TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Саше Политико: Минчо Јорданов ме нападна и ми го скрши телефонот

А1 On - тукушто објавено

Саше Ивановски – Политико вечерва бил нападнат од страна на бизнисменот Минчо Јорданов по завршувањето на настанот за одбележување 20 години од постоењето на „Макстил“, каде како гости беа и вицепремиерот Кочо Анѓушев, претседателот Ѓорге Иванов и ...

3 поврзани вести »

Црвена звезда ја победи фаворизираната Барселона

А1 On - пред: 21 мин

Кошаркарите на Црвена звезда славее победа над фаворизираната Барселона во меч од 2.коло на Евролигата. На средбата одиграна вечерва во Белград, Црвена звезда ја победи Барселона со 90-82.

23 поврзани вести »

Шеснаесет египетски полицајци убиени во престрелка со исламистичка група

А1 On - пред: 35 мин

Најмалку 16 египетски полициски офицери биле убиени денеска во престрелка со исламистичка група во областа Бахрија во западната египетска пустина, јави турскиот весник Дејли Сабах. Според весникот, египетските безбедносни сили нападнале упориште на ...

2 поврзани вести »

ВИДЕО: Одбележан јубилејот 50 години македонски челик

А1 On - пред: 38 мин

Јубилеј педесет години од производството на македонски челик и 20 години од постоењето на „Макстил/Дуферко“ беше одбележан вечерва во Скопје. Претседателот на Одборот на директори на Макстил и член на Бордот на Дуферко, Минчо Јораданов на ...

12 поврзани вести »

Воена парада по повод ослободувањето на Белград

А1 On - пред: 50 мин

На белградскиот аеродром Батајница денеска по повод денот на ослободувањето на Белградм беше одржана воена парада „Слобода 2017“, на која беа прикажани дел од оперативните способности на српската војска и презентирани шестте авиони МиГ-29, што ...

3 поврзани вести »

Курц ги почна разговорите за формирање нова Влада на Австрија

А1 On - пред: 50 мин

Лидерот на конзервативна Австриска народна партија (ОВП), Себастијан Курц вечерва ги почна разговорите за формирање на нова Влада, откако претходно за тоа доби мандат од претседателот на државата Александер ван дер Белен.

15 поврзани вести »

Заев побара поддршка од гостиварци за Невзат Бејта

А1 On - пред: 59 мин

„Единстевниот концепт кој има иднина во Македонија е заедно, сплотени и здружени. Само така може Гостивар да оди напред, само така може и Македонија да оди напред. Доста ни е од делби и поделби во државата“.

9 поврзани вести »

Рома ја чека казна од УЕФА за расистички навреди кон Матијас Рудигер

А1 On - пред: 1 час

Италијанскиот калчо лигаш Рома, ја очекува казна од УЕФА поради расистичко навивање за време на мечот против Челзи на гостувањето во Лондон, а во рамките од Лигата на шампионите. Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) покрена дисциплинска постапка ...

46 поврзани вести »

Макрон: Борбата со ИД не е завршена со падот на Рака

А1 On - пред: 1 час

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека борбата против групата Исламска држава (ИД) не е завршена со протерување на џихадистите од Рака и оти Франција ќе продолжи со воените напори се додека е потребно.

20 поврзани вести »

„Шпигел“: Според таен извештај НАТО не може да се одбрани од Русија

А1 On - пред: 2 часа

НАТО нема да биде во состојба да одговори на евентуален напад од Русија, се вели во таен извештај на Алијансата во кој имало увид германското списание „Шпигел“. Документот насловен како „Извештај за напредок во зајакнувањето на капацитетот за ...

21 поврзани вести »

Двајца ученици загинаа при напад во училипте во Бразил

А1 On - пред: 2 часа

Двајца ученици загинаа, а четворица други се ранети денеска, кога 14-годишник отвори оган врз свои соученици во училиште во градот Гоканија во централниот дел на Бразил. Полицијата соопшти дека веднаш по инцидентот, тинјеџерот бил приведен.

7 поврзани вести »

Бакиу: На Сарај му треба градоначалник кој ќе направи промена

А1 On - пред: 2 часа

Алијансата за Албанците и Беса, по договорот за соработка во вториот круг од локалните избори, денеска имаа заедничка средба со граѓаните на Сарај. Кандидатот на Беса за градоначалник на Сарај, Башким Бакиу и кандидатот на Алијанса, Екрем Алија, кој ...

88 поврзани вести »

Турските муфтии добија право да склучуваат граѓански бракови

А1 On - пред: 2 часа

Турскиот Парламент усвои закон со кој ќе им се дозволи на религиозните претставници назначени од државата да извршуваат церемонии за склучување граѓански брак. Опозициските партии го гледаат овој чекор како удар врз секуларизмот и правата на жените ...

3 поврзани вести »

Младите македонски кошаркари на нов турнир во Софија

А1 On - пред: 2 часа

Македонската кошаркарска репрезентација на Македонија до 16 години (играчи родени 2002 година) која е дел од ФИБА проектот насловен „Заедно до У16“ на почетокот на идниот месец ќе учествува на турнир во Софија, Бугарија.

3 поврзани вести »

Околу 100 жртви во епидемија на чума на Мадагаскар

А1 On - пред: 2 часа

Во невообичаено голема епидемија на чума на островот Мадагаскар досега починале 94 лица, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на заболени со симптоми достигна 1.153 лица, изјави директорот за итни операции на СЗО во ...

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Отворена е можноста ДПА да биде дел од Владата

А1 On - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на ДПА и се отворени вратите за влез во владината коалиција ако ги прифати програмата на Владата и проектите за кои таа се залага. Заев кој денеска кој заедно со кандидатот на ДУИ за градоначланик на Чаир ...

29 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев во Чаир: Барам поддршка за Висар Ганиу, тој е човекот на новото време

А1 On - пред: 3 часа

-Дојде време на перспективи, посветени сме на иднината што живот значи, заврши времето на поделби, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со граѓаните на скопската општина Чаир.

29 поврзани вести »

Најмалку 50 загинати во напади врз две џамии во Авганистан

А1 On - пред: 3 часа

Најмалку 50 лица загинаа денеска при напади врз две џамии во Авганистан, соопштија авганистански безбедносни извори. Во првиот напад, најмалку 30 лица загинаа, а околу 45 се ранети, кога бомбаш самоубиец се саморазнесе во шиитска џамија во ...

33 поврзани вести »

Алонсо ја продолжува соработката со Мекларен

А1 On - пред: 3 часа

Двократниот шампион во Формула 1, Шпанецот Фернандо Алонсо ќе вози за Мекларен и во следната 2018 година, откако го продолжи договорот со тимот. Соработката меѓу Алонсо и Мекларен истекуваше на крајот на тековната сезона, но 36-годишниот Шпанец ...

26 поврзани вести »

Најмалку 20 загинати при втор напад врз џамија во Авганистан

А1 On - пред: 3 часа

Најмалку 20 лица загинаа денеска при напад врз џамија во централниот дел на Авганистан, соопштија авганистански безбедносни извори. Ова е втор напад врз муслимански верски објект во Авганистан денеска, по оној во шиитска џамија во авганистанскиот ...

33 поврзани вести »