TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави преземање на контрола на каталонскиот Парламент

24 Вести - пред: 9 часа

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

107 поврзани вести »

Вицепремиерот Османи во посета на Франција

24 Вести - пред: 10 часа

Заменик претседателот на владата на Македонија задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Франција. Османи во Париз ќе има средби со министерката за европски прашања Натали Лоазо, со Емануел Ленан, советник ...

34 поврзани вести »

Груевски и Трајковски најавија нови проекти во Хиподром и Железара

24 Вести - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги повика жителите на Хиподром и Железара масовно да излезат на изборите во недела и да му дадат поддршка на Трајковски кој е актуелен градоначалник за уште еден мандат, бидејќи според него, на тој начин може да ...

82 поврзани вести »

Заев: Финансиски ќе ги консолидираме општините

24 Вести - пред: 10 часа

Првата работа што ќе ја направиме како централна власт е веднаш да интервенираме финансиски да ги стабилизираме општините, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев од митингот во Демир Капија и најави дека државната власт има намера сериозно и суштински да ...

60 поврзани вести »

Пахор и Шарец ќе се соочат во вториот круг на претседателските избори во Словенија

24 Вести - пред: 10 часа

Словенечкиот претседател Борут Пахор убедливо победи на претседателските избори во Словенија, но не освои доволен број гласови за победа во првиот круг, соопшти словенечката Централна изборна комисија.

47 поврзани вести »

Повеќето општини во Косово ќе добијат градоначалник по вториот круг

24 Вести - пред: 11 часа

Во повеќето косовски општини ќе мора да се одржи втор круг, откако ниту една партија не успеа да доминира во првиот круг локални избори кој се одржа вчера. Изборите се сметаа за прв тест за новата Влада предводена од Рамуш Харадинај.

50 поврзани вести »

Победа за коалицијата на аргентинскиот претседател Макри

24 Вести - пред: 11 часа

Коалицијата предводена од реформскиот аргентински претседател Маурусио Макри победи на делумните парламентарни избори што се одржаа вчера, и со тоа го спречи враќањето на политичката сцена на поранешната претседателка Кристина Фернандез де Кирхнер, ...

6 поврзани вести »

Гласачите во Венето и Ломбардија се изјаснија за поголема автономија

24 Вести - пред: 11 часа

Жителите на двата богати северни италијански региони Венето и Ломбардија, на вчерашните референдуми со огромно мнозинство се изјаснија за поголема автономија од централната Влада во Рим. Според првичните резултати од гласањето, кое заврши на полноќ, ...

60 поврзани вести »

Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

24 Вести - пред: 11 часа

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“.

36 поврзани вести »

Облачно време со повремен дожд

24 Вести - пред: 11 часа

Во Македонија под влијание на влажен и студен воздушен бран ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, (над 30 л/м2) особено во источните и југоисточните делови од земјава каде локално ќе бидат ...

101 поврзани вести »

Ден на македонската револуционерна борба

24 Вести - пред: 12 часа

Во Република Македонија денеска се одбележува 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод, делегации на Собранието на Република Македонија и на Владата ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк.

59 поврзани вести »

Управниот суд разгледа 19 тужби од партиите, денеска ќе ги разгледува останатите

24 Вести - пред: 12 часа

Судечките совети во Управниот суд во текот на вчерашниот ден на јавни седници разгледале 19 од вкупно поднесените 28 тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се ...

93 поврзани вести »

Хамилтон победи во САД и ја стави едната рака на пехарот

24 Вести - пред: 22 часа

Британецот Луис Хамилтон славеше на тркага за Големата награда на Соединетите Американски Држави во Остин и сега има, речиси, недостижни 66 бода предност пред Себастијан Фетел на три трки до крајот.

48 поврзани вести »

Бочварски го обвини Захариев за притисок и поткуп на гласачи

24 Вести - 22.10.2017

Обид за поткуп на гласачи денеска во полиција пријавил Благој Бочварски кандидатот за градоначалник на штип од СДСМ. Тврди општинската механизација во недела работела за партиски цели. Се асфалтирала улицата Личка.

20 поврзани вести »

Бочварски: Захариев се обидува да ги поткупи жителите на Штип

24 Вести - 22.10.2017

Илчо Захариев со општински пари се обидува да ги поткупи жителите на Штип да го дадат својот глас за него, обвинува кандидатот за градоначалник на Штип од редовите на СДСМ, Благој ...

20 поврзани вести »

Дали сите цркви ќе воведат давачка за фотографирање и снимање

24 Вести - 22.10.2017

Дали и други цркви низ земјава планираат да го следат примерот на Повардарската епархија. Кој е ставот на МПЦ и дали можеби и други цркви ќе почнат да наплаќаат за фотографирање и ...

13 поврзани вести »

Археолозите бараат поголема промоција и на локалитетите во струмичко

24 Вести - 22.10.2017

Струмичко изобилува со археолошки локалитети кои имаат богата култруна и историска вредност, но во истите треба да се вложува, за да станат самоодржливи и да бидат атрактивни за туристите.

Каталонија пред најтешката одлука, да се изгуби автономијата или да се рескира со отцепување

24 Вести - 22.10.2017

Откако шпанскиот премиер Маријано Рахој го покрена процесот за укинување на автономијата на Каталонија, каталонските лидери порачаа дека нема да ја прифатат директната власт од Мадрид. Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон изјави дека потегот на ...

107 поврзани вести »

Две момчиња осомничени за 59 кражби во Kисела вода и Aеродром

24 Вести - 22.10.2017

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе писмено известување до Основното јавно обвинителство Скопје за А.В. (19) од Кавадарци и Р.М. (17) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени 59 кривични дела.

22 поврзани вести »

Фактор магазин вечерва со ексклузивно интервју со Папандреу

24 Вести - 22.10.2017

Целта не е да се потцени вашиот идентитет и култура, туку да се најде решение за име кое би било различно од референцата Македонија. Компрмисното име треба да биде нешто што ќе ни дозволи да живееме заедно, вели поранешниот грчки премиер, Јоргос ...

16 поврзани вести »