награда за мир за 2017 година

24 Вести - пред: 13 часа

На свечена церемонија во седиштето на градската управа на Осло денеска на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје и беше врачена Нобеловата награда за мир за 2017 година. Примајќи ја наградата, претседателката на Кампањата, Беатрис ...

30 поврзани вести »

Тензии и дипломатски притисоци по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - пред: 13 часа

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Арапската лига ги повикаа САД да се откажат од одлуката да го признаат Ерусалим како главен град на Израел. Во завршната декларација усвоена по вонредната министерска средба во Каиро се вели дека ...

142 поврзани вести »

Парада во Ирак по повод победата над ИД

24 Вести - пред: 13 часа

Во силно утврдената Зелена зона во Багдад се одржува воена парада, со која се прославува победа над т.н. Исламска држава, соопшти денеска портпаролот на ирачката армија. Парадата не се пренесува во живо, а само неколку државни медиуми можат да ја ...

35 поврзани вести »

Здружението на воени пензионери слави 25 години јубилеј

24 Вести - пред: 14 часа

Здружението на воени пензионери денеска на меѓународниот ден на човековите права 10 декември прославија 25 години јубилеј од нивното постоење. Велат дека поради немање на просторни услови за сместување и за функционирање се соочуваат со забрзано ...

Како да се реформира јавниот сервис – фактор магазин

24 Вести - пред: 14 часа

Каков концепт на јавен сервис е потребен што би обезбедил максимално стеснет простор за политичко влијание во управувањето и уредувачката политика? Како да се врати кредибилноста и довербата во МТВ? На овие и други прашања разговараме во во фактор ...

2 поврзани вести »

Охрид без соодветен центар за лекување на наркозависници

24 Вести - пред: 14 часа

Бројот на наркозависници расте, а Охрид од почетокот на годинава е без дневен центар за лекување. Иако функционираше регионално со полн капацитет, а се лекуваа пациенти од регионот вклучително и од Кичево и Дебар, сега постои како центар за издавање ...

Владата размислува за дополнителна помош за исплата на минималната плата

24 Вести - пред: 14 часа

Можна е дополнителна помош за исплата на зголемената минимална плата , но мерката ќе важи само за малите фирми во руралните делови на Македонија. По барањето на текстилната индустрија да се замрзнат придонесите за минимална плата, Владата се уште ...

10 поврзани вести »

Охрид: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - пред: 14 часа

Членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ денеска на градскиот плоштад во Охрид протестираа против, приведувањето нивни членови, пратениците од Охрид обвинети за настаните во Собранието на рм на 27 април.

53 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ одржува централен комитет затворен за јавноста, се решава за оставката на Груевски

24 Вести - пред: 14 часа

Во овие моменти во штабот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се одржува седница на централниот комитет на партијата на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската ...

131 поврзани вести »

МНР: Нема проширување на преговарачкиот тим, утре Нимиц со Наумовски и Василакис во Брисел

24 Вести - пред: 14 часа

Од утре почнува новата рунда на преговори во Брисел меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот Нимиц. По подолга пауза двете страни ќе треба повтоно да ги соочат своите аргументи по однос на прашањето за името а МНР и официјално потврди ...

52 поврзани вести »

Притвор за ловџија кој со позајмена пушка смртно погоди свој колега во Струмица

24 Вести - пред: 14 часа

По извршеното криминалистичко и балистичко вештачење, МВР го откри сторителот кој му нанесе прострелна рана на 40 годишниот ловџија Жанко Иванов од населеното место Рич. Полицијата го сомничи 38 годишниот З. Ј.

30 поврзани вести »

Жители во Стајковци дале пари на претходниот градоначалник, останале без водовод и без одвод

24 Вести - пред: 14 часа

Инфраструктурните проблеми на жителите од село Стајковци кои претходната година беа поплавени денеска велат дека ветувањата за подобра инфраструктура биле само во екот на изборите. Обвинуваат дека екс – градоначалникот Тони Трајковски ги ...

Петицијата за оставки на членовите на ДИК расте, граѓаните бараат оставки, партиите молчат

24 Вести - пред: 14 часа

Околу 5000 граѓани се потпишале на онлајн петицијата за оставка на членовите на Државната изборна комисија, а бројката брзо расте. После премиерот Заев вчера денеска се огласи и владеачката СДСМ од каде исто ги повикуваат граѓаните да пријават ...

55 поврзани вести »

Приврзаници на Саакашвили протестираа во Киев

24 Вести - пред: 15 часа

Неколку илјади приврзаници и поддржувачи на поранешниот грузиски претседател и актуелен лидер на украинското опозициско Движење на новите сили, Михаил Саакашвили, денеска се сообра на протест во Киев, со барање тој да биде ослободен од притвор.

37 поврзани вести »

Едно лице рането во пукотница во Охрид

24 Вести - пред: 15 часа

Пукање во Охрид среде бел ден.Едно лице е повредено во оружен инцидент што денеска во 14 часот се случи на Булевар Туристичка. Од Секторот за Внатрешни Работи го потврдија инцидентот и соопштуваат дека ранетото лице се наоѓа надвор од животна ...

29 поврзани вести »

АБА лига: МЗТ Скопје Аеродром со новиот тренер посакува нова победа

24 Вести - пред: 18 часа

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево во СЦ „Јане Сандански“ (почеток 17 часот) го игра дуелот од 11.коло од АБА лигата. „Металците“ под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ ќе се обидат да стигнат до третата победа во ова ...

60 поврзани вести »

Касами - Курсот на државата побитен од министерските места

24 Вести - пред: 19 часа

Пред да размислуваме за министерски позиции, ние размислуваме за курсот на државата, за позицијата на Албанците во Македонија, но сигурно дека сме во комуникација со премиерот и кога би седнале да разговараме за каква било позиција на беса во идна ...

9 поврзани вести »