TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Како да НЕ фрлаш шок бомба (видео)

365 - пред: 36 мин

Она у гејминг кога ќе фрлиш граната, ќе се одбие од некоја глупа пречка и ќе ти експлодира пред фаца? Е па им се случува и на ...

Јане Велковски во сторијата на УЕФА: Сите на светот можат да играат фудбал

365 - пред: 1 час

Јане има 9 години и обожава да игра и гледа фудбал. Кога игра фудбал, заборава на се’. Вели дека гледањето фудбал му буди среќни чувства. Боледува од спинална болест на мускулите и се помага со електомоторна количка.

20 поврзани вести »

Статуата на светец што „мораше“ да биде покриена

365 - пред: 2 часа

Католичко училиште во Јужна Австралија мораше да ја покрие статуата на светец што му дава леб на дете. Зошто? Зашто на некои им личело како… на детето да му дава нешто друго. Се работи за споменик на Сент Мартин де Порес, псотавен пред Blackfriars ...

2 поврзани вести »

Луѓето со решенија

365 - пред: 2 часа

По некое правило, во евентуална зомби или друга апокалипса, би требало да преживеат тие најснаодливите. Овие во продолжение дефинитивно го исполнуваат критериумот, ама штознам, некако не делуваат како основоположници на посветла ...

Типот што ќе се самолансира со ракета за да докаже дека Земјата е рамна

365 - пред: 3 часа

Mad Mike Hughes (кој соодветно ќе го викаме Луди Мајк) е подготвен да полета со својата ракета од пустината Мохаве во сабота. Тоа ќе му биде сефте возење и обид да докаже дека Земјата е рамна.

7 поврзани вести »

Три начини да нацрташ облека преку аниме женски гради

365 - пред: 4 часа

Благодарение на достапноста преку интернет, јапонското аниме е сé попопуларно и меѓу младината во нејапонските општества. Во последно време особено е популарно во САД, а сајтовите со вирални содржини сé почесто постираат за „уметници“ кои претвораат ...

Доказ дека Холандија е светлосни години пред остатокот од светот

365 - пред: 4 часа

Холандија не е само земја на прекрасни лалиња и фантастични глетки, туку и на високо напредна технологија и интелигентни достигнувања. Со воодушевување ви пренесуваме дел од нив, кои дефинитивно jа ставаат Холандија неколку светлосни години пред ...

4 поврзани вести »

Хајлајтс од Светското првенство во „точкомет“

365 - пред: 5 часа

Видеово е можеби малку старо, (Светско во точкомет 2016) ама мораме да го споделиме. Типциве играат игра која ептен потсеќа на мал фудбал, ама главниот реквизит им е точакот. Со него шутираат, додаваат, бранат, дриблаат итн, и тоа го прават многу ...

Како функционира работата на црно во Германија

365 - пред: 6 часа

Иако Хрватите можат легално да работат во Германија, и ден денес многумина од нив заминуваат на работа „на црно“. Имотска краина е традиционално позната по таквите. Меѓу нив е и еден поранешен хрватски бранител, полицаец кој од пред 6 години е во ...

5 поврзани вести »

Жизел не е веќе најплатен модел

365 - пред: 6 часа

Цели 15 години топ-моделот Жизел Бундхен беше најплатена манекенка во светот, но оваа година има промена на врвот на листата на Форбс. Според податоците на магазинот, оваа година најплатена манекенка е Кендал Џенер, која е сестра на Ким Кардашијан.

39 поврзани вести »

СЈО истражува случај поврзан со провизија за струја

365 - пред: 6 часа

Поранешниот премиер денес беше на распит во Специјалното јавно обвинителство, како сведок во нов случај кој произлегол од необјавени „бомби“. Специјалната обвинителка Катица Јанева на прес-конференција потврдува дека се води предистражна постапка за ...

33 поврзани вести »

Државата работи со ПР-машинерија зад себе

365 - пред: 6 часа

Најмалку 120 лица изнесува бројот на вработени во ПР-службите на власта, вклучувајќи ја Владата и министерствата. За да се платат овие лица, годишно се издвојува сума од 690 илјади евра. Дел од овие лица се на плата, а дел на хонорари.

Оние кои чуваат кучиња живеат подолго и се подобри луѓе

365 - пред: 6 часа

Дружењето и прошетката со куче се добри за срцето Истражувањето спроведено на „Универзитетот Упсала“ носи нови докази дека во овие модерни времиња само уште љубовта кон животните нешто вреди.

7 поврзани вести »

Ефективна диета со јогурт

365 - пред: 6 часа

Сигурно кога го прочитавте насловот си помисливте Леле уште една здодевна диета со ограничен број на намирници . Меѓутоа кога ќе ја прочитате целата диета и планот на оброците, веднаш ќе посакате да ја пробате.

6 поврзани вести »

Просечната плата во септември изнесувала 23.229 денари

365 - пред: 6 часа

Просечната месечна исплатена нето-плата во септември изнесува 23.229 денари и е поголема за 4,7 проценти во споредба со септември минатата година. Државниот завод за статистика денеска објави дека зголемувањето се должи пред сé на покачувањето на ...

41 поврзани вести »

Нападнат возач на автобус на ЈСП

365 - пред: 6 часа

33-годишно лице од Скопје нападнало возач на автобус на ЈСП со палка, на улицата „Народни херои“ во Скопје. Претходно, 33-годишникот кој управувал возило му го пресекол патот на автобусот со број 24, излегол од автомобилот, искршил прозорци од ...

23 поврзани вести »

Нискокалорични бомбици, само 88 калории

365 - пред: 7 часа

Дали некогаш сте пробале торта со морков? Тортата со морков е навистина вкусна, но содржи голем број на калории, кои сигурно не ви се потребни во деновите кога сакате да ги намалите вишокот килограми.

21 поврзани вести »

Анализа: Како ќе изгледа Законот за јазици во пракса

365 - пред: 7 часа

Емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија направи анализа на новиот Предлог закон за јазици, со кој Македонија и дефинитивно ќе стане двојазична. Законските измени ќе му дозволат на Талат Џафери собраниските седници да ги води на албански јазик, ...

31 поврзани вести »

Окворд моменти на луѓе како гледаат порно! (Галерија)

365 - пред: 7 часа

Галеријава е доказ дека порно може да се гледа секаде. Од библиотека до училница, ресторан, интернет кафе, конференција, па дури и седница. Денес, во интернет ерава многу лесно се доаѓа до порно каналчиња, па ретко кој може да каже дека останува ...

Лоцирана аргентинската подморница, времето за спасување тече

365 - пред: 8 часа

Американската морнарица ја лоцираше исчезнатата аргентинска подморница „Сан Хозе“. Спасувачката мисија започнала веднаш. Воената морнарица на САД открила топлинска дамка 230 метри под површината на морето, на околу 300 километри од брегот, а ...

16 поврзани вести »