TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Извинување од професорот, 11 години подоцна

365 - пред: 10 часа

Џулијан Еделман е дел од тимот на New England Patriots, и е голема фаца во американскиот фудбал. Како и зад сите успешни луѓе, и зад него стојат такви што не верувале дека ќе успее. Имено, неодамна добил писмо од еден професор кој му предавал пред ...

Honda прави спортски автомобил со правоаголeн управувач

365 - пред: 10 часа

Новиот модел ќе има 4 места, а дел од елементите во ентериерот му се преземени од Honda NSX. Станува збор за долниот дел на централната конзола, каде се распоредени копчињата за управување на менувачот, а исто така и за контролорот, како и за ...

5 поврзани вести »

Вирално добар препарат против ќелавост

365 - пред: 11 часа

По социјалните мрежи во Јапонија видеово за препарат против ќелавост е вистински хит. Го изгледавме, па сфативме и зошто. Се вика „Super Million Hair“ и пополнува празнини во косата буквално инстантно.

Колку се религиозни, а колку атеисти во Македонија (и светот)?

365 - пред: 12 часа

Според резултатите на интернационалното истражување на WIN/Gallup за 2016-та година, а објавени во 2017-та, 62% од луѓето на планетата (62% од испитаниците, да бидеме попрецизни) се декларираат како религиозни. Студијата е спроведена во 68 земји.

2 поврзани вести »

Зошто стјуардесите мразат да служат Кока Кола

365 - пред: 13 часа

Стјуардесите имаат доволно многу работа дури и без да се бават со патниците кои недоволно го ценат фактот што летаат на небото со џиновска метална птица, па се однесуваат како да се во хотел со пет ѕвезди. Ќе речете „тоа им е работа, сум платил/а“.

Сармата е најслатка кога се јаде во 57-ца на ЈСП

365 - пред: 14 часа

Видео објавено на Фејсбук групата „ Ѕид на сообраќајниот срам “. Настрана што јадењето во автобуси е забрането, стварно се потрудивме да најдеме макар една причина да го оправдаме чичево. Ништо не успеавме да смислиме. PS.

14 поврзани вести »

Сé повеќе земји забрануваат извоз на песок, а тоа може да ги замрси работите

365 - пред: 16 часа

Последна на листата е Камбоџа, која со забраната и официјално ја прекина продажбата на песок на Сингапур, кој со години ги користеше нивните резерви за да ја зголеми својата (копнена) територија.

Погледот од најдоброто летувалиште во светот (според Travel+Lesiure)

365 - пред: 17 часа

Да се најде дестинација што е целосно изолирана од светот, а сепак нуди големи удобности, не е наједноставната задача. Ама според читателите на Travel+Lesiure, Nihi Sumba Island во Индонезија го постигнува правиот баланс.

2 поврзани вести »

Како изгледаат нозете после 16 етапи на точак на Тур Д’ Франс

365 - пред: 18 часа

По 16-тата етапа на Тур Д’ Франс, на својот Инстаграм профил велосипедистот Павел Пољански објави фотографија со коментар „мислам дека нозете ми се уморни“. За кратко време фотографијата собра еден куп споделувања, а стигна и до Твитер.

20 поврзани вести »

Си го украла точакот од крадецот што ѝ го украл

365 - пред: 18 часа

Џени Мортон Хамфрис од Бристол успеала да си го врати украдениот точак со истата тактика како на крадецот – крадење. Неколку часа откако ѝ го украле, побарала помош на локалната Фејсбук група на велосипедисти, во потрага по било каква информација.

2 поврзани вести »

Се обидела да прошверцува 102 iPhone-и залепени околу телото

365 - пред: 19 часа

Кинеските цариници фатија амбициозна шверцерка во обид да внесе 102 iPhone-а во земјата, залепени како појас околу нејзиното тело. Локалниот прес ја нарече „женски Iron Man“. Цариниците се посомневале бидејќи им изгледало дека „носи повеќе облека ...

Бесмислениов лаптоп од ’90-тите чинел 20.000 долари

365 - 19.07.2017

Чудовиштево што го гледате е Хјулит-Пакардов анализатор на протоколи и Internet Advisor од серијата J2300 (ако тоа нешто ви значи) од 1998-ма година. Пред 20 години беше сметан за компјутерски запрежен коњ, и се продаваше по цена и од 20.000 долари.

Hyundai сака да стане број еден во Европа

365 - 19.07.2017

Во разговор со новинарите, потпретседателот на компанијата и главен извршен директор на Hyundai Motor Europe – Томас Шмит, посочи точно како ќе биде постигната оваа амбициозна цел. – Hyundai има намера да стане најдобро продаваната автомобилска ...

10 поврзани вести »

Откритие на неделата: Како да скротиш White Walker

365 - 19.07.2017

По повод почетокот на новата сезона на Game Of Thrones, Белград се претвори во шеталиште на главните негативци од серијата – White Walker-ите. Прошетката под маски (кои се подготвуваа неколку часа) заврши во Домот за млади, каде за најверните фанови ...

Сплит гори, Фиќо го гаси

365 - 19.07.2017

Хрватските пожарникари на терен покажаа дека и покрај тоа што немаат доволно луѓе, возила и средства, ништо не може да ги спречи во гасењето на најголемите пожари, каков што беше овој околу Сплит. Еве го и доказот.

40 поврзани вести »

Разликата меѓу алигатор и крокодил

365 - 19.07.2017

Крокодилите и алигаторите се всушност две сосема различни животни; го делат родот (крокодилоиди), но не се од ист вид. Сепак, и алигаторите и крокодилите се многу слични – изгледаат како некакви преисториски мочуришни гуштери, а за неискусното и ...

Русија против алкохолот: Вотка само во работни денови

365 - 19.07.2017

Вечната љубов кон алкохолот е етикета што на Русите им е залепена со супер-лепак и тешко ќе се одлепи. Генералниот впечаток е дека шансите да наидеш на Русин што не пие вотка се уште помали отколку шансите да налеташ на Србин што е вегетаријанец и ...

3 поврзани вести »

Колку заработи Германија од грчката должничка криза?

365 - 19.07.2017

Од заемите дадени на Атина, па до програмите за откупување долгови, профитот на Германија од грчката криза се брои во милијарди, известува La Tribune. Деталите објавени од Германското министерство за финансии, пренесени од германскиот дневник ...

4 поврзани вести »

Турција ја протера еволуцијата од учебниците

365 - 19.07.2017

Турција ја објави новата наставна програма. Во неа не се спомнува ниту Чарлс Дарвин, ниту еволуцијата. За нив ќе се учи на универзитетско ниво, не порано, предвидува програмата. Образложението на турскиот министер за образование Исмет Јилмаз е дека ...

13 поврзани вести »

Шеф ги однел вработените на одмор во Шпанија

365 - 19.07.2017

Сопственикот на една британска компанија – Ијан Лукас, ги одвел сите свои 42 вработени на одмор што веројатно долго ќе го паметат. Им уплатил тридневен престој во едно од најлуксузните одморалишта во Шпанија, а освен полниот пансион, платил и за ...

6 поврзани вести »