TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Подготовки за дигитален самит на Западен Балкан 2018

А1 On - пред: 7 часа

Имплементацијата на повеќегодишниот акциски план (МАП) за Регионална економска област (РЕА), кој беше одобрен на Самитот на Западен Балкан годинава во Трст, почна денеска во областа на дигиталната интеграција.

7 поврзани вести »

Најмалку 18 ранети при напад врз полициско возило во Турција

А1 On - пред: 7 часа

Најмалку 18 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Како што соопшти турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, од 18-мината повредени при експлозијата, дури 17 се полициски ...

18 поврзани вести »

Во Франција уапсени 10 лица кои планирале убиства на политичари

А1 On - пред: 7 часа

Десет лица денеска се уапсени во југоисточна Франција и во парискиот регион под сомнение дека планирале убиства на политичари. Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години. Апсењето е во рамките на истрагата за ултра десничарските ...

13 поврзани вести »

Ирачката армија ги потиснува курдските сили долж границата со Иран

А1 On - пред: 7 часа

Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа Канакин, на границата меѓу Ирак и Иран, и ја прошири офанзивата против единиците на автономната област Ирачки Курдистан, кој на 25 септември одржа референдум за независност.

33 поврзани вести »

Илија Темелковски нов тренер на Еурофарм Работник

А1 On - пред: 7 часа

Нов тренер на екипата Еурофарм Работник од Битола е Илија Темелковски. Тој ќе го замени Андон Бошковски кој спогодбено го раскина договорот со битолскиот суперлигаш. – Со голема чест и задоволство ја информираме спортската јавност дека за нов тренер ...

23 поврзани вести »

Фазлиу: Преку споделување на знаење и на искуство да ги решаваме проблемите и да ги подобруваме условите за живеење

А1 On - пред: 7 часа

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, денеска во Струга го отвори дводневниот Регионален форум за прекугранична соработка, организиран со поддршка на Европската Унија. Министерот Фазлиу истакна дека регионалната соработка, поддржана од ...

15 поврзани вести »

Дилан: Рака се уште не е целосно ослободена

А1 On - пред: 8 часа

Американската армија денеска соопшти дека 90 проценти од територијата на сирискиот град Рака е ослободена од припадниците на Исламска држава. Претходно, Сириските демократски сили (СДФ) објавија дека Рака е целосно ослободен.

18 поврзани вести »

ЦДУ ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

А1 On - пред: 8 часа

Конзервативниот политички блок на германската канцеларка Ангела Меркел денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за иден претседател на Бундестагот. Германската агенција ДПА потсетува дека Христијанско ...

6 поврзани вести »

ОМД бара од Трамп да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО

А1 On - пред: 8 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција Алексис Ципрас во Вашингтон.

22 поврзани вести »

Тетекс прв четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија

А1 On - пред: 8 часа

Фудбалерите на Тетекс први изборија пласман во четвртфиналето на Купот на Македонија откако попладнево во дуелот на второлигашите го совладаа Кожуф од Гевгелија со 3:2 во реванш осминафиналето.

20 поврзани вести »

Европскиот совет годинава нема да донесе одлука за преговорите со Турција

А1 On - пред: 8 часа

Европскиот совет најави дека нема да донесе одлука во врска со иднината на преговорите за членство на Турција до крајот на годинава. Според извори во Европскиот совет, неговите членови неделава ќе разговараат за Турција, но нема да донесат одлука за ...

2 поврзани вести »

Асанж нуди 20.000 долари награда за наоѓање на убиецот на малтешката новинарка

А1 On - пред: 8 часа

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понуди награда од 20.000 евра за информации што ќе доведат до апсење на убиецот на новинарката од Малта, Дафне Каруана Галиција. – Ме налути кога слушнав дека малтешката новинарка и блогерка Дафне Каруана ...

59 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трајанов: ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и ...

А1 On - пред: 8 часа

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

142 поврзани вести »

Уреден детскиот рекреативниот парк во Крива Паланка

А1 On - пред: 9 часа

Извидничкиот одред „Наум Наумовски – Борче“ од Крива Паланка заедно со своите сограѓани во изминатите неколку дена го уредуваше рекреативниот парк во Осичка маала, во рамки на извидничкиот центар Вавилон.

16 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицевски изрази благодарност до сите граѓани: Сега имаме голема обврска да обезбедиме живот за сите

А1 On - пред: 9 часа

Борјанчо Мицевски, новоизбраниот градоначалник на Крива Паланка денеска се заблагодари за поддршка и честиташе на граѓаните за победата на СДСМ и коалицијата со што ќе биле заокружени промените во целата држава, а 15 октомври рече дека е празник на ...

16 поврзани вести »

Се зголемува бројот на илегални мигранти во Босна и Херцеговина

А1 On - пред: 9 часа

Од почетокот на годинава значително е зголемен бројот на мигранти кои илегално влегуваат во Босна и Херцеговина, обидувајќи се од таму преку Хрватска да стигнат до останатите држави од Европската унија, соопшти босанското Министерство за безбедност.

9 поврзани вести »

Ердоган во прва официјална посета на земја од ЕУ по обидот за пуч

А1 On - пред: 9 часа

Полска се надева дека Турција на крајот ќе стане членка на Европската унија, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда по денешната средба со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган. – Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува ...

10 поврзани вести »

Украинските демонстранти бараат интензивирање на борбата против корупцијата

А1 On - пред: 9 часа

Илјадници Украинци денеска протестираа пред Парламентот во Киев со барање за создавање на специјален суд за делата поврзани со корупција, со цел да се зајакне борбата против тој проблем, што останува нерешен и покрај ветувањата на новите прозападни ...

9 поврзани вести »

Лондон во мисија на регулирање на односите со Западен Балкан по Брегзит

А1 On - пред: 9 часа

Главниот преговарач на британското Министерство за надворешни работи задолжен за консолидација на договорите меѓу Лондон и државите од Западен Балкан, Мајкл Дејвидсон денеска допатува во Белград на разговори со претставници на српските власти.

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Кржаловски: Можно е Груевски да си поднесе оставка уште пред вториот изборен круг

А1 On - пред: 9 часа

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот за бојкот на членството.

142 поврзани вести »