TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терористот во Барселона, Муса Укабир?

А1 On - пред: 3 часа

Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал комбето кое газеше недолжни граѓани. Во семејниот стан во кој живее Муса Укабир полицијата наиде на ...

21 поврзани вести »

Ристески: Целта на пресудата е да се дискредитира мојата личност

А1 On - пред: 4 часа

Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески реагира на пресудата поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а по пријава од адвокатот Жарко Стеваноски. Основниот суд Прилеп без да спроведе постапка во која што би ги соочиле ...

40 поврзани вести »

Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може да се справи со пожарот

А1 On - пред: 4 часа

Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во чад и непријатна смрдеа. Градоначалничката Теута Арифи, вели дека сите капацитети со кои располага се на ...

47 поврзани вести »

Уапсен бизнисменот  Бенџамин Штајнмец

А1 On - пред: 5 часа

Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна на романските власти е уапсен во Тел Авив под сомниние за перење пари.

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Костов: Пет милиони евра долг во ГОБ, потребни се  нови операциони сали

А1 On - пред: 6 часа

Новиот директор на ГОБ “8 Септември“, Христијан Костов, на прес конференција информираше во каква состојба била болницата во моментот на неговото доаѓање. Тој кажа дека наследил долг од околу 5 милиони евра или близу 243 милиони денари се само ...

18 поврзани вести »

Марјан Рисески осуден за несовесно работење на парична и условна затворска казна

А1 On - пред: 7 часа

Основниот суд во Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески со парична казна од 36.900,00 денари. Ристески е осуден поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а е по кривични пријави од адвокатот Жарко ...

40 поврзани вести »

Валандово утре ќе гласа за или против рудникот Казандол

А1 On - пред: 8 часа

Утре жителите на Валандово на референдум ќе се изјаснат дали ќе дозволат да се изгради рудникот Казандол и за можното отворање на нови рудници на нивната територија. Валандовчани ќе гласаат дали се за или против отворање рудници во нивната општина и ...

27 поврзани вести »

Базен во новото училиште „Капиштец“

А1 On - пред: 9 часа

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, даде налог во новото современо училиште, кое се гради во Капиштец, да се изгради и базен, соопштија од општина Центар. Децата кои наставата ќе ја посетуваат во ООУ „Капиштец“, ќе можат да се ...

13 поврзани вести »

Пензионерите ќе добијат дополнителни 2000 денари, ВМРО-ДПМНЕ секој ден лаже

А1 On - пред: 10 часа

Во очајнички обид да ги засени успешните проекти на Владата предводена од СДСМ и во страв од извесниот убедлив пораз на претстојните локални избори, ВМРО-ДПМНЕ секојдневно создава лажни вести со што се обидува да внесе страв кај граѓаните.

33 поврзани вести »

(ВИДЕО) Блажески: И Никола и фамилијата треба да одат во затвор

А1 On - пред: 11 часа

Со мнозинство гласови Советот на општина Охрид го изгласа Заклучокот за неприфаќање на Нацрт стратегијата за интеграција на бегалци и странци во Македонија за периодот 2017-2027 година и националниот акционен план произлезен од стратегијата, а ...

11 поврзани вести »

Баерн со триумф ја почна одбраната на трофејот во Бундес лигата

А1 On - пред: 11 часа

Успешен старт во новата бундеслишка сезона имаа фудбалерите на Баерн Минхен кои синоќа на домашен терен забележаа победа над Баер Леверкузен со 3:1. Стрелци на головите за Баерн беа Никлас Шуле, Корентин Толисо и Роберт Левандовски, а за гостите го ...

35 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ прашува каде отидоа парите на граѓаните?

А1 On - пред: 11 часа

Парите на граѓаните испаруваат и исчезнуваат секој ден. Волшебниците на СДС за неполни 3 месеци стопија цели стотици милиони евра пари на граѓаните од девизните резерви и задолжувања по основ на издадени хартии од вредност.

71 поврзани вести »

Иванов лут ја искара Владата, не се поздрави со Шеќеринска и Џафери

А1 On - пред: 11 часа

Ѓорге Иванов, на одбележувањето на Денот на АРМ и 25-годишнината од формирањето на Армијата, не ја криеше нетрпеливоста кон новата Влада. Сега критикуваше работи за кои не ни помислуваше во изминатите години кога некои други беа премиери или ...

44 поврзани вести »

Денеска 39 степени, од утре дожд и грмежи

А1 On - пред: 11 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност и слаб ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8. Утринската температура ќе се движи од 13 до 19 степени, а дневната температура од 32 до 39 степени.

62 поврзани вести »

Стартува новата сезона во шпанската Примера

А1 On - пред: 11 часа

Со двата натпревари што ќе се играат вечерва, ќе биде отворена новата сезона во најдобрата конкуренција на фудбалскиот шампионат на Шпанија, Примера лигата. Првенството ќе го отворат Леганес и Алавез, додека подоцна вечерва ќе играат Валенсија и Лас ...

10 поврзани вести »

„А а а а многу добра песна“ нов хит на Ајтунс

А1 On - 18.08.2017

Делото насловено „А а а а многу добра песна“ станува се попопуларно меѓу корисниците на Ајтунс, а она што го разликува од останатите е тоа што се работи за десет минути целосна тишина. Станува збор за замисла на Самир Мезрахи, која на овој начин ...

5 поврзани вести »

Соопштение на лекарска ординација стана хит на интернет

А1 On - 18.08.2017

Еден лекар во Босна и Херцеговина на влезот на својата ординација објави соопштение, кое стана хит на социјалните мрежи во регионот. Имено, лекарот преку ова соопштение, насловено „Десет амбулантни заповеди“, на оригинален и духовит начин им се ...

10 поврзани вести »

Почнува производството на „Шелби ГТ350Р“ модел стар половина век

А1 On - 18.08.2017

Легендарниот тркачки модел, „Шелби ГТ350Р“ од 1965 година, наскоро повторно ќе почне да се изработува со помош на неколкумина ентузиасти кои се заслужни и за оригиналната верзија на овој автомобил.

2 поврзани вести »

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и Долно Лисиче

А1 On - 18.08.2017

Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по известување од ЈП Водовод и канализација соопшти дека можниот прекин во водоснабдувањето е поради ...

17 поврзани вести »

Протестираа жителите на Порој поради несанираните поседици од поплавите

А1 On - 18.08.2017

Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово – Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од се уште несанираните поседиците од поплавите за што, според нив, се одговорни централната и ...

27 поврзани вести »