TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

ВИДЕО: Како руските ловци го штитат авионот на Путин?

А1 On - 14.12.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин на годишната прес-конференција на новинарите им откри како била обезбедувана неговата неодамнешна посета на Сирија. Тој кажа дека пилотите на руските ловци ги ризикувале нивните животи за да го заштитат.

49 поврзани вести »

Американска амбасада: Какви предлози имате за почист воздух во Македонија?

А1 On - 14.12.2017

Амбасадата на САД во Македонија преку нивниот „Твитер“ профил изразија загриженост поради високото ниво на загадување на воздухот во Скопје. – Загадувањето на воздухот во Скопје беше толку големо што не можеше да се види ни амбасадата.

62 поврзани вести »

САД: Иран стои зад неодамнешниот напад врз Саудиска Арабија

А1 On - 14.12.2017

Иран стои зад неодамнешниот напад врз Саудиска Арабија, обвини Ники Хејли, американската амбасадорка во Обединетите нации денеска на прес0конференција. Таа прес-конференцијата ја одржа пред остаток од проектилот што јеменска шиитска вооружена група ...

17 поврзани вести »

СЗО: Медицинската марихуана нема штетни последици

А1 On - 14.12.2017

Медицинската марихуана нема штетни последици по здравјето, потврдија од Светската здравствена организација (СЗО). Активниот канабиноид ЦБД во медицинската марихуана не влијае штетно на здравјето, туку е полезен за лекување епилепсија и во ...

16 поврзани вести »

Американски авиони истрелале предупредувачки проектили кон руски авиони во Сирија

А1 On - 14.12.2017

Вчера во зона без судири во воздушниот простор на Сирија американски борбени авиони Ф-22 истрелале проектили како предупредување откако два руски авиони Су-25 влегле во зоната. Според неименуван висок американски извор, во инцидентот учествувале два ...

5 поврзани вести »

Меј: Велика Британија останува на планот за Брегизт

А1 On - 14.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со лидерите од ЕУ изјави дека планот за излегување на земјата од Унијата останува во сила. Таа синоќа претрпе неуспех во Долниот дом на британскиот Парламент, кога членови на нејзината ...

38 поврзани вести »

Германија атакува по одбрана на титулата светски шампион со рекордни награди за играчите

А1 On - 14.12.2017

Доколку Германија успее да ја одбрани титулата светски првак на Мундијалот во Русија, секој репрезентативец кој ќе биде учесник ќе добие 350 илјади евра, соопшти денеска Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ).

4 поврзани вести »

ФИФА ја казни Хрватска поради однесувањето на навивачите

А1 On - 14.12.2017

Хрватскиот фудбаслки сојуз (ХНС) доби нова казна од Светската фудбалска федерација (ФИФА) поради однесувањето на хрватските навивачи на бараж натпреварот против Грција. Хрватска е казнета со 30 илјади швајцарски франци поради дискриминаторски ...

19 поврзани вести »

НБА „Ол-стар“ викендот во 2021 ќе се одржи во Индијанаполис

А1 On - 14.12.2017

НБА „Ол-стар“ во 2021 година ќе се одржи во Индијанаполис, соопштија денеска од НБА. Егзибицискиот натпревар ќе се игра во „Банкерс Лајф Филдхаус“ арената и ќе биде прв „Ол-стар“ викенд во овој град по пауза од 36 години, односно од 1985 година.

5 поврзани вести »

Двајца членови на „Велика Британија на прво место“ приведени за ширење говор на омраза

А1 On - 14.12.2017

Поради наводно ширење на говор на омраза денеска беа уапсени двајца лидери на британската десничарска група „Велика Британија на прво место“. Пол Голдин и неговата заменичка Џајда Франсен биле задржани во притвор во Белфаст, под обвинение дека шират ...

Борисов: Потребна е силна надворешна политика на ЕУ

А1 On - 14.12.2017

Бугарија е во деликатна ситуација, бидејќи за две недели го презема претседателството со Советот на Европската Унија и треба да балансира меѓу сите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов.

75 поврзани вести »

ВИДЕО: Четири деца загинаа при судир на воз и училишен автобус во Франција

А1 On - 14.12.2017

Најмалку четири деца загинаа, а седум се потешко повредени во сообраќајна несреќа во Франција, каде што воз удрил во училишен автобус. Несреќата се случила помеѓу градовите Милас и Сант Фели Д’Амон.

32 поврзани вести »

Претседателите на Кина и Јужна Кореја против војна и нуклеарно вооружување на регионот

А1 On - 14.12.2017

Неприфатлива е војна со Северна Кореја како и нуклеарно вооружување на државите на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот јужнокорејски колега Мун Џае-ин.

39 поврзани вести »

Димитров: Членството во ЕУ останува клучен приоритет, тоа е во интерес на граѓаните и земјите од регионот

А1 On - 14.12.2017

Министерот за надворешени работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска беше домаќин на традиционалниот Новогодишен и Божиќен прием за Дипломатскиот кор во Република Македонија.

Сириската влада нема да учествува во дијалогот со опозицијата доколку се инсистира на оставка на Асад

А1 On - 14.12.2017

Сириската влада нема да учествува на никаков дијалог со опозицијата, доколку сириските опозициски претставници настојуваат претседателот Башар ал Асад да биде отстранет од функцијата, изјави Башар Џафери, предводникот на сириската владина делегација ...

12 поврзани вести »

Намалена видливост поради магла на патните правци околу Скопје

А1 On - 14.12.2017

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – гр.премин Блаце и обиколницата околу Скопје, информираат од АМСМ. Тие соопштуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни ...

Петерле: Има напредок во градењето доверба меѓу Атина и Скопје, но потребни се конкретни чекори

А1 On - 14.12.2017

Алојз Петерле, пратеник во Европскиот парламент и претседател на Делегацијата на ЕП на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – Еворпска Унија, оценува дека е постигнат напредок за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, но дека се ...

Србија ќе ги исплаќа старите девизни заштеди од 31 август 2019 година

А1 On - 14.12.2017

Српското Собрание денеска одлучи дека исплатата на штедачите од просторите на цела поранешна Југославија да биде во периодот од 31 август 2019 година до 29 февруари 2024 година по основ на неисплатени девизни заштеди.

4 поврзани вести »

Макрон: Сите земји треба дадат свој придонес за миграиската политика

А1 On - 14.12.2017

Секоја земја-членка на Европската унија треба да даде свој придонес за постигнување на согласност со миграциската политика, истакна денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Тој посочи дека се надева дека дебатите на 28 претседатели и премиери ...

3 поврзани вести »

Џафери – Јотова: Бугарија ќе направи се што е во нејзина можност за Македонија да добие датум за преговори со ЕУ

А1 On - 14.12.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателката на Република Бугарија, г-ѓа Илијана Јотова, која престојува во кратка работна посета на Република Македонија.

67 поврзани вести »