TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Автомобил-бомба експлодираше во Источна Сирија

365 - пред: 2 часа

Автомобил-бомба кој припаѓал на ИД бил поставен во градор Дер ес-Зор во Источна Сирија и при експлозијата загинале 20 лица. Во истата експлозија повредени се уште 30 луѓе. Во овој град неодамна беше прогласено ослободување од ИД.

11 поврзани вести »

Скопјанец се обидел да прокриумчари мигранти преку Табановце

365 - пред: 2 часа

44-годишно лице од Скопје се сомничи дека е вклучено во мрежа за криумчарење на мигранти преку Македонија кон другите држави. Овој случај е потврден од страна на МВР и објавен во дневниот билтен: На 16.11.2017 година во 22,15 часот на Граничен ...

11 поврзани вести »

Земјотрес на Тибет, почувствуван во цела Кина

365 - пред: 3 часа

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер го погоди Тибет, соопштуваат геолошките и сеизмолошките институти. Според кинеските медиуми, овој земјотрес се почувствувал речиси на целата територија на Кина, а во некои места забележан е прекин на ...

23 поврзани вести »

Жешка дебата на денот: Колку дупки има тоалетната – една или две?

365 - пред: 18 часа

Фатиле двајцава да се расправаат колку дупки има ролна хартија. Едниот тврди дека тоа на ролната се две дупки. Другиот тврди дека е една, ама подолга. Па викаат, па гуглаат, па си превртуваат очи, па се расправаат низ колку дупки ќе поминеш ако ...

Миленијалците живеат потешко од своите родители

365 - пред: 20 часа

И покрај тоа што родените меѓу 1982 и 2000-та година се пообразовани, главно мака мачат да најдат подобра работа и да заработат повисоки плати од своите родители, покажува истражувањето на Credit Suisse.

Фотографии од Мостар во 1980-тите

365 - пред: 20 часа

Мостар е културната престолнина на Босна и Херцеговина. Лежи на реката Неретва и е петтиот најголем град во земјата. Мостар го добил името според чуварите кои во средновековни времиња го чувале Стари мост на Неретва, викани „мостари“.

Сината лагуна на Исланд не е природна – еве како настанала

365 - пред: 22 часа

Во последно време, Исланд е сé пожешка туристичка дестинација. На 332.000 жители, годишно има 1.8 милиони посетители. Од тие 1.8 милиони туристи, околу 700.000 ја посетуваат прочуената Сина лагуна, која е убедливо најголемата исландска атракција.

Жените кои доживуваат инфаркт поретко добиваат реанимација, дека незгодно

365 - пред: 1 ден

Жените кои доживуваат инфаркт на јавно место имаат поголеми шанси да умрат. Причината? Банална; тоа што на спасителите (зборуваме за случајни минувачи, не професионалци) им е незгодно да ја раскопчуваат облеката на жената или и ем непријатно да ја ...

Како да познаеш дали бебето ти е Црногорец

365 - 17.11.2017

Што има да се мачи да лази, кога може и вака? Кога тогаш, ќе стигне. PS. Испадна дека бебињава ептен обожавале Roomba. Ѕирнете на страна ...

Раскрсница во Романија (со гратис епилепсија)

365 - 17.11.2017

Земале локалните власти во Темишвар, Романија, да реновираат една од поголемите раскрсници, и решиле дека овој пат треба да биде добро означена. Освен што три ленти се стопуваат во две, раскрсницава е сосема обична.

Роботот на Boston Dynamics сега може да прави и салто наназад

365 - 17.11.2017

Boston Dynamics продолжуваат да ни го подгреваат стравот дека роботите ќе нé уништат. Или еве, да не бидеме параноични – дека кај и да е ќе нé победат и во ...

7 поврзани вести »

Како тоа го прават корејските компании за селење (видео)

365 - 17.11.2017

Колку пати во животот сте виделе комшии што се селат или доселуваат да симнуваат или качуваат каучи од/до 5-ти спрат со јажиња, преку прозор? Како некој што живее во зграда без лифт, а со тесни скали, јас најмалку пет-шест пати.

Асирски предбрачен договор, стар 4.000 години

365 - 16.11.2017

Неодамна турските археолози, при анализата на еден 4.000 години стар асирски таблет, открија нешто многу интересно. Гравурите со клинесто писмо индицираат дека се работи за вид предбрачен договор, во кој детално се регулираат разни проблеми на ...

11 поврзани вести »

Овошјето што не смееш да го качиш во автобус

365 - 16.11.2017

Ако овошјево ви дојде познато, можеби е затоа што сте нé читале кога пишувавме за џекфрут . Слични се, ама не се. Ова се вика дуријан, помало е, има поостри испакнатини што можат да ти се збрцаат во месото, а се разликува и внатрешноста.

За ФБ-алгоритмот што блокирa Хрвати

365 - 16.11.2017

Алгоритам на Фејсбук кој служи за полнење на база на навредливи зборови блокираше стотици кориснички сметки на социјалната мрежа. Речиси сите профили се хрватски и заедничко за нив е што некаде некако, во статус, објава или коментар го искористиле ...

Како се вози на кружен тек со 7 кружни текови (видео)

365 - 16.11.2017

Луѓе се мачат со обичен круг , а ова Британциве во Свиндон имаат направено мега кружен тек составен од дури 7 помали. Ќе речете, океј, ваљда е за автономни автомобили, си знае компјутерот што да прави. Не. Овој стои таму 60 години.

Во Грција по поплавите – постапокалиптично

365 - 16.11.2017

По поплавите во близина на Атина разрушени и оштетени се голем број на преубави цркви, таверни и спомен-обележја, а Ципрас прогласи национална жалост по смртта на 15 лица кои животот го изгубија во оваа катастрофа.

53 поврзани вести »

Остров со 45 жители, жена со 9 работни места

365 - 16.11.2017

Ако го посетите шкотскиот остров North Ronaldsay, нема да помине многу време пред да ги запознаете сите негови жители. Тој е најсеверниот и најоддалечениот остров од архипелагот Оркнис (Orkneys), и на него живеат само 45 жители.