TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Шилегов објави победа во првиот круг

24 Вести - пред: 23 часа

Новото Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Резултатите се јасни во Скопје имаме победа во првиот круг, порача денеска кандидатот на СДСМ за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов.

72 поврзани вести »

Хелсиншки: По локалните избори дефинирање на позицијата на СЈО како што бара Прибе

24 Вести - пред: 23 часа

По завршувањето на локалните избори, итно да се пристапи кон дефинирање на натамошната позиција и улога на Специјалното јавно обвинителство и начинот на постапување со предметите кои произлегоа од „бомбите“ во насока на продолжување на неговиот ...

Обвинителството отвори 13 предистражни постапки за изборни нерегуларности

24 Вести - пред: 23 часа

Основното јавно обвинителство отворило 13 предистражни постапки поради сомнеж за изборни нерегуларности од кои за шест предмети постои основано сомнение за поткуп и злоупотреба на избирачкото право, а отворени се и дополнителни седум предмети, но за ...

36 поврзани вести »

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

24 Вести - пред: 1 ден

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95, на дизелот Еуродизел и на Екстра лесното масло за домаќинство, од вечер на полноќ се намалуваат за 0,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

48 поврзани вести »

Во првиот изборен круг 45.181 неважечко гласачко ливче

24 Вести - 16.10.2017

Вкупно 45.181 неважечко гласачко ливче утврдила Државната изборна комисија во првиот круг на вчерашните локални избори, по пребројаните 99,57 отсто од гласовите. Вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во првиот круг од изборите изнесува 1.028.038.

35 поврзани вести »

Бројот на загинати во пожарите во Шпанија и Португалија дојде до 30

24 Вести - 16.10.2017

Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30. Се претпоставува дека урганот Офелија, кој се формираше на Атланскиот Океан и е упатен кон британските острови, предизвикал ветрови ...

56 поврзани вести »

Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор круг во 35

24 Вести - 16.10.2017

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново, Берово, Битола, Богданци, Босилово, ...

86 поврзани вести »

Пучдемон бара два месеца за разговори со Мадрид, за Шпанија одговорот е невалиден

24 Вести - 16.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон побара отворање на дијалог со официјален Мадрид и суспензија на одлуката за прогласување на независноста на Каталонија на два месеца. Ваквата реакција на Пучдемот следува откако Шпанскиот премиер Мариано Рахој ...

45 поврзани вести »

Македонија напредуваше 18 позиции на ФИФА рејтинг листата

24 Вести - 16.10.2017

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од дури 18 места на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. Македонија сега се наоѓа на 85. Позиција со 410 поени. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на ремито со Италија (1:1) во Торино и ...

33 поврзани вести »

Влада: Граѓаните, институциите и политичките субјекти спроведоа фер и демократски избори

24 Вести - 16.10.2017

Владата им упатува честитки на граѓаните, на политичките субјекти и на институциите на Република Македонија задолжени за спроведување на изборите, кои докажаа дека имаат неопходни и високи демократски капацитети да организираат услови за фер и ...

До крајот на неделава сончево, температура до 29 степени

24 Вести - 16.10.2017

До крајот на неделава ќе преовладува сончево и топло време со температура до 29 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината.

98 поврзани вести »

„ВМРО-ДПМНЕ претрпе тежок пораз на локалните избори во Македонија“ - дел од насловите во регионалните медиуми

24 Вести - 16.10.2017

„Македонските владејачки социјалдемократи победија на локалните избори, што укажува на голема поддршка на новата македонска Влада, која се залага за забрзано придружување на Македонија во НАТО и Европската унија“, известува денеска Ал Џезира Балкан.

77 поврзани вести »

ДИК: Шилегов пред Трајановски, СДСМ води во скопските општини

24 Вести - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Скопје од СДСМ, Петре Шилегов има освоено 50,07 проценти од гласовите на вчерашните локални избори, наспроти неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник Коце Трајановски кој има освоено 35,99 отсто.

153 поврзани вести »

„Самит 100“ во Скопје - над 150 бизнис лидери од ЈИЕ и четворица премиери

24 Вести - 16.10.2017

Над 150 бизнис лидери од Југоисточна Европа, четворица премиери од Западен Балкан, министри и претставници на Европската унија ќе учествуваат денеска и утре на регионалниот Самит 100 што ќе се одржи во Скојпе.

49 поврзани вести »

Десет години без Тоше, наскоро нов албум со негови песни

24 Вести - 16.10.2017

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред десет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите девет години, 12 маратонци од повеќе градови ...

111 поврзани вести »

ДИК денеска околу пладне ќе ги објави првичните резултати од локалните избори

24 Вести - 16.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) денеска околу пладне се очекува да ги соопшти првичните резултати од вчерашното гласање за локалните избори. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски синоќа на прес-конференција најави дека денеска околу 11 или 12 ...

48 поврзани вести »

Пучдемон бара два месеца за разговори со Мадрид

24 Вести - 16.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон не даде јасен одговор дали објавил независност на Каталонија, во писмо испратено до шпанскиот премиер Маријано Рахој. Во него, тој бара два месеца одлагање на прогласувањето независност заради разговори со ...

45 поврзани вести »

ДИК: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

24 Вести - 16.10.2017

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи ...

153 поврзани вести »

Петмина загинати во шумски пожари во Шпанија и Португалија

24 Вести - 16.10.2017

Најмалку пет лица загинаа во шумските пожари во Португалија и Шпанија. Пожари му се закануваат и на градот Виго, каде приградска студентска населба морала да биде евакуирана. Во Шпанија денеска беснеат вкупно 150 пожари, а во Португалија, пак, се ...

56 поврзани вести »

Пучдемон денеска треба да ги разјасни дилемите околу независноста

24 Вести - 16.10.2017

На каталонскиот претседател Карлес Пучдемон денеска му истекува рокот од официјален Мадрид да разјасни дали прогласил независност за време на говор одржан во парламентот минатата недела. Централната шпанска власт му даде рок прецизно да наведе дали ...

45 поврзани вести »