TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

(ВИДЕО) Мицкоски: Вонредниот конгрес ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

А1 On - пред: 13 часа

Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека донеле одлука за одржување на вонредниот Конгрес на 22 и 23 декември. Конгресот ќе се одржи во Валандово и на него ќе има 544 делегати, а нивните имиња ...

154 поврзани вести »

Дејвис: Лондон нема да ја плати „сметката“ за Брегизт без трговски договор со ЕУ

А1 On - пред: 14 часа

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис најави дека Велика Британија нема да ја плати „сметката за разводот“ која се проценува помеѓу 40 и 45 милијарди евра, доколку Лондон и Брисел не постигнат договор за нивните трговски односи по ...

6 поврзани вести »

Западна Германија зафатена од силно снежно невреме

А1 On - пред: 14 часа

Проблеми во патниот и воздушниот сообраќај денеска предизвикаа обилни врнежи од снег во западните делови на Германија. Поради снегот времено бил запрен целиот сообраќај на аеродромот во Дизелдорф.

13 поврзани вести »

Нетанјаху: Нема да дозволам Ердоган да ми држи лекции за морал

А1 On - пред: 14 часа

Нема да дозволам Ердоган да ми држи лекции за морал, изјави денеска од Париз, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. – Ердоган го нападна Израел. Немам обичај да слушам лекции за морал од еден лидер кој ги бомбардира курдските села во својата родна ...

48 поврзани вести »

Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа

А1 On - пред: 14 часа

Македонија е меѓу десете земји со најниски плати во Европа, покажува истражувањето на Украинскиот аналитички центар. На прво место на листата е Украина, каде платите се работниците се движат околу 190 евра и се најниски во Европа.

14 поврзани вести »

Во Тетово се произведувала „џихад дрогата“ Каптагон, која што ја користат борците на ИД

А1 On - пред: 14 часа

Дрогата Каптагон, која што се нарекува и „џихад дрога“ била пронајдена во лабораторијата за синтетичка дрога во Тетово. Полицијата заплени 300 килограми од оваа опасна дрога, чии производители постојано го менуваат составот.

7 поврзани вести »

Централниот комитет против Конгрес и нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - пред: 14 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, но членовите кои гласале јавно, не прифатиле да се оди на Конгрес за избор на нов лидер. Само триесетина членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ гласале “за“ оставката на Никола ...

154 поврзани вести »

Ниту Јунајтед не успеа да ја прекине победничката серија на Манчестер Сити

А1 On - пред: 14 часа

Дербито на Мачестер му припадна на „Граѓаните“ откако денеска славеја против лутиот ривал Јунајтед со 2:1 на гостински терен. Со оваа победа Манчестер Сити ја продолжи својата победничка серија на 14 победи или вкупно 15 од 16.те одиграни натпревари ...

87 поврзани вести »

Црна Гора и Франција изборија пласман во четвртинфалето од женското Светско ракометно првенство

А1 On - пред: 14 часа

Црна Гора и Франција изборија пласман во четвртфиналето на женското Светско ракометно првенство кое што се игра во Германија. Црна Гора во осминафиналето беше поуспешна од Србија со 31:29, додека Французинките славеа над Унгарија со 29:26.

13 поврзани вести »

Вардар подобар од Академија Пандев

А1 On - пред: 14 часа

Македонскиот шампион Вардар ја забележа 11. победа во Првата македонска фудбалска лига откако денеска на домашен терен ја совладаа екипата на Академија Пандев со 3:1. Вардар сега има 35 поени, односно 11 помалку од лидерот Шкендија, додека Академија ...

32 поврзани вести »

Усвоен предлог-буџетот на Косово

А1 On - пред: 14 часа

Денеска во прво читање беше усвоен предлог-буџетот на Косово за 2018 година во косовското Собрание. Буџетот е проектиран на над 1,8 милијарди евра. Предлого е изгласан со 62 гласа „за“ и 2 „против“.

2 поврзани вести »

Јордан ќе го преразгледува мировниот договор со Израел

А1 On - пред: 15 часа

Јордан ќе преразгледува мировниот договор со Израел склучен во 1994 година, одлучи денеска јорданскиот Парламент. Одлуката следува како одговор на признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД.

Доделена Нобеловата награда за мир: Изборот е или крај на нуклеарното оружје или крај за нас

А1 On - пред: 15 часа

Денеска во Осло беше доделена Нобеловата награда за мир за 2017 година на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје. Беатрис Фин, претседателката на Кампањата во нејзиниот говор апелираше за поддршка на Договорот за забрана на ...

34 поврзани вести »

Ердоган: Турција нема територијални претензии кон ниту една држава

А1 On - пред: 15 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја нема територијални претензии кон ниту една друга држава. Тој ги коментираше реакциите на неговиот став за преразгледување на Лозанскиот договор од 1923 година.

48 поврзани вести »

Германија: Кина ја засилува кибер шпионажата

А1 On - пред: 15 часа

Директорот на германската Сојузна канцеларија за заштита на Уставот (БфВ), Ханс-Георг Масен изјави дека Кина ги користи социјалните мрежи за да дојде до извори на информации меѓу пратеници и други официјални претставници, додека во исто време ...

3 поврзани вести »

Се насука траект со над 300 патници во Кале

А1 On - пред: 15 часа

На пристаништето во северниот француски град Кале денеска се насука траект кој што превезувал над 300 лица. Локалните власти соопштија дека при несреќата нема повредени патници или членови на екипажот.

5 поврзани вести »

Токио има автобуска линија за „вонредни ситуации“ во доцниите часови

А1 On - пред: 16 часа

Откако последниот вечерен воз во Токио се повлекува од сообраќајот, на сцена стапува посебен автобус кој „ги собира“ сите оние кои претерале со алкохолот, ја промашиле својата станица или „се заборавиле“ на патот до дома.

(ВИДЕО) Мицковски: Не е исклучена можноста да бидам претседател на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - пред: 17 часа

Не е исклучена можноста јас да седнам на претседателското столче на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Христијан Мицковски пред вечерашниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој напомена дека точнките од дневниот ред ќе бидат дополнително презентирани ...

11 поврзани вести »

(ВИДЕО) Милошоски: Оставката ќе биде прифатена, Груевски ја најави како неотповиклива

А1 On - пред: 17 часа

Оставката на Никола Груевски ќе биде прифатена денес, бидејќи тој ја најави како неотповиклива, изјави Антонијо Милошоски пред одржување на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва. Тој најави дека денеска ќе се утврди дневниот ред на конгресот кој ...

154 поврзани вести »

Да се пуштат на слобода сите притворени, порача ВМРО-ДПМНЕ од протестот во Шуто Оризари

А1 On - пред: 17 часа

Со патриотски песни и скандирање „слобода, слобода“ членовите на ВМРО-ДПМНЕ протестираа пред истражниот затвор во Шуто Оризари, во знак на подршка како што велат против неоснованото притворање на пратеници и уменици.

49 поврзани вести »