TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Во првиот изборен круг 45.181 неважечко гласачко ливче

24 Вести - 16.10.2017

Вкупно 45.181 неважечко гласачко ливче утврдила Државната изборна комисија во првиот круг на вчерашните локални избори, по пребројаните 99,57 отсто од гласовите. Вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во првиот круг од изборите изнесува 1.028.038.

38 поврзани вести »

Бројот на загинати во пожарите во Шпанија и Португалија дојде до 30

24 Вести - 16.10.2017

Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30. Се претпоставува дека урганот Офелија, кој се формираше на Атланскиот Океан и е упатен кон британските острови, предизвикал ветрови ...

50 поврзани вести »

Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор круг во 35

24 Вести - 16.10.2017

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново, Берово, Битола, Богданци, Босилово, ...

57 поврзани вести »

Пучдемон бара два месеца за разговори со Мадрид, за Шпанија одговорот е невалиден

24 Вести - 16.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон побара отворање на дијалог со официјален Мадрид и суспензија на одлуката за прогласување на независноста на Каталонија на два месеца. Ваквата реакција на Пучдемот следува откако Шпанскиот премиер Мариано Рахој ...

57 поврзани вести »

Македонија напредуваше 18 позиции на ФИФА рејтинг листата

24 Вести - 16.10.2017

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од дури 18 места на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. Македонија сега се наоѓа на 85. Позиција со 410 поени. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на ремито со Италија (1:1) во Торино и ...

26 поврзани вести »

Влада: Граѓаните, институциите и политичките субјекти спроведоа фер и демократски избори

24 Вести - 16.10.2017

Владата им упатува честитки на граѓаните, на политичките субјекти и на институциите на Република Македонија задолжени за спроведување на изборите, кои докажаа дека имаат неопходни и високи демократски капацитети да организираат услови за фер и ...

33 поврзани вести »