TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Објавена видео-снимка од потерата по севернокорејскиот дезертер

365 - пред: 9 часа

Командата на Обединетите нации под водство на САД објави видео-снимка од бегството на севернокорејскиот дезертер преку границата со Јужна Кореја. На снимката се гледа како војникот со голема брзина со џип се упатува кон границата, а потоа како ...

26 поврзани вести »

Американски воен авион се урна кај Јапонија

365 - пред: 9 часа

Американски воен авион со 11 патници и членови на екипажот се урнал во Јапонското Море во близина на Окинава. Според спасувачките служби на САД и Јапонија, спасени се осум лица, а по другите се трага.

27 поврзани вести »

Младиќ осуден на доживотен затвор

365 - пред: 9 часа

Поранешниот генерал Ратко Младиќ денес во Хашкиот трибунал е осуден на доживотен затвор по обвиненијата за воени злосторства и геноцид. Тој беше командант на силите на босанските Срби и во Хаг се соочи со 11 обвиненија, меѓу кои и масакрот на повеќе ...

204 поврзани вести »

Компанија си порача два авиона преку интернет, на кинескиот сајт Alibaba

365 - пред: 9 часа

И на толку примери на луѓе што се зезнале пазарејќи онлајн, поставен е нов врв во купувањето преку интернет. На кинескиот сајт Alibaba продадени се два авиона од моделот Boeing 747, по вкупна цена од 48 милиони долари (320 милиони јуани).

7 поврзани вести »

И да се бричиш, и да не се бричиш …

365 - пред: 9 часа

Онаа старата вика, „и да се бричиш и да не се бричиш …“ , ама фоткиве па не викаат така. Ноември сме, месец кој во последно време е популарен како месец на машкото здравје. Ако овој месец не се пробате со брк или брада, никогаш.

Шведска го има најголемиот модел на сончевиот систем во светот

365 - пред: 9 часа

Шведскиот Соларен систем е најголемиот модел на нашиот планетарен систем во светот. Изграден е во размер од 1:20 милиони, а се протега низ целата територија на земјата. Сонцето е претставено со Globe arena-та во Стокхолм – најголемата сферична ...

Имало и „Rich Kids of Zimbabwe“

365 - пред: 9 часа

Зимбабве и не е некоја особено богата држава и младите немаат со што да се истакнат на Инстаграм, освен, нели, ако не се дел од семејството Мугабе. Синот на поранешниот претседател Роберт Мугабе, кој го носи истото име, се истакнува со ролекси, Ролс ...

80 поврзани вести »

Белгиец покажува како паркира кола од 149 сантима во гаража од 155 сантима

365 - пред: 12 часа

Налетавме на една стара ТВ репортажа за едно чиче по име Јуџин Брејнарт од Liedekerke, Белгија. Јуџин, тогаш 87-годишен, покажува како ја паркира својата Фиат Панда во својата супертесна гаража. Пандата е широка 1 метар и 49 сантиметри.

Живееме на седативи, пиво и цигари!

365 - 21.11.2017

Во текот на октомври, дури 39% од жените и 29% од мажите во Македонија користеле седатив, а на своја рака земале и малолетници и тинејџери. Секое второ лице во Македонија е пушач, мажите повеќе пијат пиво, додека жените преферираат вино.

55 поврзани вести »

Борат ќе им ја плати казната на Чесите што носеле „манкини“ во Казахстан

365 - 21.11.2017

Минатата недела, BBC пренесе вест дека казахстанската полиција уапсила шестмина Чеси во Астана, облечени во перики и дреч зелени „манкини“ (бикини, ама за мажи) како тоа на Борат, додека правеле фото-сесија.

3 поврзани вести »

Норвежанката што ќе плати 26.000 евра за пијано возење

365 - 21.11.2017

22-годишна студентка од Норвешка е казнета за возење во пијана состојба. Ја чека вкупна казна од 250.000 круни (околу 26.000 евра). Сепак, нема потреба да ја жалиме. Се работи за Катарина Андерсен, која е најбогатата жена во Норвешка, со салдо од ...

Шпорет, фрижидер, машина за перење… купени им се пред 50+ години, и уште им траат

365 - 21.11.2017

И вие сте од тие со теоријата на заговор дека порано апаратите и машините ги правеле за да траат, а денес намерно за што побрзо да се расипат? И ние сме. И се чини, сите се – не само тие што пораснаа во Југославија, туку и во САД и во западна Европа.

Германскиот град што буквално се распаѓа

365 - 21.11.2017

Во септември 2007, во стариот историски град Staufen на југозападот на Германија во близина на границата со Франција, беа избушени 7 дупки со намера да се искористат геотермалните извори на енергија под градот.

Кога Дел Пјеро ги тресеше мрежите

365 - 21.11.2017

Минатата недела Италија не успеа да се пласира на СП. Тоа ретко и’ се случува на репрезентација од таков тип. Години наназад просто беше незамисливо Италија да не стаса до финалната фаза од највисоките натпреварувања.

Без застанување! Авионски лет којшто ќе трае 17 часа и 20 минути

365 - 21.11.2017

Австралиската авионска компанија Qantas Airways набрзо ќе започне да лета со новиот Boeing 787-9 Dreamliner. Токму овој авион би требало постепено да ја замени нивната флота од Boeing 747-400 ...

3 поврзани вести »

Највиралните фотографии на сите времиња, според Гугл

365 - 21.11.2017

Сликите се крвта на интернет просторот. Доколку ги нема сликите, интернетот не би бил тоа што е. Во последниве години, некои од сликите толку многу се распрскаа, што станаа супер-вирални. Некои станаа „мемиња“ и се користат кога сакаме да постигнеме ...

Ако сте по близначките!

365 - 21.11.2017

Галерија подолу Инстаграм профилот можете да го најдете на следниов ...

15 факти кои ќе ви ја променат претставата за природата

365 - 21.11.2017

1 Кога Синиот кит прди, може да направи меур, толку голем, за во него да собере коњ. 2. Кога машката пчела доживува оргазам, ѝ експлодираат тестисите и умира! 3. Јастозите уринираат преку нивните лица.

Нигерија: Бомбаш-самоубиец уби 50 лица

365 - 21.11.2017

Во градот Муби во североисточна Нигерија бомбаш-самоубиец се разнел во џамија, убивајќи уште најмалку 50 лица, потврдиле локалните власти. Точниот број на повредени лица уште не се знае, бидејќи голем дел од нив веднаш биле однесени со приватни ...

30 поврзани вести »

Осумдесет отсто од адаптираното млеко за бебиња содржи арсен

365 - 21.11.2017

Поголемиот број од прехранбените производи за деца содржат опасни хемикалии, предупредува новата студија на непрофитната организација “The Label Clean Project”. Во тестираните производи се пронајдени арсен, олово, кадмиум и ...

3 поврзани вести »